Vesti

Drugi Split Pride 9. juna

8. jun 2012.
SEEcult.org
Drugi Split Pride 9. juna
Drugi Split Pride 9. juna

Pavorka ponosa biće održana 9. juna drugi put u u Splitu, uz prisustvo državnih i stranih zvaničnika, kao i predstavnika LGBT organizacija iz Srbije, Slovenije i Crne Gore. Organizatori očekuju da će ove godine ostvariti pravo na javno okupljanje, te da će pažnja biti posvećena razlogu održavanja protestne povorke - diskriminaciji u svakodnevnom životu.

Povorka kreće u 14 sati sa Đardina, a završava se u centru Rive, ispred konzulata Velike Britanije, gde će biti održan dvosatni program.

U ime organizatora, govoriće Mirjana Kučer iz udruženja Domine, Sanja Juras iz Lezbijske grupe Kontra i Zoran Dominković iz Iskoraka, a među govornicima su najavljeni i poslanica u Evropskom parlamentu Marija Cornelissen, hrvatska ministarka inostranih poslova Vesna Pusić, pravobraniteljka za ravnopravnost polova Višnja Ljubičić, predstavnica ILGA-e Europe Linda Freimane, Lazar Pavlović iz Gej strejt alijanse iz Beograda, predstavnik LGBT Progress Foruma Zdravko Cimbaljević iz Podgorice, predstavnica Ljubljana Pride-a Nina Hudej i predstavnica Zavoda za ravnopravnost polova Vojvodine Dragana Todorović iz Novog Sada.

Nastupiće LeZbor, Drvena Marija, Dora Benc, Pride Bend i Female Scream.

Prošle godine Split Pride je obeležen bacanjem kamenica na učesnike, suzavcima, topovskim udarima i petardama, a prema navodima organizatora, iako država nije osigurala minimum sigurnosti, Pride u Splitu imao je za posledicu porast svesti o položaju LGBT osoba u hrvatskom društvu, te je osnažio LGBT aktivizam u Splitu.

“Očekujemo da ove godine u Splitu ostvarimo svoje pravo na javno okupljanje, ali i da se pažnja posveti razlogu zbog kojeg se protestna Pride povorka održava - diskriminaciji u svakodnevnom životu”, poručili su organizatori, navodeći da je Zakon o istospolnim zajednicama usvojen pre devet godina, ali da ne daje istospolnim parovima gotovo nikakva prava.

Zbog toga je tema ovogodišnjeg Split Pride-a, pod sloganom “Jednake/-i pred zakonom!” - pravo na zaštitu porodičnog istospolnih parova.

Organizatori te manifestacije žele da podstaknu javnu raspravu na temu diskriminacije istospolnih parova kako bi država konačno osigurala zaštitu ljudskih prava osoba koje žive u istospolnim zajednicama.

Uoči drugog Split Prajda, u medijima se pojavila i informacija da grupa građana koja se predstavlja kao “Građanska inicijativa”, poziva na organizovanje “stožera za odbranu Rive”, odnosno pokušaj fizičkog sprečavanja javnog okupljanja LGBT zajednice.

S obzirom na prošlogodišnje nasilje, organizatori Split Prajda naveli su da se radi o više nego sramotnom pokušaju sprečavanja njihovog mirnog javnog okupljanja, što je i krivično delo.

“Oni čine krivično delo povrede prava na okupljanje i javni protest, te krivično delo podsticanja na počinjenje krivičnog dela, koja predstavljaju zločin iz mržnje prema LGBT osobama”, poručili su organizatori Split Prajda i pozvali nadležne državne organe da pokrenu krivični postupak. Takođe, organi bezbednosti pozvani su da spreče taj kontramiting.

Prema navodima organizatora Povorke ponosa, ta grupa građana već duže vremena širi neistinite informacije i obmane, a koristeći čak i slike žrtve jednog strašnog zločina, stvara negativnu atmosferu u Gradu Splitu, kojom se podstiče na diskriminaciju i nasilje prema LGBT osobama.

Split Pride je, inače, dobio podršku predsednika Hrvatske Ive Josipovića koji je, nakon posete udruženju Domine u Splitu, poručio da podržava odlučnost organizaorada, uprkos prošlogodišnjem iskustvu i svakodnevnim pretnjama, istraju u nameri da održe drugi Split Pride.

“Iako je prošla već godina dana od prve splitske Povorke ponosa, još uvek su sveža sećanja na nedopustivo nasilje i govor mržnje koje sam više puta javno osudio, kao što i danas osuđujem sve oblike zastrašivanja i pokušaje zabrane ovogodišnjeg skupa”, naveo je Josipović, poželevši organizatorima i učesnicima mirnu, dostojanstvenu i ponosnu povorku u Splitu.

Predsednik je naglasio i da je borba za ljudska prava i borba protiv svih oblika diskriminacije jedan od njegovih najvažnijih zadataka, te da svaki građanin Hrvatske, ne samo deklarativno, već i u stvarnosti, treba da ima pravo na slobodno izražavanje polne orijentacije i rodnog identiteta, bez opasnosti da zbog toga bude ponižavan, vređan, izložen nasilju ili isključen iz društvenog i javnog života.

“Snažno se protivim diskriminaciji istopolnih obitelji, na koju želite upozoriti svojim ovogodišnjim skupom. Očekujem da će pitanje registrovanog partnerstva, kakvo već postoji u mnogim evropskim zemljama, uskoro biti regulisano i hrvatskim zakonima”, naveo je Josipović i izrazio uverenje da većina građana Hrvatske shvata da borba za poboljšanje položaja istopolnih porodica ni na koji način ne ugrožava prava heteroseksualnih parova i njihov porodični život.

Josipović je poručio i da poštovanje prava manjina i prava na različitost spada u civilizacijske domete evropske porodice kojoj se Hrvatska uskoro priključuje, a izrazio je uverenje da će građani Splita ove godine dokazati da su te vrednosti prihvatili.

Crkveni velikodostojnici u Splitu, međutim, još pre mesec danas u započeli svojevrsnu kampanju protiv Povorke ponosa, a i gradske vlasti su pretile zabranom tog skupa na ruti na kojoj je prijavljen. Organizatori su na to odgovorili da pokušaj promene rute koja je već utvrđena pravosnažnim rešenjem nadležnih predstavlja kršenje Ustavnih i konvencijskih odredbi koje garantuju pravo slobodnog okupljanja.

Organizatori drugog Split Prajda oštro su osudili i pisanje “Slobodne Dalmacije” zbog forsiranja vesti o pozivima na zabranu Povorke ponosa, a između ostalog, i zbog naslova teksta o poseti Josipovića organizatorima Split Prajda u kojem su bile podebljane pojedine reči, pa se tako, umesto “Ne verujem da će splitska gay parada biti premeštena”, mogla isčitati poruka: “Ne gay biti”. Organizatori Split Prajda zato su najavili bili da će se obratiti Veću časti Hrvatskog novinarskog društva, jer je potpirivanje mržnje prema jednoj društvenoj grupi (posebno u svetlu nasilja od prošle godine) krajnje neetičko, a kada se radi o jednim od najčitanijih dnevnih novina, onda je to i izrazito opasno.

Povodom prošlogodišnjeg nasilja, inače, podneto je 25 krivičnih prijava, od kojih se 22 odnose na nasilničko ponašanje, dve su zbog rasne i druge diskriminacije, a jedna zbog sprečavanja službene osobe u obavljanju dužnosti. Do sredine aprila je Opštinski sud u Splitu doneo sedam osuđujućih presuda.

Organizacije Kontra i Iskorak organizovale su pre deset godina prvi Pride - povorku ponosa LGBT osoba u Zagrebu, ukazujući na diskriminaciju LGBT osoba u Hrvatskoj, te obeležavajući stonvolsku pobunu protiv policijskog nasilja iz 1969. godine, događaj koji se smatra početkom savremenog pokreta za zaštitu ljudskih prava LGBT osoba.

Sajt Split Prajda je www.split-pride.net

(SEEcult.org)

Tagovi