Sekretarijat za kulturu grada Beograda dobija sve više zahteva i apela za rešavanje problema Kontekst galerije, koja je prestala da radi u Ustanovi kulture “Parobrod”, uz obrazloženje da se na to odlučila pod pritiskom uprave te ustanove, nekadašnjem Centru za kuturu “Stari Gad”.
Apel za pronalaženje adekvatnog prostora za Kontekst galeriji uputili su
Sekretarijatu za kulturu Žene u crnom, umetnička grupa Škart, Dah teatar, Grupa Spomenik, Radna Grupa cetiri lica Omarske i umetnica Milica Tomić, a odvojenim pismom i Stanica - servis za savremeni ples. Te zahteve ranije su uputili odvojeno i Teorija koja hoda (TkH) i Darinka Pop Mitić i Svebor Midžić.
Žene u crnom, Škart, Dah teatar, Spomenik, RGČLO i Milica Tomić, apelovali su na gradski Sekretarijat za kulturu da prepozna važnost rada Kontekst galerije i pruži joj konkretnu podrsku pronalaženjem drugog prostora za njihov rad kakvih ima mnogo u Beogradu i često su neiskorišćeni ili napušteni”.
“Poznato je da je Centar za kulturu ‘Stari Grad’ bio aktivna i referentna kulturna institucija u Beogradu, a Kontekst galerija, u okviru Foruma mladih, jedinstveno mesto na kulturno-umetničkoj sceni Beograda. Smatramo da je uništavanje Centra ‘Stari Grad’ i Kontekst galerije, koji su više godina, svojom kulturnom produkcijom bili regionalno i internacionalno prepoznatljivi, a radi formiranja partijske ustanove kulture ‘Parobrod’, štetno i nedopustivo”, navedeno je u apelu.
Izražavajući očekivanje da će Sekretarijat za kulturu pokazati “više sluha kada je u pitanju dalji razvoj savremene umetnosti”, potpisnici apela su zaključili da je slučaj Kontekst galerije “posledica ‘nove kulturne politike’, koja polazi od tržišta, kao mesta samoregulacije potreba za proizvodima kulture, te ostvarivanja profita od kulturne produkcije”.
“Umetnost, međutim, nije roba na tržištu, već javno dobro i njena vrednost se ne može meriti komercijalnim uspehom. Savremena umetnost će neminovno izgubiti bitku sa isplativijim delatnostima kulturne industrije”, naglašeno je u apelu.
Stanica je takođe izrazila protest zbog protiv načina na koji je galerija Kontekst prestala da radi, ističući da je tokom pet godina postojanja “stvorila važno mesto za refleksiju, razmenu i produkciju u oblasti savremene umetnosti, i upisala se na mapu prepoznatih lokalnih i
međunarodnih organizacija”.
“Njihov rad je samoorganizovan i nekomercijalan, a njihovi projekti
su usmereni ka dugoročnom razvoju društva, kroz aktivno učešće svih, i kao takva, galerija Kontekst treba da bude ozbiljan partner državnim institucijama prilikom razvoja kulture i kulturnih politika”, poručila je Stanica.
Stanica je naglasila i da su “u vremenu tranzicije, kada se ova vrsta kritičkog mišljenja u kulturi na sve načine suspenduje, sa jedne strane, i razvija model zabavljačke umetničke produkcije, rad i usmerenja galerije Kontekst i sličnih organizacija od presudnog značaja za razvoj srpskog društva. Javni prostor za dijalog je neophodna osnova za razvoj srpskog društva, a organizacije koje rade na obezbeđivanju ovakvog javnog prostora treba podržati, a ne ukidati”.
“Kao odgovorne, i kao najvažnijeg strateškog partnera civilnog sektora u kulturi, pozivamo vas da u dijalogu sa Kontekst timom pronađete rešenje i na taj način pokažete razumevanje za situaciju u kojoj se kultura u Beogradu nalazi. Obzirom da je dalji rad Konteksta u okviru
organizacije ‘Parobrod’ nemoguć, potrebno je pronaći hitno adekvatno rešenje”, navela je stanica, apelujući na gradske vlasti da pronađu prostor za rad organizacije Kontekst u kojoj bi se njihovi programi održavali kontinuirano i nesmetano.
“Obzirom da su lokalne kulturne politike politike, kao odraz državne politike, odraz diskontinuiteta, ovakvi primeri bi trebalo da ujedine sve nas na kulturnoj sceni Beograda da potražimo način da se dobri primeri i prakse ne ukidaju već razvijaju. Na osnovu javno dostupnih informacija jasno je da u Beogradu postoje prostori koji bi mogli biti prenamenjeni u svrhe nezavisne kulturne i umetničke scene (www.javniprostori.org/ushahidi/index.php/main, www.ppstarigrad.com/zone/zone.html)”, navela je Stanica.
Kontekst galerija saopštila je da prestaje da radi u UK “Parobrod”, a kao jedan od razloga navela je i neslaganje sa politikom te ustanove kulture, tvrdeći i da je, njenim osnivanjem, došlo do pritisaka u vidu zahteva za oslobađanjem prostora korišćenih za rad, kao i odbijanja nove uprave da komunicira.
UK “Parobrod” saopštila je tim povodom da su njena vrata i dalje otvorena za programe Kontekst galerije, ali uz poštovanje kućnog reda.
“Parobrod” naveo je i da ima “apsolutnu naklonost prema umetničkoj subverziji koju neguje Kontekst, kao i razumevanje za njihovo neslaganje sa programskom politkom” te ustanove kulture. UK “Parobrod” navela je i da nema “niti ima želju, niti mandat da gasi bilo koju drugu umetničku instituciju i manifestaciju”, a pogotovo ne onu za koju je vezana zajedničkim nasleđem Centra za kulturu “Stari Grad” i Ljubice Beljanski Ristić, koja je i jedan od utemeljivača nove ustanove kulture.
Prema navodima UK “Parobrod” kućni red te ustanove podrazumeva da “svaka nevladina organizacija može imati svoj ‘radni sto’ tokom realizacije mnogobrojnih programskih sadržaja, ukoliko ih žele i imaju”.
“S obzirom da taj isti ‘Kontekstov’ radni sto i dalje postoji, uvek se saradnja može reaktivirati na obostrano zadovoljstvo, što donekle predstavlja prednost u odnosu na mnogobrojne druge umetničke NVO koje priželjkuju status rezidenta u okviru neke institucije kulture. Ta privilegija ima svoja minimalna ograničenja, kao što je nemogućnost skladištenja kompletnog materijala i opreme čiji je vlasnik Kontekst, kao i držanje njihove kancelarijske arhive i celokupne dokumentacije”, naveo je “Parobrod”.
(SEEcult.org)