Hrvatsko društvo likovnih umetnika (HDLU) dodelilo je nagradu za životno delo za 2011. godinu Mladenu Stilinoviću, a najboljom izložbom je proglasilo “Gluho zvono” Petra Barišića, dok su nagradu za mlade umetnike dobili Dino Zrnec i Josip Tirić.
Nagrade će svečano biti uručene 15. decembra u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu, a dodeljene su odlukom posebnog odbora HDLU, koji su činili Zlatko Kopljar, Mio Vesović, Zoltan Novak, Ljiljana Mihaljević i Danijela Ratkajec.
Stilinović je od aprila do jula ove godine imao veliku retrospektivu u Muzeju Ludvig u Budimpešti, a nedavno je sa Borisom Cvetanovićem izlagao i u Galeriji Frank Elbaz u Parizu.
Rođen 1947. godine, Stilinović proizilazi iz tradicije avangarde, zauzimanja za društvenu dimenziju umetnosti kao neo-avangarda ili retroavangarde - što je i naziv njegovog projekta s grupom IRWIN 1994. Bio je član Grupe šestorice autora koja je od 1975. do 1979. delovala u Zagrebu kao tzv. Nova umjetnička praksa koja je izašla iz galerijskih prostora izlažući radove na otvorenom, u javnom urbanom prostoru, što je bio iskaz kritike galerijskog sistema.
Stilinović tu tradiciju, kako je istakla Silva Kalčić u tekstu povodom nagrade, nastavlja u novije vreme tako što svoje radove povremeno izlaže u vlastitom stanu. Njegove slike reči, pamfleti i parole - ispisani su na kartonima koji simbolizuju papirnatost, efemernost svih političkih govora o uzvišenim ciljevima i sl. Na isti način, u primarnom simbolizmu vezanom uz istorijski i društveni trenutak, koristio je crvenu boju u postupku desimbolizacije kroz njeno svođenje na fizičku supstancu, na stvar, pigment koji se potroši u činu slikanja, postupno je zamenjujući roze bojom.
Stilinović u umetničkom delovanju koristi tzv. “siromašne materijale”, iako se kratkotrajno bavio i eksperimentalnim filmom i povremeno videom. Kad kao materijal umetnosti koristi hranu, dotiče je i izmešta, te prepušta protoku vremena, podstičući emocionalnu percepciju publike.
Umetničke knjige, “knjige umetnika”, Stilinović radi od 1970-ih, intervenišući na materijalima poput kartona, novina, tkanina i predmeta svakodnevne upotrebe.
Stilinović je devet godina vodio Galeriju proširenih medija, a bio je i jedan od osnivača Galerije Podroom.
Izalagao je i izlaže širom sveta, često uz teorijsku i kustosku potporu životne saputnice i saradnice Branke Stipančić. Između ostalog, učestvovao je 1999. u Moderna Museet u Stokholmu na izložbi “After the Wall”, kao i na izložbi “Krv i med” u Beču 2003.
Njegova dela su u kolekciji Erste, ali i MoMA u Njujorku i Centra “Žorž Pompidu” u Parizu.
Godišnju nagradu HDLU-a za najbolju izložbu dobio je Petar Barišić za “Gluho zvono” u Crkvi sv. Donata u Zadru i Galeriji Bačva u Zagrebu.
Kako je navedeno u obrazloženju, instalacija “Gluho zvono” u desakralizovanoj Crkvi sveti Donat jedinstveni je primer site-specific instalacije u istorijskom prostoru koja referiše na istoriju avangarde, od ruske avangarde do kinetičkih eksperimenata, ali isto tako u jedinstvenoj predromaničkoj crkvi Sveti Donat stvara muzičku kutiju. Izložba, koju je postavila kustoskinja Leonida Kovač, dala je potpuno novo čitanje hrvatske baštine i nasleđa kroz prizmu savremene umetnosti.
Likovnu nagradu za mladog umetnika za 2011. godinu dobili su Dino Zrnec i Josip Tirić.
Zrnec (1983) je diplomirao slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu u klasi prof. Igora Rončevića, a profesionalno usavršavanje nastavio je na Umetničkoj akademiji u Pragu, te na Akademiji umetnosti u Beču. Do sada je učestvovao na tri konkursa za savremenu umetnost: 2009. za nagradu Croatia osiguranja, te na takmičenju Start Point Award (najbolji diplomski radovi evropskih akademija) kao predstavnik ALU Zagreb i 2010. na konkursu T-HT nagrade MSU-a Zagreb.
Kako je istaknuto u obrazloženju, Zrnec izrazito angažovanim slikarstvom poziva na svojevrsnu vožnju unatrag, rekonstrukcijom određenog prošlog razdoblja istorije, ispreplićući realne istorijske elemente - reprezentativne scene socijalističkih radnih ambijenata sa autobiografskim elementom vlastitog lika, svedoka vremena koji se odnosi prema različitim oblicima svesti; (individualno / socijalno / kulturološko / umetničko).
Tirić je skrenuo pažnju kritike i publike kao jedan od najeksponiranijih umetnika novog talasa hrvatskog figurativnog slikarstva.
Teme Tirićevih slika kreću se u rasponu od postindustrijskog pejzaža i pripadajuće im arhitekture, preko tema preuzetih iz medija do intimnih scena i portreta prijatelja.
Nagrada HDLU dodeljuje se od 1995. godine pod pokroviteljstvom Gradske skupštine Zagreba.
(SEEcult.org)