Narodna biblioteka Srbije ponovo otvara vrata za korisnike 12. septembra, posle četvorogodišnje rekonstrukcije enterijera, kojom je dobila povećanje čitalačkih mesta za 50 odsto.
NBS sada ima 12 čitaonica sa ukupno oko 600 mesta - Centralna ima 281, Referensna i Čitaonica periodike po 54, a Elektronska čitaonica 46. Naučna čitaonica ima 30 korisničkih mesta, Pravna biblioteka 12, Centar za bibliotekarstvo i informacione nauke 31, Čitaonica posebnih fondova 37, Kartografska čitaonica jedno, Multimedijalna čitaonica 52, Centar za slepe i slabovide pet, a Muzička čitaonica šest korisničkih mesta.
Sva korisnička mesta opremljena su priključkom za struju i internet, dok je bežični internet dostupan u celoj zgradi.
Korisničko ime je identifikacioni broj na članskoj karti, a lozinka za pristup se dobija na listiću prilikom prve rezervacije korisničkog mesta kod portira. Procedura pristupa internetu je ista i kod bežičnog i kod kablovskog povezivanja.
Radno vreme čitaonica NBS je od osam do 21 sat radnim danima, a subotom do 15 časova.
Korisnici koji su već bili učlanjeni u NBS imaju besplatnu članarinu do 20. januara 2012. godine.
Rekonstrukcija enterijera NBS sa pratećim instalacijama, koja je koštala oko 430 miliona dinara, započeta je u oktobru 2007. godine, a simbolično je završena 24. maja ove godine, na Dan slovenske pismenosti i kulture.
To je prvo ozbiljnije ulaganje u održavanje zdanja NBS na Vračaru od otvaranja 1973.
Za taj poduhvat izdvojeno je iz sredstava Nacionalnog investicionog plana (NIP), Evropske investicione banke (EIB), Ministarstva kulture i sopstvenih sredstava NBS ukupno 429.966.563,19 dinara (iz NIP-a 203.378.461,59 dinara, EIB 160.000.000 dinara, Ministarstvo kulture 63.217.158 dinara, a NBS je uložila sopstvena sredstva u iznosu od 3.370.942 dinara).
Rekonstrukcija se odnosila na površinu od oko 6.000 kvadratnih metara, a između ostalog, podrazumevala je i radove na enterijeru, proširenje kapaciteta korisničkog dela, rekonstrukciju i dogradnju elektro-instalacija, protivpožarnih instalacija i hidrantske mreže, kao i uvođenje sistema klimatizacije i kablovske računarske mreže.
Ugrađivanjem čelične konstrukcije spuštenog plafona sa lanternama bitno je unapređen kvalitet ventilacije, klimatizacije i osvetljenja, što je pre bio jedan od glavnih problema.
Takođe, preprojektovani su i osavremenjeni zastareli sistemi mašinskih instalacija i elektroinstalacija jake struje i računarske mreže, kao i sistemi dojave požara, kontrole pristupa, video nadzora, telefonske instalacije i hidrantske mreže…
Iako se projekat rekonstrukcije odnosio isključivo na instalacije i građevinsko-arhitektonske elemente enterijera, NBS je obezbedila i potrebnu opremu za funkcionisanje čitaonica (iz donacije britanske firme Energy Finansing Team vredne 250.000 evra).
Projekat rekonstrukcije NBS potpisuje jedan od natalentovanijih i najuspešnijih arhitekata srednje generacije Zoran Radojčić, koji je pobedio na prvom ikad objavljenom javnom konkursu za projekat rekonstrukcije enterijera javne ustanove u Srbiji u postjugoslovenskoj eri, koji je sprovela NBS u saradnji s Društvom arhitekata Srbije.
Radojčićeva rešenja u poetičkom ključu brutalne arhitekture, kako je istakao upravnik NBS, uspešno objedinjuju funkcionalne zahteve investitora, odgovornost reminiscencije na originalnu arhitekturu prof. Ive Kurtovića i izrazit pečat duha vremena i civilizacije početka 21. veka.
Sajt NBS je www.nb.rs
(SEEcult.org)