Legendarna srpska glumica Olivera Marković sahranjena je 5. jula u Aleji velikana na Novom groblju u Beogradu, a uz njenog sina, filmskog i pozorišnog reditelja Gorana Markovića, ispratile su je po kišnom danu i mnogobrojne kolege, prijatelji i poštovaoci.
Glumica Ružica Sokić istakla je, između ostalog, da je Olivera Marković bila posebna po prirodnom daru da nađe prave emocije za patnju i za radost.
Počast su joj i prethodnih dana odale brojne kolege, ističući njen raskošan talenat i sposobnosti transformacije, kao i veliku toplinu i ljudskost njene ličnosti, duhovitost, ženstvenost, ali i retku skromnost, uprkos statusu velike zvezde.
Teatrolog Jovan Ćirilov prisetio se za “Politiku” da je za njegovu generaciju, kada je došla na studije u Beograd i pošla u prestonička pozorišta, Olivera Marković bila oličenje ženstvenosti. Osećali su već tada i da je izuzetno darovita glumica, što je pokazala već sredinom 50-ih, posle kratkog, ali bolnog perioda socrealizma, odigravši u Beogradskom dramskom pozorištu ulogu Megi u “Mački u usijanom limenom krovu” Tenesija Vilijamsa.
Glumac Velimir Bata Živojinović istakao je da je Olivera Marković “dostigla najveće vrhove glume” i da mu je celog života bila “u srcu i duši”.
“Kad je bilo najteže, kada smo snimali, široko se smejala i uvek je bila uverljiva u tom svom pokazivanju osećanja”, naveo je Živojinović za “Politiku”.
Tugu zbog smrti koleginice izrazio je i Nikola Simić, navodeći da je bila velika, sjajna glumica, glumački bard, umetnica velikog dara.
Ljiljana Lašić izjavila je da je Olivera Marković bila “jedna od najvećih srpskih glumica u svakom pogledu”, od koje je mnogo naučila, a Svetlana Ceca Bojković rekla je da je pamti u punoj snazi i da će je se takve uvek i sećati.
Glumac Vojislav Brajović istakao je da je Olivera Marković bila darovita, duhovita, prelepa i svim vrlinama obdarena glumica, a Bora Todorović da je bila divna i kao glumica, i kao čovek.
Reditelj Jagoš Marković istakao je da je Olivera Marković neponovljiva i da je presdtavljala “blistavo poglavlje istorije dramske umetnosti”.
Direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović izjavio je da je Olivera Marković bila jedna od najznačajanijih glumačkih pojava na prostoru koji se zvao jugoslovenski, ali i u srpskom filmu, pozorištu i TV. Istakao je i da je bila izuzetan interpretator, te da je, i kada je imala manje uloge, dovodila do toga da se ti filmovi pamte i po njenim ulogama. “Bez preterivanja, Olivera je bila legenda”, istakao je Zelenović.
Rođena 3. maja 1925. godine u Beogradu, Olivera Marković počela je da se bavi glumom još u detinjstvu, a prvi film, “U raljama Jugoslavije”, snimila je već 1945.
Bila je jedan od prvih studenata Pozorišne akademije u Beogradu, u klasi Mate Miloševića 1948. godine, a već sledeće je postala članica
BDP-a. Posle kraćeg angažmana u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, postala je 1967. članica Narodnog pozorišta u Beogradu, gde je ostvarila više od 30 značajnih uloga - do penzionisana 1989.
Dvostruka je dobitnica nagrade Narodnog pozorišta - za uloge Majka Hrabrost (1972) i Klara („Leda“, 1978). Najveće priznanje koje dodeljuje Narodno pozoršte - Plaketu, dobila je 1988.
Ostvarila je i najraznovrsnije dramske likove na drugim teatarskim scenama širom bivše Jugoslavije – ukupno više od sto.
Dobitnica je “Dobričinog prstena” i Zlatnog ćurana za zivotno delo, kao i Oktobarske nagrade grada Beograda, te Srebrne i dve Zlatne arene na Filmskom festivalu u Puli, kao i nagrade “Slavica” za ukupan doprinos razvoju filmske umetnosti.
Olivera Marković snimala je i za televiziju - 13 drama, 26 serija i više šou-programa, a ostvarila je i pedesetak uloga u radio-dramama.
Najšira publika je pamti kao vrsnu, po mnogima najbolju pevačicu ruskih romansi i šlagera.
Olivera Marković majka je reditelja Gorana Markovića - iz njenog braka sa Radetom Markovićem, takođe jednim od velikana srpskog glumišta, koji je preminuo u septembru 2010. godine, mesec dana uoči 80. rođendana. Njegovim imenom, u februaru ove godine, nazvana je Velika scena BDP-a.
*Foto: Narodno pozorište
(SEEcult.org)