Vesti

Politikina nagrada Bojanu Bemu

13. januar 2011.
SEEcult.org
Politikina nagrada Bojanu Bemu
Politikina nagrada Bojanu Bemu

Beogradski slikar Bojan Bem dobitnik je “Politikine” nagrade za likovnu umetnost za 2010. godinu, za izložbu “Kadence” održanu u decembru u galeriji Kulturnog centra Beograda, na kojoj se predstavio video radovima.

Bem je 68. dobitnik “Politikine” nagrade, a prema obrazloženju žirija, na izložbi “Kadence” je na suptilan i analitičan način doveo u vezu klasičnu sa digitalnom slikom.

Povodom odluke žirija, izjavio je “Politici” da je potpuno zatečen, bezmalo i šokiran.

“Zaista nisam očekivao jer su u užem izboru bili autori koje veoma cenim i koji takođe zaslužuju ovu nagradu. ‘Politikina’ nagrada je najprestižnija nagrada za umetnike u Srbiji i velika je čast imati je u svojoj biografiji”, rekao je Bem.

Bemovu izložbu “Kadence” činila je trodelna video instalacija “Bazen”, “Stena” i “Tereni”, kojom je predstavio prepoznatljive motive sa svojih slika i crteža - košarkaške i teniske terene na Kalemegdanu, stene na Straževici, bazen... U tri video rada uhvaćene su vizuelne i audio sekvence prizora u različitim fazama dana, prisustvo svetlosti i senke u njima, atmosfera koja se menja kada pada kiša po bazenu, sija sunce, spušta se suton i noć...

“Zamrznuti kadar tipičan za Bemov slikarski rad i isticanje onoga što se ne uočava u bučnom životu grada, dosledno je fokusirano u projekcijama ekranske slike i delikatno oživljeno minimalnim, potpuno nevidljivim pokretima senke, kiše i vodenih valova. Bemov video rad ‘Kadence’ predstavlja apsolutno iznenađenje za poznavaoce dela ovog slikara, a vremenske odrednice staro i novo, nekad i sad, autor je upravo novim radom ubedljivo relativizovao”, naveo je žiri, koji je u najuži izbor izdvojio bio i izložbe Perice Donkova, Biljane Đurđević, Katalin Ladik i Milice Tomić.

Rođen 1936. u Beogradu, gde je diplomirao 1962. na Filozofskom fakultetu, na Grupi za istoriju umetnost, a afirmisao se radom u klasičnim medijima - crtežu, slici, kolažu.

Od sredine 60-ih izlagao je na mnogobrojnim samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu - Beogradu, Novom Sadu, Veneciji, Dubrovniku, Ljubljani, Kopru, Sarajevu, Parizu, Mariboru, Rimu, Pekingu, Moskvi, Kijevu... U Pariz je otišao 1985. godine, gde je ostao deceniju i po.

Dobitnik je značajnih nagrada na “Plavom salonu” u Zadru (1970), Jesenjem salonu u Banjaluci (1977), Memorijalu Nadežde Petrović u Čačku (1978), nagrade SIZ kulture Beograda (1991), te priznanja “Izložba meseca” Studija B 1990. i 1995. za izložbu u Salonu MSU i Galeriji Doma omladine.

Tekst za katalog nagrađene Bemove izložbe napisala je istoričarka umetnosti Jasmina Čubrilo, koja je skrenula pažnju na važan vizuelni momenat autorskog pristupa: “... Bemovi prizori generalno izvode tenziju nekretanja i kretanja, ’zaglavljeni’ su u ambivalenciji istovremene ’buke’ i ’tišine’, fabulizovanja prizora i nemog prizora. Konačno, ako su crteži, slike i kolaži pripadali korpusu postmodernističke (re)aproprijacije estetskog iskustva modernizma, onda ovi video radovi predstavljaju istraživanje novih mogućnosti manipulacije slikom, te graničnih odnosa artificijelnog i autentičnog, slikanih slika i snimljenih slika, umetnosti prema ’reality effect’ slikama, i u tom smislu reprezentuju jednu dosta ekscentričnu poziciju u odnosu na savremene umetničke prakse”.

Žiri za dodelu “Politikine” nagrade radio je u sastavu: istoričari umetnosti Ljiljana Ćinkul (predsednica), Jelena Krivokapić i Saša Janjić, urednica Kulturnog dodatka “Politike” Vesna Roganović i urednica Kulturne rubrike “Politike” Marija Đorđević.

U užem izboru bilo je deset samostalnih izložbi domaćih umetnika, od kojih je većina održana u Beogradu.

Osim Bemove izložbe, u užem izboru bile su i izložbe slika Perice Donkova “Aksis Mundi” u Galeriji “Srbija” u Nišu i Biljane Đurđević “Rasadnik” u Galeriji KCB-a, te izložba skulptura Nikole Koke Jankovića u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti.

U užem izboru bila je i izložba slika i crteža Žolta Kovača “Slike suvišnih informacija” u galeriji “Zvono” u Beogradu, zatim multimedijalna izložba Katalin Ladik “Moć žene” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, te izložba crteža - multimedijalna instalacija Simonide Rajčević “Tamna zvezda” u galeriji “Zvono”, izložba “Jednoga dana” Milice Tomić (video radovi, objekti, fotografije) u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, izložba skulptura Đorđije Crnčević “Kompresija vremena” u Blok galeriji i Ateljeu Otklon u Beogradu, te multimedijalna izložba Nikole Džafa “Pazi! Umetnost ne ujeda!” u galeriji O3one u Beogradu.

"Politikina” nagrada, ustanovljena 1932. na predlog Vladislava Sl. Ribnikara, dodeljuje se za najbolju izložbu protekle godine u muzejima i galerijama u Srbiji, odnosno kao priznanje za izuzetne domete, potvrda stvaralačke zrelosti, kao i za dela koja se odlikuju originalnošću i proširuju granice likovnog izraza.

Nagrada za 2009. godinu, u iznosu od po 100.000 dinara, dodeljena je beogradskim umetnicima Mariji Dragojlović za izložbu “Rouge Noir” (Ruž Noar) u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku i Dragoljubu Raši Todosijeviću za “Dnevnik 3” u galeriji O3one u Beogradu.

Među dobitnicima proteklih godina su i Anica Vučetić (2008), Predrag Nešković (2007), Bora Iljovski (2006), Vladimir Perić (2005), Aleksandar Rafajlović (2004), Goranka Matić (2003)...

Među ranijim dobitnicima su i Dušan Otašević, Ljubica-Cuca Sokić, Milovan DeStil Marković...

Nagrada je više puta deljena - 1933. dobili su je Miloš Vušković i Živojin Vlajnić, a 1958. su je podelila čak tri laureata - Bogić Risimović, Albin Rogelj i Jovan Soldatović, dok su 1975. laureati bili Milica Stevanović i Bosiljka Kićevac, a 1998. Zoran Dimovski i Vladimir Veljašević.

Nagrada Bemu biće tradicionalno uručena na Dan “Politike”, 25. januara.

Sajt kuće “Politika” je www.politika.rs

(SEEcult.org)

Tagovi