Vesti

Autobiografija Marka Tvena

9. april 2010.
SEEcult.org
Autobiografija Marka Tvena
Autobiografija Marka Tvena

Trotomnu autobiografiju Marka Tvena (1835-1910), na stogodišnjicu smrti tog najprevođenijeg američkog pisca, prvi put će objaviti Univerzitet Berkli u Kaliforniji u kojem se i čuva piščev arhiv.

Berkli će objaviti Tvenovu autobiografiju pošto je istekao period na koji je pisac stavio embargo za publikovanje štiva prepunog intimnih stranica iz njegovog života.

Prema navodima američke štampe, u Tvenovim memoarima, na oko 5.000 stranica, biće obuhvaćeni i dokumenti poznati kao “dosije za ucenjivanje”, u kojima autor opisuje kako ga je zavodila sekretarica Izabela Lion.

Prema mišljenju piščevih biografa, Tvena je već u poodmaklim godinama na pisanje memoara takve sadržine naterala kćerka Klara koja je smatrala da je njegova sekretarca nezakonito pretendovala na ljubav i novac njenog oca. Klara je uspela da ubedi oca da je Lionova od njega ukrala par hiljada dolara, a da li je to bila istina, nikada nije utvrđeno. Tven je otpustio pomoćnicu i oduzeo joj farmu, koju joj je ranije poklonio za Božić. I ne samo to, već joj je pokazao i “dosije” od 429 stranica pun optužbi za zavođenje, preteći joj da će biti štampan ukoliko i dalje bude tražila novac od njega i njegove porodice.

Do skandaloznog prekida, veza tog para mogla se smatrati srećnom.

Popularni pisac je u 68. godini uzeo pomoćnicu sebi i kćerki, a ubrzo su postali toliko bliski da je brak bio izvestan.

Međutim, umešala se kćerka Klara i počela da pravi spletke Izabeli Lion, u kojima je poseban značaj imao pokušaj zavođenja i materijalnog iskorišćavanja ostarelog pisca.

Istraživači tih okolnosti su u međuvremenu utvrdili da su brojne optužbe na račun Tvenove sekretarice bile bez ikakvog osnova, u šta treba da se uvere i čitaoci po objavljivanju autobiografije.

Tven je radio kao štamparski radnik i kormilar na parnom brodu koji je plovio Misisipijem, pa je za književni pseudonim uzeo termin iz mornarskog vokabuklara. Izraz “twain”, naime, označava dovoljnu dubinu da lađa može da prođe.

Najpoznatija dela su mu “Pustolovine Toma Sojera”, “Život na Misisipiju”, “Pustolovine Haklberi Fina”, “Jenki na dvoru kralja Artura”, “Tajanstveni stranac”...

Branko Rakočević / V.T.

Tagovi