Vesti

Ugričić čita Neznanom junaku

9. februar 2012.
SEEcult.org
Ugričić čita Neznanom junaku
Ugričić čita Neznanom junaku

Pisac i bivši upravnik Narodne biblioteke Srbije Sreten Ugričić, smenjen nedavno zbog potpisivanja proglasa Foruma pisaca, čitaće 10. februara u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda svoj roman “Neznanom junaku”, u izdanju "Lagune".

Gostovanje Ugričića u Artgetu, nazvano "književno-političko-telepatska ekstravaganca", organizuju Festival “Krokodil”, KCB i Forum pisaca.

Prema navodima profesora Branislava Jakovljevića, roman “Neznanom junaku” odgovara “obavezi da se razmišlja o tome šta je, zapravo, Srbija posle svega što se desilo. Zbog toga je izuzetno važan i izdvaja se za nekoliko kopalja od svega drugog što se kod nas objavljuje, a pretenduje na status literature…”

“Ugričićev jezik je, kao i uvek, besprekoran i pravo uživanje za čitaoca (i pored sve radikalne boli, gotovo očaja, koja je sabijena u tri stotine stranica)… Sasvim je drugo pitanje kako će javnost u Srbiji, koja uporno odbija da misli Srbiju, dočekati jednu ovako beskompromisnu knjigu o Srbiji. I to iz pera (bivšeg) upravnika jedne tako važne nacionalne institucije kao što je Narodna biblioteka Srbije!”, naveo je Jakovljević.

Ugričić je smenjen 20. januara na telefonskoj sednici vlade zbog potpisivanja proglasa Foruma pisaca kojim je zatraženo obustavljanje "medijske hajke" na pisca i novinara Andreja Nikolaidisa, savetnika predsednika crnogorskog parlamenta, nakon teksta koji je objavio na internetu povodom proslave 20-godišnjice Republike Srpske. Nikolaidis je izazvao burne reakcije delom teksta u kojem je, podsećajući na filozofa Valtera Benjamina, naveo da bi bio civilizacijski iskorak u BiH da je aktiviran eksploziv u banjalučkoj hali Borik na svečanosti povodom godišnjice RS, kojoj su prisustvovali i najviši državni i verski zvaničnici Srbije. U toj hali je dan uoči proslave pronađena velika količina eksploziva i oružja. Sporni deo teksta Nikolaidisa, kako je obasnio, predstavlja metaforu za klasnu borbu, odnosno tezu o tome da su sve verske i nacionalne podele lažne i da ih politička elita servira da bi prikrila istinsku podelu u svakom društvu - podelu na bogate i siromašne.

Povodom smene Ugričića, Forum pisaca je najavio da će podneti Ustavnom sudu Srbije zahtev za ocenu ustavnosti vladine odluke. Peticiju za ukidanje te odluke potpisalo je više od hiljadu građana iz zemlje, regiona i sveta, među kojima su profesori, umetnici, pisci, ali i zanatlije, trgovci, penzioneri, političari...

U KCB-u je, povodom smene Ugričića, organizovan bio i okrugli sto “Šta je ostalo od slobode?", a svojevrsni rezime objavljen je na sajtu KCB-a, odnosno OVDE

Rođen 1961. godine u Herceg Novom, Ugričić je diplomirao filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a objavio je sedam knjiga i uvršten u više antologija, izbora i pregleda savremene srpske proze, u Srbiji i inostranstvu.

Dobitnik je književne nagrade “Borislav Pekić” (stipendija za rad na rukopisu “Hartije od vrednosti”, objavljenom 2000. pod naslovom “Bog jezika i druge priče”).

Ugričić je autor i knjiga: “Upoznavanje sa veštinom, priče o ženama i metafizici” (1985), “Neponovljivo Neponovljivo”, četvorojevanđelje postmodernog romantizma sa komentarima” (1987), “Maja i ja i Maja”, roman o odrastanju (1993), “Stance” (s Branislavom Dimitrijevićem), monografija o slikaru Mileti Prodanoviću (1996), “Infinitiv”, studija o jednom izmišljenom savremenom američkom filozofu (1997), “Bog jezika i druge priče”, priče o malom i velikom Hristu (2000), “Večeras u Emausu”, izabrane priče (2003), “Razlozi za oproštaj”, tri eseja (predavanje održano u Vukovaru), 2006. i “Uvod u astronomiju”, ogledi o statusu uobrazilje i odgovornosti u Srbiji (2006).

Šira biografija Ugričića nalazi se OVDE

(SEEcult.org)

Tagovi