Vesti

Očuvanje nasleđa u Užicu

1. avgust 2011.
SEEcult.org
Očuvanje nasleđa u Užicu
Očuvanje nasleđa u Užicu

Narodni muzej i Istorijski arhiv u Užicu imaće i dalje podršku Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije za realizaciju projekta Lapidarijum rimskih kamenih spomenika, kao i za radove na depou Istorijskog arhiva, ali je potrebna pomoć i lokalne samouprave i drugih ministarstava, izjavio je 1. avgusta ministar kulture Predrag Marković.

Marković je obišao Narodni muzej i Istorijski arhiv u Užicu i upoznao se sa dosadašnjim aktivnostima na realizaciji projekta Lapidarijum rimskih kamenih spomenika i radovima na depou Istorijskog arhiva.

Prilikom obilaska depoa u kojem se nalaze kamene skulpture iz buduće postavke, kao i mesto gde će biti izložbeni prostor Lapidarijuma, Marković je rekao da je užički kraj poznat po tome što dobro čuva materijalno i nematerijalno nasleđe, ali je „neophodno da svi zajednički investiramo, ne samo Ministarstvo, nego i lokalna samouprava i druga ministarstva, da bismo otvorili Lapidarijum rimskih kamenih spomenika i opremili depo Istorijskog arhiva i da vidimo da li rokovi mogu da se ispune, jer je do sada došlo do izvesnog pomeranja“.

Prema navodima Ministarstva, za projekte Narodnog muzeja u Užicu izdvojeno je ove godine 5.361.000 dinara za, od čega 3.000.000 miliona za Lapidarijum.

“Vrlo smo zadovoljni postavkom, ali svi zajedno nismo zadovoljani onim drugim delom jer kultura i turizam moraju da idu zajedno. Prvo moramo da čuvamo kulturno nasleđe, moramo da prezentujemo i da bude deo turističke ponude”, rekao je Marković.

Ministarstvo kulture podržalo je sa milion dinara i radove na depou Istorijskog arhiva, a sledeće godine, prema rečima Markovića,
moraće da izdvoji još sredstva.

“Arhivska građa koja se sada sortira, zahvaljujući ulaganjima sledeće godine će biti adekvatno smeštena. Ono što je bitno je da je završen Zakon o arhivistici i da će deo tog zakona definisati odnose u okviru mreže arhiva, jer se nasleđe čuva i kroz arhivsku mrežu, a u Užicu se to radi više nego dobro”, rekao je Marković, koji će 2. avgusta obići Dom kulture i Muzej u Prijepolju, a zatim i otvoriti 17. Međunarodnu smotru narodnog izvornog stvaralaštva “Mostovi Balkana 2011” u selu Jabuka.

Program smotre “Mostovi Balkana 2011” čine pesme, posebno staro tradicionalno pevanje sa akcentom na arhaičnom višeglasnom pevanju, instrumentalna svirka na različitim tipovima tradicionalnih instrumenata, solističkog i ansambalskog profila, vokalno-instrumentalna izvođenja, pre svega epskih pesama koje su veoma dobro očuvane u tradicijama balkanskih naroda, kao i narodne igre, a tradicionalna narodna nošnja neizostavan je deo folklora.

Za učešće na smotri “Mostovi Balkana 2011” prijavila su se 23 KUD-a i izvorne grupe sa oko 500 učesnika, a najveći broj ih je iz Srbije, ali i iz zemalja u okruženju - Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske i Albanije.

Ministarstvo kulture izdvojilo je za projekte Muzeja u Prijepolju u 2011. godini 1.530.000 dinara, a za projekte Doma kulture u Prijepolju 900.000 dinara.

(SEEcult.org)

Tagovi