Druga scena protestovala je 3. marta povodom incidenta koji se dogodio tokom izvođenja akcije “Čas istorije” 26. februara u Domu omladine Beograda i zatražila obaveštenje o konkretnim potezima koji će biti preduzeti kako se takvi incidenti ne bi ponavljali.
U protestnom pismu, upućenom omladincima i omladinkama Beograda, Sekretarijatu za kulturu grada Beograda i upravi DOB-a, Druga scena je navela da je šef obezbeđenja Doma omladine izvazvao incident ptimenivši nasilje nad umetnikom Sašom Stojanovićem, jednom od troje autora akcije “Čas istorije”, pored Ane Vilenice i Alekse Golijanina.
“Incidentu su prisustvovali direktor te ustanove Milan Lučić i tehnički direktor Nenad Dragović. Rukovodioci ove ustanove nisu učinili ništa kako bi sprečili maltretiranje autora akcije. Istovremeno rukovodioci su pozvali policiju, ali ne kako bi odbranili prisutne od napada, već kako bi odbranili Dom omladine od umetnosti”, navela je Druga scena u protestnom pismu, dodajući da je taj incident samo jedna u nizu posledica kulturne politike koju sprovodi Sekretarijat za kulturu grada Beograda.
“Ta politika podstiče bahato ponašanje rukovodilaca koji institucije smatraju svojim privatnim vlasništvom ili vlasništvom političke partije kojoj pripadaju. U pitanju je politika koja kulturu i umetnost vidi samo kao instrument u procesima evropskih integracija, nominalnom sprovođenju ljudskih prava i tolerancije, kao i procesa kulturalizacije društva u cilju stvaranja apolitičnih subjekata dominantne ideologije. Istovremeno, strukturalno i sistematski, ta politika reprodukuje retrogradne društvene vrednosti kao što su nacionalizam, klero-fašizam, hegemonija patrijarhalne matrice i netolerisanje bilo koje drugosti. Svi navedeni procesi dovode do komodifikacije i pacifizacije kulturne produkcije koji za posledicu imaju neutralizovanje njenog antagonističkog društveno-političkog potencijala. Stvara se ‘urbana šarenica’ lakih, okretnih i društveno nerelevantnih tema, što predstavlja neoprostiv čin marginalizacije savremene kulture i umetnosti, i njene vulgarne instrumentalizacije od strane vladajućih političkih struktura”, navela je Druga scena.
Prema navodima Druge scene, istorijski revizionizam kojim se rado služi vladajuća struktura, kao i siva ekonomija trgovine radnim mestima, infrastrukturom i resursima namenjenim kulturi svakodnevno i u sve većoj meri slabe njihove pozicije.
“Neće nas zavarati pokušajima aproprijacije našeg rada, niti lažnim nuđenjem saradnje kako bi imali legitimitet za njihovu pogubnu politiku jer će zajedničko kulture jačati svakim njihovim napadom. Savremena umetnost nije niti roba, niti prostor za lake teme i ispunjavanje slobodnog vremena. Savremena umetnost je prostor imaginacije, slobode, obrazovanja, kritičkog mišljenja, formiranja politički svesnih i odgovornih društvenih subjekata”, poručila je Druga scena, dodajući da će braniti savremenu umetnost i pozivajući protiv privatizacije sećanja.
Povezani linkovi:
Čas istorije - slučaj DOB-a
Čas istorije iz uz policiju
DOB povodom Časa istorije
U PRILOGU: Protestno pismo Druge scene u celini