Partneri u regionalnom projektu Criticize this! raspisali su konkurs namenjen mladim kritičarima u oblasti književnosti, vizuelnih i izvođačkih umetnosti, koji će imati priliku da unaprede znanje i razumevanje savremene umetnosti i učestvuju u ispitivanju njene uloge u današnjem društvu.
Pratite umetnost i razmišljate o njoj kritički? Voljni ste da iznesete svoje mišljenje javno? Smatrate da u medije treba vratiti kritiku? Uključite se u projekat Criticize this!
Projekat “Criticize This!”, koji realizuju (Elektro)Beton.net (Srbija), Booksa.hr (Hrvatska), Kulturpunkt.hr (Hrvatska), Plima.org (Crna Gora) i SEEcult.org (Srbija), bavi se edukacijom mladih kritičara iz područja književnosti, vizuelnih i izvođačkih umetnosti, te propitivanjem uloge umetnosti u savremenom društvu.
Projekat polazi od uverenja da se otvoreno i uistinu demokratsko društvo stvara kroz dijalog ne samo unutar jednog društva, već i izvan njegovih granica, te da kritika savremene umetnosti uveliko doprinosi tom dijalogu, jer otkriva načine na koje savremena umetnost (de)konstruiše nacionalne mitove i identitete, kao i sliku Drugog koju društvo oblikuje. Osim toga, kritika ispituje načine na koje se savremena umetnost nosi s neuralgičnim tačkama i traumatičnim događajima društva.
Projekat se bavi savremenom književnošću, te vizuelnim i izvođačkim umetnostima nastalim u poslednjih nekoliko godina u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, te Bosni i Hercegovini, a određuju ga tri glavne teme:
• Suočavanje s prošlošću
• Društvena transformacija
• Identitet .
S obzirom da kulturne elite u ovim zemljama uveliko ignorišu ova pitanja, te nisu započele proces međukulturnog dijaloga, projekat nastoji da osnaži mlade neetablirane kritičare umetnosti i uključi ih u javno promišljanje savremene umetnosti. Oni dosad nisu imali prilike da steknu iskustvo u relevantnim medijima, niti su dobili prostor da o tome pišu, kako u svojoj zemlji, tako ni u drugim zemljama u regionu.
Projekat “Criticize This!” stoga pruža priliku mladim kritičarima da unaprede znanje i razumevanje ovih problema u transnacionalnom kontekstu, da steknu iskustvo kroz rad s međunarodnim stručnjacima i mentorima, umetnicima i delima suvremene umjetnosti, te da putuju i povežu se sa evropskim kolegama.
Osnovu projekta čine tri art modula koja započinju predavanjima međunarodnih stručnjaka, a traju četiri meseca tokom kojih mladi kritičari, u saradnji sa iskusnim mentorima, intenzivno pišu i objavljuju kritike na partnerskim portalima.
Osim na portalima partnera, izbor tekstova biće objavljiovan svakog meseca u podlistku koji će izlaziti uz dnevnike “Danas” i “Pobjeda” u Srbiji i Crnoj Gori, te uz nedeljnik “Novosti” u Hrvatskoj, kao i na portalu Eurozine, lokalnim radio stanicama i drugim portalima.
Osim toga, svi tekstovi biće objavljeni u elektronskoj publikaciji na engleskom jeziku.
Tokom projekta, kritičari će imati priliku da putuju po zemljama u regionu i upoznaju se sa umetnicima, a najboljim mladim kritičarima u decembru 2012. godine biće dodeljene nagrade.
Aktivnosti
Art moduli podrazumevaju intenzivan četvoromesečni mentorski program koji mladim kritičarima omogućava sticanje iskustva u pisanju kritika, te daje vidljivost objavljivanjem u različitim medijima. U sklopu projekta, biće organizovana tri art modula, a svakom od njih prethodi konkurs na kojem se biraju polaznici. Art moduli započinju javnim predavanjima međunarodnih stručnjaka, nakon čega sledi rad sa mentorima i objavljivanje kritika na partnerskim portalima. Tokom modula, mladi kritičari imaće priliku da putuju po zemljama regiona kako bi pratili umetničku produkciju u svim zemljama i upoznali umetnike. Osim kritika, kritičari će u sklopu edukacije, u dogovoru s mentorom, napisati i po jedan esej na temu savremene umetničke produkcije. U tu svrhu najbolji od njih dobiće sredstva za istraživanje u drugim zemljama regije.
Sve troškove pisanja, putovanja i istraživanja snose organizatori projekta.
Art modul I
Beograd, Dom omladine, 29. septembar - 2. oktobar 2011.
Mentori za književnost: Saša Ćirić i Boris Postnikov
Mentori za vizualne umjetnosti: Miha Colner i Darka Radosavljević
Mentori za izvođačke umetnosti: Igor Ružić i Ivan Medenica
Detalji o načinu prijavljivanja za učešće u prvom Art modulu nalaze se u rubrici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i na portalima ostalih partnera u projektu “Criticize This!”, uključujući opis projekta (na hrvatskom) OVDE
Projekat je finansiran sredstvima Evropske unije, u okviru programa “Kultura 2007-2013”, uz podršku ministarstava kulture Hrvatske, Srbije i Crne Gore.
U PRILOGU - povodom projekta “Criticize this!”, Andrej Nikolaidis nudi odgovor na pitanje zašto je potrebno kritički razmišljati i pisati.