Alternativni ili “garažni” horovi koji su se pojavili proteklih deset godina na prostoru bivše Jugoslavije prvi put će se okupiti krajem maja u Beogradu.
Festival samoorganizovanih horova “Svi u glas!” biće održan 28. i 29. maj u Domu omladine Beograda, Kulturnom centru Rex i na ulicama, a okupiće horove kojima je zajedničko to što su nezavisni od svih institucija, okupljaju ljude koji nisu profesionalni pevači, a zasnovani su na idejama određenog društvenog i kulturnog angažmana.
Na Festivalu učestvuju horovi Kombinat iz Slovenije, Le Zbor iz Hrvatske, Raspeani Skopjani iz Makedonije, te Horkestar, Prrrroba i Le wHORe iz Srbije.
Njihovi repertoari su različiti i obuhvataju od revolucionarnih i radničkih pesama, autorske muzike i/ili tekstova članova horova, pesama koje se bave ženskim pitanjem, do obrada značajnih pesama popularne (rok, pank, novi talas, pop) muzike u specifičnim aranžmanima.
Posle početka rada Horkeškarta 2000. godine u Beogradu, pojavili su se i ostali samoorganizovani horovi u regionu.
Le Zbor je počeo rad 2005. godine, Kombinat 2008. godine, a Raspeani Skopjani 2009.
U Beču je 2009. osnovan hor 29. Novembar koji takođe okuplja ljude sa ovih prostora.
U međuvremenu je Horkestar nasledio Horkeškart 2006. godine, hor Prrrroba je nastao od članova i biviših članova Horkeškarta, dok je najmlađi hor Le wHORe osnovan 2010. godine, inspirisan radom Le Zbora. Gotovo među svim horovima je proteklih godina dolazilo do saradnje na individualnom nivou, gostovanja, zajedničkih nastupa i međusobnog uticaja.
Festival samoorganizovanih horova je jedinstvena prilika da se sve te grupe okupe na jednom mestu i da se sagleda jedan novi kulturni pokret na ovim prostorima koji ponovo otkriva i neguje vrednosti zajedništva, samoorganizacije, slobode muzičkog izražavanja i aktivnog učešća u društvenom životu.
Festivalski program će tokom dva dana obuhvatiti večernje koncertne nastupe u Domu omladine, dnevne ulične nastupe, kao i program prezentacija i projekcija na temu samoorganizovanih horova u Reksu.
Najpre će 28. maja u DOB-u nastupiti Le wHORe, Kombinat i Raspeani Skopjani, dok će se dan kasnije predstaviti Prrrroba, Le Zbor i Horkestar.
U Rexu će 29. maja biti održana prezentacija istraživanja Tanje Petrović “Samoorganizovano pevanje i društvena emancipacija” o fenomenu samoorganizovanih horova u post-jugoslovenskim društvenim i kulturnim prostorima, a biće prikazani i dokumentarni i video radovi učesnika Festivala (“Bože čuvaj Le Zbor”, “Početak bune na Dahije”...).
Kao specijalni uvodni događaj, od 25. do 27. maja u Kulturnom centru Rex najavljena je radionica i performans Feral hora (Feral Choir) pod vođstvom britanskog pevača, trubača, kompozitora i improvizatora Fila Mintona (Phil Minton), u kojoj može da učestvuje svako ko je u stanju da glasom proizvede bilo kakav zvuk.
Minton je u proteklih 15 godina sa Feral horom obišao više od 20 zemalja u kojima je, kroz smele vokalne improvizacije, pružao oslobađajuće i nezaboravno iskustvo učesnicima iz različitih kulturnih i socijalnih sredina.
Minton je ranije već gostovao u Beogradu, na festivalu Ring Ring 1998. godine, gde je kao pevač nastupao sa pijanistom Verjanom Vestonom.
Feral Choir je originalni Mintonov horski projekat, a okuplja muzičare, glumci i naročito amatere bez muzičkog iskustva ili interesovanja. Učesnici se tokom radionice ohrabruju da istraže sve vokalne mogućnosti kroz vežbe i improvizacije, da bi ih upotrebili u sklopu završnog koncerta. Radionice obično počinju smejanjem, kao neverbalnom "vokalnom tehnikom" koja koristi glas na spontan, inventivan, čak i ekstreman način. Minton veruje da svako ko diše ima sposobnost da proizvede zvuk i pruži estetski doprinos ljudskom životu.
Radionice Feral Choir-a biće odžane 25. i 26. maja od 18 do 21 sat u Rexu, a performans za publiku biće 27. maja u 21 sat.
Prijave za radionicu i performans Feral Choir-a moguće je poslati na adresu kontakt@horkestar.org, a učešće je besplatno.
Slovenački ženski hor Kombinat izvodi pesme koje se bave ženskim pitanjem, kao i pesme otpora iz različitih krajeva sveta koje pripadaju raznim istorijskim periodima.
Hor čine žene koje dolaze iz raznih krajeva Slovenije, uzrasta od 20 do 55 godina, različitih profesija. Svojim postojanjem žele da skrenu pažnju na današnje vreme koje na prvo mesto stavlja uspeh, konkurentnost i izgled, a ne bavi se brigom o osnovnim ljudskim pravima i vrednostima.
Le Zbor je prvi ženski mešoviti, lezbijsko-feministički hor u ovom delu Evrope koji deluje od 2005. Etablirao se kao promoter ljudskih prava i kulturno-umetničkog aktivizma među mlađom urbanom populacijom. Repertoar Le Zbora se sastoji od obrada domaćih i stranih pop/rok pesama (Dolly Parton, Rammstein, Kraftwerk, Depeche Mode, Velvet Underground...), revolucionarnih i tradicionalnih pesama u novim aranžmanima.
Raspeani Skopjani je samoorganizovani aktivistički hor nastao u Skoplju 2009. To je grupa mladih ljudi koji su izabrali muziku kao vid građanskog i političkog aktivizma. U početku su se okupljali svakog vikenda i pevali na javnim mestima u gradu. Raspeani Skopjani nastoje da na ironičan i duhovit način predstave građanima ono što se svima dešava, a za šta nemaju snage, volje i vremena da dignu glas.
Horkestar (Hor + Orkestar) nastao je pod imenom Horkeškart (Hor + Orkestar + škart) 2000. godine, a od 2006. nastupa pod sadašnjim imenom. Horkestar neguje koncept pevača i muzičara amatera, kao i slobodnog pristupa novih članova bilo kad i bilo gde. Osim radničkih pesama kojima je postao poznat, na repertoaru su i pesme komponovane na stihove domaćih pesnika, obrade pesama pank i bendova novog talasa, kao i autorske pesme članova hora.
Hor Prrrroba je nastao 2007. godine od članova i bivših članova Horkeškarta spremnih na rad u malom eksperimentalnom kolektivu. Hor izvodi isključivo autorske pesme samih članova. Osim horskih nastupa, Prrrroba je održala i mnoštvo javnih proba i inicirala rad novih grupa.
Le wHORe je lezbejsko-feministički hor osnovan u martu 2010. u Beogradu. Ispirisan radom Le Zbora iz Zagreba, funkcioniše kao grupa žena koja je donela odluku da stvori i razvija prostor u kome žene mogu da puste glas i tako razviju više samopouzdanja, a kroz nastupe žele da komuniciraju, odnosno šire radost i zabavu u ženskom aktivizmu Srbije.
(SEEcult.org)