Novo, 34. izdanje Rukopisa, zbornika poezije i kratke proze mladih s prostora bivše Jugoslavije, sadrži radove 46 autora, odabranih među više od 200, koliko ih se prijavilo na konkurs Doma omladine Pančeva.
Rukopisi 34 ući će u štampariju početkom maja, a promocija je predviđena krajem maja ili početkom juna.
Prema navodima uredništva Rukopisa, internet je bio i ovog puta ključan faktor u uspešnosti konkursa, objavljenog na mnogim portalima iz regiona.
Među prijavljenim autorima bilo je 50 posto iz Srbije, a zatim iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, Makedonije i Slovenije, a najmanje iz Crne Gore.
Autore za Rukopise 34 odabrale su članice žirija Jasmina Topić, Ana Ristović i Čarna Popović.
Iz Bosne i Hercegovine odabrani su: Bojan Krivokapić, Jasmin Saletović, Lana Bastašić, Elma Dugić, Aljoša Ljubojević, Armin Bolić, Ervin Halebić i Faruk Bodom.
Iz Crne Gore u Rukopise 34 ušli su Vladimir Petrović i Nemanja Dragaš, a iz Hrvatske Toma Zidić, Mario Glavaš, Srđan Sandić, Stanko Stojić i Jelena Galijašević.
Iz Makedonije su odabrani Mane Manušev, Andrej Jovančevski, Davor Stojanovski, Mitko Gogov Džamski i Bistra Kumbaroska, a iz Slovenije Mojca Pišek, Andrej Tomažin i Andreja Denko.
Autori iz Srbije koji su odabrani za Rukopise 34 su: Zoe Ilić Duhandžija, Luka Kurjački, Uroš Đurković, Sanja Drakulić, Jelena Jorgačević, Svetlana Stanković, Filip Milenković, Marija Teodora Menovski, Bojana Stefanovski, Stefan Ilić, Milica Marković, Aleksandar Solomun, Daniela Šašić, Đorđe Đurica, Maja Korolija, Andrea Popov Miletić, Slađana Šimrak, Aleksandra Savanović, Uroš Pajić, Filip Šakan, Miloš Ilić, Đorđe Stojanović i Borislav Stanić.
Urednice su posebno pohvalile radove Marine Prohaske iz Zrenjanina, Bojana Marjanovića iz Užica i Nemanje Stojkovića iz Vranja, koji nisu ušli u zbornik, ali su uverene da će to uspeti sledeće godine.
Takođe, zahvalile su i drugim mladim autorima koji su poslali radove, izrazivši uverenje da će narednih godina biti još prilike i da učestvuju i da budu objavljeni.
Dom omladine Pančeva, kako je najavljeno, kontaktiraće odabrane autore povodom promocije, gostovanja i dostavljanja autorskih primeraka.
Rukopisi se ne prodaju, već poklanjaju autorima, publici i zainteresovanima, koji će moći da kontaktiraju Dom omladine Pančeva ukoliko žele primerak knjige.
Rukopisi već 34 godine objavljuju poeziju i kratku prozu perspektivnih mladih autora.
Prvi put su objavljeni 1976. godine, zahvaljujući pančevačkom pesniku Momčilu Paraušiću, a danas, posle više od tri decenije, pančevački Dom omladine predstavlja ono što je književna budućnost.
Dom omladine Pančeva je ujedno i prva kulturna ustanova koja je pokrenula izdanja takve vrste u svim eks-Ju republikama, u vreme kada su kulturne veze tek počele da se ponovo uspostavljaju.
Sajt Doma omladine Pančeva je www.domomladinepancevo.com
(SEEcult.org)