Pustinjski bluzeri Tinariwen iz Malija, ovogodišnji dobitnici Gremija, španski trio Talabarte, koji osavremenjuje muzičku tradiciju Galicije, te orkestar Konono No.1 iz Konga i domaća pevačica Svetlanu Spajić, koja premijerno nastupa sa multiinstrumentalistom Bokanom Stankovićem, zvezde su novopokrenutog festivala “Todo Mundo” 22. i 23. marta u Domu omladine Beograda.
I Konono No. 1, kojima je ovo prvi nastup u ovim krajevima, i Tinariwen, koji su gostovali u Beogradu 2005. godine na BELEF-u, prilagodili su svoje evropske turneje terminu “Todo Mundo” festivala vorld muzike.
Zvezde prve festivalske večeri su Talabarte i Tinariwen, dok će druge večeri nastupiti Svetlana Spajić i Bokan Stanković, te orkestar Konono No.1 iz Kinšase.
Talabarte je nova grupa iz španske provincije Galicije, koja zasniva rad na savremenoj folk i akustičnoj muzici, a čine je trojica iskusnih muzičara - violinista Quim Farinha (iz grupe Berrogüetto) Pedro Pascual (iz benda Marful), koji svira diatonik harmoniku, i kontrabasista Kin García (iz grupe Susana Seivane).
Malijski fanki-bluzeri Tinariwen, čije ime na jeziku Tuarega znači "napuštena mesta" i odslikava njihovo nasleđe nomada iz pustinje Sahara, svira buntovnu muziku u stvarnom značenju te reči - prva postavka grupe je i osnovana u jednom od Gadafijevih pobunjeničkih logora u Libiji i učestvovala je u pobunama Tuarega u Maliju. Lik ratnika sa puškom u jednoj ruci i gitarom prebačenom preko leđa rasprostranjen je u kulturi Tuarega, jer je simbol njihovog života između borbe i poezije.
Članovi grupe Tinariwen sviraju na fender gitarama pustinjski bluz, koji govori o usamljenosti, gubitku prijatelja u borbi, o životu u izgnanstvu i razočaranju po povratku.
Debitovali su albumom "Radio Tisdas Sessions" (Emisije Radio Tisdasa), a potom objavili i "Amassakoul", hvaljen i od kritike, i od publike. Usledio je “Aman Iman”, pa "Imidiwan: Companions", koji je britanski časopis
“Uncut” proglasio najboljim albumom 2009. Petim studijskim albumom “Tassili” (2011) vratili su se korenima, pa su električne instrumente zamenili akustičnim.
”Tassili” je sniman u alžirskoj pustinji i poseže duboko u samu srž zvuka Tinariwen, kojima su se na tom izdanju pridružili kao gosti i Tunde Adebimpe i Kyp Malone iz TV On The Radio, te Nels Cline iz benda Wilco, kao i Dirty Dozen Brass Band iz Nju Orleansa.
Zvezde druge večeri “Todo Mundo” festivala su i kongoški orkestar Konono No.1 i pevačica Svetlana Spajić, poznata i po saradnji sa umetnicom Marinom Abramović, koja će premijerno nastupiti sa pevačem i gajdašem Bokanom Stankovićem sa kojim sarađuje već desetak godina.
Njih dvoje su usavršili tradicionalno pevanje "na bas" iz Istočne Srbije, odakle je i Stanković. Zajedno su posetili mnoga sela u Istočnoj Srbiji, gde su pevali, plesali, svirali i družili se sa najboljim seoskim pevačima u regionu. U Stankovićevom selu Lasovu kod Zaječara 2009. godine su snimili materijal uz pomoć Erika Adamsona i Zdravka Mirčete, sa kojima planiraju da nastave saradnju i sačuvaju kulturnu baštinu Istočne Srbije.
Posebna atrakcija festivala “Todo Mundo” je i orkestar Konono No.1 iz Kinšase, glavnog grada Konga u koji su članovi tog benda stigli iz svojih sela, proterani ratovima i opštom bedom. Sposobnost improvizovanja bila je ključ opstanka u prestonici, što je značilo i korišćenje dečjih harmonika koje su ostale posle odlaska Belgijanaca 60-ih, ali i automobilskih delova, federa, flaša, improvizovanih pojačala, mikrofona sklepanih od odbačenih magneta i “bacača glasa", velikih megafona koji uspešno zamenjuju zvučnike. Taj ultimativni lo-fi omogućio je nekolicini kongoanskih bendova da proizvedu zvuk na granici eksperimentalnog densa, avangardnog roka i tradicionalnih ritmova. Bi-Bi-Si je taj muzički hibrid opisao kao “afro-sajber-futurizam”, a belgijski producent i promoter Vincent Kenis dao mu je ime “kongotroniks”.
Belgijski Crammed Dics zaslužan je za pet diskova edicije Congotronics, a na prvom su zastupljeni Konono No. 1.
Dom omladine pokrenuo je festival “Todo Mundo” u želji da predstavi publici muziku koja dolazi iz metropola takozvanog Trećeg sveta i pruža uvid u svet drugačijih kulturnih mogućnosti, svet drugog i različitog. Posebno je važno, kako navodi DOB, da se tim putem može na afirmativan način progovoriti i o manjinama u Srbiji i njihovoj kulturnoj zaostavštini.
DOB organizuje festival “Todo Mundo” u saradnji sa Francuskim institutom, koncertnom agencijom Long Play i festivalom Ring Ring.
Ulaznice na blagajni DOB-a koštaju hiljadu dinara za 22. mart i 500 dinara za drgo veče, a za obe večeri mogu se kupiti po ceni od 1.300 dinara.
(SEEcult.org)