Evropska komisija konsultovaće Evropski sud pravde, najviši sud EU, u vezi sa legalnošću kontroverznog međunarodnog trgovinskog sporazuma ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) koji je usmeren na borbu protiv piraterije, ali je izazvao burne reakcije i strahovanja zbog mogućnosti ugrožavanja slobode izražavanja na internetu.
Evropski sud zamoljen je da pojasni da li je ACTA komplementaran sa osnovnim slobodama i pravima EU.
Do sada su ACTA potpisale 22 članice EU, ali su neke ključne članice, među kojima je i Nemačka, odlučile da odlože izjašnjavanje nakon nedavnih protesta širom Evrope koji su ponovo zakazani za 25. februar (lista gradova i lokacija protesta nalazi se OVDE).
Evropska komisija saopštila je da je zatražila od Evropskog suda pravno mišljenje i pojašnjenje da li je ACTA potpuno u skladu sa slobodom izražavanja i slobodom interneta.
Iako ga je potpisala većina članica EU, o ACTA bi u junu trebalo da se izjasni i Evropski parlament, što je neophodno da bi se uveli konzistentni standardi i mere njegove primene.
Osim 22 članice EU, među kojima je i Velika Britanija, ACTA je dobio podršku i SAD, Japana i Kanade.
Pojedini visoki evropski zvaničnici, međutim, uključujući komesarku za pravdu Vivijen Reding, potpredsednicu Evropske komisije, usprotivili su se tom sporazumu.
“Treba dapronađemo novi, moderniji i efikasniji način u Evropi da zaštitimo umetnička dela, uzimajući u obzir tehnološki razvoj i slobodu interneta”, poručila je Redingova u saopštenju.
Redingova je iskoristila i društvenu mrežu Twitter da naglasi da blokiranje interneta za nju nijeprihvatljiva opcija.
(SEEcult.org)