Vesti

Pobednici 52. Soluna

13. novembar 2011.
SEEcult.org
Pobednici 52. Soluna
Pobednici 52. Soluna

Ruski film “Twilight Portret” Angeline Nikonove, oštra kritika društva u Rusiji, sovojio je glavnu nagradu 52. Međunarodnog filmskog festivala u Solunu (TIFF), a među nagrađenima je i antiratni film “Neprijatelj” Dejana Zečevića iz Srbije, koji je dobio nagradu publike u okviru glavne selekcije programa “Balkanski pregled” (Balkan Survey).

U ime Zečevića, nagradu vrednu 3.000 evra primio je 12. novembra na završnoj ceremoniji 52. TIFF-a direktor Filmskog centra Srbije Miroljub Vučković.

Zečevićev film dobio je nedavno nagradu i u Monpeljeu, a prema navodima producentske kuće Biberče, nagrada na TIFF-u, jednom od najznačajnijih regionalnih, ali i evropskih filmskih festivala, predstavlja još jednu potvrdu uspešnog festivalskog života tog ostvarenja, a posebno je značajna, jer dolazi od same publike.

"Neprijatelj" je koprodukcija Srbije, BiH/Republike Srpske, Hrvatske i Mađarske, a u programu 52. TIFF-a istaknut je kao metafizički triler o ratovima u bivšoj Jugoslaviji, ali i bilo kom drugom vojnom konfliktu, odnosno kao klaustrofobični filmski portret složenosti ljudske psihe u vreme rata, kada i najmanja provokacija postaje demon zla i destrukcije.

Solunski festival prikazao je u glavnoj selekciji programa “Balkanski pregled” još dva filma u kojima je Srbija koproducent - “Loverboy” rumunskog reditelja Cătălina Mitulescua i “Punk’s not Dead” Vladimira Blaževskog iz Makedonije.

U glavnoj selekciji programa “Balkanski pregled” prikazani su i rumunski film “Adalbertov san” (Gabriel Achim), bugarski “Ave” (Konstantin Bojanov), rumunsko-mađarski “Najbolje namere” (Adrian Sitaru), turski “Press” (Sedat Yilmaz) i bugarsko-švedski “Ostrvo” (Kamen Kalev).

Pobednički film međunarodnog programa 52. TIFF-a, ruski “Twilight Portret” Angeline Nikonove, oštra je kritika savremenog društva u Rusiji, hipokrizije ljudi i rigidnosti sistema, posebno fokusirana na korupciju policije.

Predsednik žirija, viši kustos Odeljenja za film i medije Muzeja moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku Laurence Kardish izjavio je da je “Twilight Portret” film koji se ne zaboravlja brzo.

Zlatni Aleksandar, inače, vredan je 20.000 evra, dok Srebrni vredi 10.000 evra, a dodeljen je češkom filmu “Osamdeset pisama” Vaclava Kadrnke, koji je dobio i nagradu FIPRESCI.

Specijalna nagrada žirija za originalnost i inovativnost - Bronzani Aleksandar (5.000 evra) pripala je filmu “Porfirio” Alejandra Landesa, dok je nagradu za najboljeg reditelja dobio Mark Jackson iz SAD za film “Without”, a za scenario je nagrađen John McIlduff za britanski film “Behold the Lamb”.

Najboljom glumicom 52. TIFF-a proglašena je Stefania Goulioti za ulogu u filmu “J.A.C.E.” Menelaosa Karamaghiolisa, a nagradu za najbolju mušku ulogu dobio je Wotan Wilke Moehring za “The Fire”, koji je režirala Brigitte Maria Bertele iz Nemačke.

Za umetničko dostignuće nagrađeni su glumci izraelske drame “The Flood” Guya Nattiva (Ronit Elkabetz, Michael Moshonov i Yoav Rotman), koja je dobila Fischer nagradu publike u glavnom međunarodnom takmičarskom programu.

Nagrada za promovisanje ljudskih vrednosti dodeljena je kanadskom fuilmu “Romeo Onze” (Romeo Eleven) reditelja i scenariste Ivana Grbovića.

Žiri 52. TIFF-a činili su, osim Kardisha, i programska direktorka Kinotavr filmskog festivala u Rusiji Sitora Alieva, direktor Les Arcs festivala evropskog filma u Francuskoj Frederic Boyer, grčki reditelj Constantine Giannaris i američki filmski producent Hisami Kuroiwa.

Na 52. TIFF-u prikazan je ukupno 151 film iz 53 zemlje, a bioskopske sale bile su popunjene 90 odsto, uz mnoge rasprodate projekcije.

Direktor TIFF-a Dimitri Eipides rekao je na završnoj ceremoniji da je ovogodišnji festival održan u vreme značajnih političkih događaja u Grčkoj, te da je odgovorio na izazove današnjeg vremena iz ugla beskompromisnih reditelja.

I gradonačelnik Soluna Yiannis Boutaris izrazio je zadovoljstvo 52. izdanjem TIFF-a, napominjući da je održan u vreme krize, ali da je pokazao još jednom da je centar nezavisnog filma.

Sajt TIFF-a je http://tiff.filmfestival.gr

(SEEcult.org)

Tagovi