Komisija za obnovu Spomenika zahvalnosti Francuskoj u Beogradu zaključila je da treba uraditi novi kameni postament i isklesati nove bočne reljefe prema originalima Ivana Meštrovića, koji se čuvaju u Splitu, kao i izvršiti demontiranje i restauraciju oštećene bronzane skulpture.
Konstatovano je da je kameni materijal postamenta do te mere oštećen i degradiran da pokušaji sanacije koji su rađeni ranijih godina nisu dali željene rezultate i da je takav pristup jedini moguć i opravdan, saopštilo je Ministarstvo kulture Srbije, u kojem je prvi sastanak Komisije i održan.
Zaključeno je i da je potrebno sačiniti detaljnu specifikaciju sa predmerom i predračunom radova.
Osnovni pristup realizaciji projekta je očuvanje opšteg imidža spomenika, pri čemu bi se pronašao kamen približan postojećem po boji, čvrstini i koheziji, ali prilagođen beogradskoj klimi.
Spomenik zahvalnosti Francuskoj u Beogradu svečano je otkriven 19. septembra 1930. godine.
Već 1963. godine počela su razmatranja kako pristupiti problemu rekonstrukcije, jer je još tada uočeno jasno degradiranje kamena i početak propadanja reljefa na postamentu.
Od tada do danas trajale su diskusije, rađeni su razni elaborati i analize, a ključni problem predstavlja izbor kamena iz Trogira, koji je porozan, relativno mek i koji je estetski odgovarao kriterijumima onog vremena, ali se pokazao kao nerezistentan na beogradsku kontinentalnu klimu.
Komisija za obnovu spomenika zahvalnosti Francuskoj radi u sastavu: akademik Vladimir Veličković (predsednik), prof. dr Lidija Merenik, mr Veljko Lalić, mr arh. Gordana Simić i prof. Slobodan Savić, akademski vajar.
(SEEcult.org)