Danski lingvista Per Jakobsen, leksikograf, prevodilac, istoričar i tumač književnosti, gostovaće 4. maja u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, povodom objavljivanja knjiga posvećenih južnoslovenskim temama kojima se bavio i zbornika priređenog u njegovu čast.
O knjigama “Južnoslovenske teme Pera Jakobsena” i zbornika radova “U čast Pera Jakobsena”, u izdanju kuće SlovoSlavia, govoriće, osim
Jakobsena, i akademik Predrag Palavestra, književni kritičar i profesor Jovan Delić i priređivači Persida Lazarević Di Đakomo i Dejan Ajdačić, najavio je KCB.
Jakobsen je osnivač odseka za serbokroatistiku Univerziteta u Kopenhagenu (1968) i autor značajne istorije srpske i hrvatske književnosti “Litteraturen i Jugoslavien I: Kroatisk litteratur 1800-1945” (1988); “Litteraturen i Jugoslavien I: Serbisk litteratur 1770-1945” (1989), kao i niza konkordancija dela srpskih i hrvatskih pisaca, rečnika “Dansk serbokroatisk ordbog” (Dansko-srpskohrvatski rječnik, 1994; 1996) i “Serbokroatisk dansk ordbog” (Srpskohrvatsko-danski rječnik, 1997) i urednik nekoliko zbornika.
Na danskom su objavljeni Jakobsenovi prevodi dela Iva Andrića, Miroslava Krleže, Ranka Marinkovića, Miodraga Bulatovića, Dubravke Ugrešić, Aleksandra Tišme...
Jakobsen je 1988. izabran za člana Srpske akademije nauka i umetnosti.
Knjiga “Južnoslovenske teme” predstavlja izbor Jakobsenovih radova iz južnoslovenske filologije.
Priređivači zbornika Persida Lazarević Di Đakomo naveli su, u belešci o tom delu i njegovom značaju da razvojni put pre svega naučne delatnosti Jakobsena u suštini prati, na izvestan način, i društvene i istorijske događaje u Jugoslaviji. Sve do izbijanja poslednjih ratova na Balkanu Jakobsen se sveobuhvatno bavio jugoslovenskim lingvističkim i književnim problematikama i temama.
Jakobsen je ostao dosledan jugoslavista i nakon ratova na prostoru bivše Jugoslavije, a katedra koju je vodio bavila se serbokratistikom sve do njegove penzije.
Istu naučnu nepristrasnost održao je i u stavovima o (nacionalnoj) pripadnosti pojedinih autora i njihovih dela.
(SEEcult.org)