Vesti

Edinburški festival i kriza

16. avgust 2010.
SEEcult.org
Edinburški festival i kriza
Edinburški festival i kriza

Edinburški internacionalni festival, jedna od najvećih manifestacija klasične muzike, teatra, opere i plesne umetnosti u Evropi, nudi bogat program i u 64. izdanju, ali bi mogao da se suoči sa znatnim smanjenjem budžeta, u sklopu širih planova za smanjenje sredstava za kulturu u Velikoj Britaniji.

Za razliku od festivala Frindž (Fringe), koji je takođe u toku u škotskoj prestonici, Edinburški internacionalni festival, predstavlja samo umetnike po pozivu, a počeo je 13. avgusta oratorijumom “El Ninjo” američkog kompozitora Džona Adamsa (John).

Među učesnicima su do kraja septembra najavljeni vrhinski muzički ansambli, među kojima je i Ruski nacionalni orkestar (RNO), koji će nastupiti pod vođstvom dirigenta Andreja Borejka - umesto ranije najavljenog Mihalila Pletnjeva, optuženog na Tajlandu za pedofiliju.

Pletnjev je otkazao učešće na koncertima u Edinburgu i Londonu, uz obrazloženje da “ne želi da odvlači pažnju publike od muzike i orkestra tim izmišljotinama i glasinama”.

Na 64. Edinburškom festivalu nastupiće i Simfonijski orekstar Škotske, Nacionalni omladinski hor Škotske, Simfonijski orkestar iz Sidneja, orkestar iz Klivlenda i mnoge druge, a prema rečima direktora Džonatana Milsa (Jonathann Mills), učesnici obećavaju fantastične programe ispunjene inspirativnom mizikom, čije će izvođenje “dovesti posetioce do ushićenja”

Mils je privukao pažnju ovih dana i stavom da bi na najavljeno smanjenje budžetskih sredstava za kulturu trebalo odgovoriti “s merom i zrelo”.

Povodom burnih reakcija iz kulturnih i umetničkih krugova na najavljeno smanjenje sredstava za kulturu, Mils je izjavio britanskim medijima da ne treba predstavljati stvari ekstremnije nego što jesu u stvarnosti.

Navodeći da Edinburški festival nudi predstave na nivou koji Frindž nikada neće dostići, Mils je rekao da su određene promene neminovne zbog krize i da se treba fokusirati na to kako preživeti i obezbediti dalji razvoj.

Edinbursksi festival ima značajnu budžetsku podršku - više od polovine od ukupno oko devet miliona funti, koliko košta, dobija od javnih institucija.

Gradske vlasti Edinburga već su najavile smanjenje sufinansirajućih sredstava za 3,5 odsto, a pomoć pojedinih institucija je zamrznuta, kao što je fond Kreativne Škotske.

Još nije poznato, međutim, koje će biti razmere najavljenog smanjenja sredstava za kulturu, pa nije jasno ni kakve će tačno biti posledice po sam Edinburški festival.

Mils je, inače, bio nedavno i u svojevrsnom sukobu sa organizatorima Frindža, koji su najavili da bi taj festival, koji ne zavisi mnogo od podrške iz javnih prihoda, mogao da preuzme ulogu Edinburškog festivala - ako bude drastičnih posledica po njegov program zbog krize.

Mils je, međutim, ocenio da Frindž nikada ne bi mogao da dostigne nivo produkcija koje ima Edinburški festival.

Iako je ocenio impresivnim program Frindža sa više od 2.400 događaja, Mils je rekao da su to uglavnom niskobudžetne i male produkcije, za razliku od izvođača i orkestara koji učestvuju na Edinburškom festivalu.

Prema njegovim rečima, Frindž je u potpunosti zasnovan na komercijalnom modelu i otvoren za svakog ko želi da se popne na scenu, što ga čini “enormno krhkim” i zavisnim od ćudi tržišta.

Sajt Edinburškog festivala je www.eif.co.uk, a Frindža www.edfinge.com

B. Rakočević / SEEcult.org

Tagovi