Vesti

Protest Piratske partije

4. mart 2011.
SEEcult.org
Protest Piratske partije
Protest Piratske partije

Piratska partija Srbije organizovala je 4. marta u Beogradu protest zbog hapšenja Gorana Čujaka, osumnjičenog za kršenje Zakona o autorskim pravima omogućavanjem deljenja kopije bioskopskog hita “Montevideo, Bog te video” na internetu.

Protest Piratske partije, koji je bio prijavljen policiji, okupio je nekoliko desetina pristalica tog udruženja, koje smatra da hapšenja i kazne zbog komunikacije i razmene podataka na internetu predstavljaju represiju i rušenje osnovnih vrednosti društva.

“Apelujemo na izmenu zakona koji nije u skladu sa vremenom i eksploatiše se selektivno za materijalnu dobit ljudi koji sarađuju sa korumpiranom vlašću”, poručila je Piratska partija, koja se predstavlja kao građanski pokret za osiguranje osnovnih ljudskih prava i projektovanje internet vrednosti u socijalnu sredinu.

Čujak je osumnjičen da je bez ovlašćenja nosilaca autorskih prava omogućio neograničenom broju korisnika interneta da preuzimaju film “Montevideo, Bog te video” Dragana Bjelogrlića, a postavljao je na isti način i druge filmske, muzičke i softverske materijale domaćih i stranih autora.

Čujаku je, kako su preneli beogradski mediji, istražni sudija Višeg sudа u Beogrаdu odredio pritvor do 30 dаnа.

Članovi Piratske partije smatraju da bi policija onda trebalo da pohapsi praktično sve građane, jer svi koriste nelegalne softvere. Takođe, u Piratskoj partiji smatraju da se Zakon o autorskim pravima primenjuje selektivno i da je slučaj Čijaka poslužio filmu “Montevideo” kao dodatna reklama.

Prema navodima Piratske partije, aktuelni Zakon o autorkom pravu nije u skladu sa realnošću.

“Svi ‘razmenjujemo fajlove na internetu bez ograničenja’ zato što je to komunikacija isto kao i razgovor”, smatra Piratska partija koja i sadržaj svog sajta nudi po principu “copyheart” (kopiranje je akt pokazivanja ljubavi).

Prošle godine je, inače, niški Okružni sud kaznio Srđana Nikolića iz Niša sa tri meseca zatvora zbog filmske piraterije, što je jedna od retkih takvih presuda u Srbiji. Nikolić je osuđen zbog neovlašćenog iskorišćavanja autorskog dela, a oduzeti su mu i piratski diskovi.

Okružni sud u Nišu je time uvažio žalbu opštinskog javnog tužioca na prvostepenu presudu protiv Nikolića, kojom je 17. jula 2008. godine osuđen uslovnu kaznu. Nikolić je tada osuđen na osam meseci zatvora uslovno na četiri godine, a izrečena je i mera oduzimanja diskova i naloženo mu da plati sudske troškove u iznosu od 2.000 dinara.

Povodom slučaja Čujaka, predstavnik Američke privredne komore za zaštitu prava intelektualne svojine Zoran Savić izjavio je za B92 da je to znak da je država rešila da stane na put pirateriji, jer ona uništava filmsku kulturu u Srbiji.

Uspeh filma "Montevideo, Bog te video" je pokazao da je moguće oporaviti srpsku kinematografiju i zbog toga je nedopustivo da neko tuđi trud i rad okači besplatno na internet, rekao je Savić, navodeći da je Krivičnim zakonom predviđena kazna zakona od jedne do pet godina, a za organizovano bavljenje piraterijom i do osam godina.

Iako kaže da se filmska piraterija u velikoj meri dešava u celom svetu, Savić je napomenuo da je reč o većim tržištima na kojima je, i pored piraterije, moguća i zarada.

Sa piraterijom su se suočili svojevremeno i producenti filma “Turneja” Gorana Markovića, a prema rečima glumca i jednog od producenata Svetozara Cvetkovića, odustali su od sudskog gonjenja maloletnika koji je bio uhapšen. Cvetković je rekao da su želeli pre svega da skrenu pažnju da piraterija smanjuje profit filma.

“U situaciji u kojoj smo i u zemlji u kojoj smo, ne verujem da se tome može stati na put. Jedini način je možda da se, dok je film još u distribuciji, ne pojavljuje nigde, ni za promociju jer može doći do ruku nekoga kome bukvalno treba 15 minuta da to postavi na internet”, rekao je Cvetković, preneo je B92.

Prošle godine je u svetu, prema podacima sajta TorrentFreak, najviše piratizovan film bio bioskopski hit “Avatar” Džejmsa Kamerona.

Piratske verzije “Avatara” skinute su sa interneta 16,6 miliona puta, ali je Kameronov film, uprkos tome, zaradio i gotovo 2,8 milijarde dolara u bioskopima širom sveta, čime je zauzeo prvo mesto po zaradi svih vremena.

Prema podacima sajta TorrentFreak, jedne od najpopularnijih baza linkova za preuzimanje piratskih verzija filmova i drugih sadržaja zaštićenih autorskim pravima, na drugom mestu prošle godine našla se akcija “Kick-Ass”, preuzeta 11,4 miliona puta, a na trećem film “Početak” (9,7 miliona).

Među deset filmova koji su najviše piratizovani bio je i “The Hurt Locker” Ketrin Bigelou, ratna drama smeštena u Iraku, koja je bila dostupna na sajtovima za razmenu fajlova velikim delom i tokom 2009. godine, a veću popularnost stekla je nakon što je osvojila šest oskara početkom 2010.

U okviru borbe protiv piraterije, američki sud zabranio je u oktobru 2010. godine sajt LimeWire, jedan od najvećih izvora za razmenu muzičkih, filmskih i drugih sadržaja. Time je okončana četvorogodišnja pravna bitka vlasnika te privatne firme i Američke asocijacije diskografske industrije (RIAA). Sud je naložio firmi Lime Group da onemogući dalju pretragu, preuzimanje, postavljanje i razmenu fajlova, a njeni vlasnici su najavili da planiraju da pokrenu novi servis koji će biti u skladu sa zakonima o autorskim pravima.

RIAA je izrazila zadovoljstvo odlukom suda, navodeći da je time zaustavljena “masovna piratska mašina”, a kompanija Lime Group priznala je poraz, navodeći da je ostala bez dela biznisa, ali da radi na novom softveru koji će biti usklađen sa zakonima o autorskim pravima.

Sajt Piratske partije Srbije je http://piratskapartija.com

(SEEcult.org)

Tagovi