Vesti

Moja pesma za sahranu

11. jun 2010.
SEEcult.org
Moja pesma za sahranu
Moja pesma za sahranu

Izložba Brede Beban “My Funeral Song”, otvorena od 11. juna u Kamden art centru u Londonu, predstavlja novi rad te umetnice koji je posvećen njenim bliskim prijateljima i pesmama koje bi voleli da se čuju na njihovim sahranama.

Novi rad Brede Beban biche prikazan u formi petokanalne video instalacije u galeriji Kamden art centra, zajedno sa ranijom serijom filmova “Little Songs To Cry To” iz 2003. godine koje je umetnica snimila spontano, kao “kućne filmove” i svojevrsne posvete ljudima koji su joj najbliži.

Svaki ekran rada “My Funeral Song” odnosi se na po jednog umetničinog prijatelja.

Breda Beban ih je zamolila da odaberu pesmu koju bi voleli da bude puštena na njihovoj sahrani, kao i da zamisle kako bi izgledao svet u kojem oni više ne bi bili živi.

Jednostavnost njihovih portreta ističe delikatne gestove i preokrete u ekspresiji tog unutrašnjeg putovanja kroz psihološka stanja prisećanja prošlosti i zamišljanja budućnosti u njihovom odsustvu.

Nastavljajući upotrebu zvuka kao narativnog sredstva, Breda Bedan tim provokativnim radom ispituje fenomen smrti, kao jedan od tabua današnjice, u kojoj se prevashodno govori o dugom, zdravom životu, dok je smrt skrajnuta.

Novi projekat Brede Beban zasnovan je na snazi omiljene pesme koja naglašava okvir jednog života, pričajući o njegovim trenucima koji su i emotivni, i misaoni, melanholični i puni radosti.

Povodom izložbe u Kamdenu, Breda Beban navela je u intervjuu “Fallyragu” da je, radeći “My Funeral Song”, bila fascinirana momentima u kojima se ljudsko lice nalazi u stanju prirodne sofisticarnosti kada razmišlja o postojanju ovde i sada i negde drugde nekad.

“My Funeral Song”, prema njenim rečima, svojevrsna je posveta onima koji osećaju da su izvan mreže unapred spremnih odgovora na fundamentalno metafižičko pitanje: “Odakle dolazimo i kuda idemo?”

“Možemo li naučiti”, kako kaže Adam Filips (Phillips), “kako da uživamo u konfliktu, i odustanemo od svih mitova o harmoniji, stalnosti i spasenju”, a da istovremeno shvatimo “koliko značimo jedni drugima”, navela je Breda Beban, koja je rođena u Srbiji, odrasla u Makedoniji, a do početka 90-ih živela je u Hrvatskoj, nakon čega se preselila u London.

Nedavno je završila novi ciklus višefaznog projekta “Imagine art after” - interaktivnog onlajn dijaloga deset umetnika i filmskih autora koji su napustili svoje zemlje i žive u Velikoj Britaniji sa njihovim sunarodnicima koji su ostali u domovini.

Breda Beban je osmislila projekat “Imagine art after” kao kreativni proces koji bi trebalo da predstavi priče koje zvanična istorija nije u mogućnosti da ispriča, a učesnici novog ciklusa IAA izabrani su na osnovu konkursa u 35 zemalja, iz kojih, prema podacima britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova, stiže najveći broj molbi za azil.

Među njima je i Srbija, koju su predstavljali u projektu IAA beogradski umetnik Danilo Prnjat i umetnica Ana Čavić, koja se preselila u London 2001. godine. Parovi u dijalogu su bili i iz Kolumbije, Kine, Kameruna, Gruzije, Nigerije, Rusije, Sirije, Turske i Zimbabvea.

Breda Beban ponovo je sarađivala tim projektom s galerijom Tejt Britin (Tate Britain), u kojoj je krajem 2007. održana izložba prvog ciklusa projekta IAA, realizovanog od 2005. do 2008. posredstvom sajta “Gardijana” (Guardian Unlimited).

Breda Beban dobitnica je više nagrada (Paul Hamlyn Award for Visual Arts u Britaniji 2001. godine, Srebrna nagrada za film “Jason's Dream” na Hjuston međunarodnom filmskom festivalu u SAD, 1999).

Njeni radovi predstavljani su na niz izložbi i festivala u svetu, uključujući u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku, Nacionalnom muzeju kraljice Sofije u Madridu, Nacionalnom filmskom teatru...

Izložba Brede Beban u Kamden art centru biće otvorena do 5. septembra.

Sajt Kamden art centra je www.camdenartscentre.org

(SEEcult.org)

Tagovi