Vesti

Kultura, informisanje i dijaspora

22. jul 2012.
SEEcult.org
Kultura
Kultura

Ministarstvo kulture i informisanja dobiće u novoj Vladi Srbije i resor za dijasporu, a kandidat za ministra, kako je potvrđeno na sednici Glavnog odbora Srpske napredne stranke, jeste Bratislav Petković, reditelj i dramski pisac, poznat kao kolekcionar i vlasnik Muzeja automobila.

Lider SNS Aleksandar Vučić saopštio je imena kandidata za nove ministre 22. jula na sednici Glavnog odbora SNS-a.

Petković je nedavno imenovan i za savetnika za kulturu predsednika Srbije Tomislava Nikolića, a tim povodom je izjavio da će budući ministar kulture imati “veliki posao” i ocenio da “umetnost mora da bude patriotska”, te da treba insistirati na tradicionalnim nacionalnim vrednostima.

Na čelu Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva - od marta 2011. godine i rekonstrukcije tadašnje vlade - bio je Predrag Marković iz Ujedinjenih regiona Srbije, stranke koja sa SNS, Socijalističkom partijom Srbije i Partijom ujedinjenih penzionera Srbije čini novu vladajuću koaliciju.

Deo nadležnosti dosadašnjeg Ministarstva kulture preuzeće u novoj vladi Ministarstvo spoljašnje i unutrašnje trgovine, telekomunikacija i informativnog društva, koje će voditi Rasim Ljajić.

Petković je u nedavnom intervjuu “Politici”, povodom imenovanja za savetnika za kulturu predsednika Srbije, izjavio da je potrebno uvesti “domaćinski pristup prema institucijama kulture”, jer je “izgubljeno nacionalno samopouzdanje”.

Petković je ocenio da Srbija raspolaže mnogobrojnim vrednostima koje treba negovati, a danas je dovedena u poziciju da se ponaša kao “divlja zemlja koja je juče zaživela”.

Ocenio je i da “srpska kultura svakako ima budućnost”, a to su “mladi umetnici kojima je uskraćen prostor za kreativni izraz”.

Takođe, izjavio je i da “umetnost mora da bude patriotska”, te da zato treba aktivirati “ljude koji su skrajnuti”.

“Da insistiramo na tradicionalnim nacionalnim vrednostima. Imamo na koga da se oslonimo. Naši preci su nam pokazali put. Zna se tačno šta je moral, kultura, vrlina, krađa, otimačina, lopovluk. Evropa je zanemela onoga trenutka kada je videla sahranu patrijarha Pavla i uverila se da srpski narod vrlo dobro zna da proceni i prepozna vrlinu”, naveo je Petković, koji je izneo i niz ideja koje bi Ministarstvo kulture moglo da realizuje u prvih sto dana vlade.

Između ostalog, naveo je da bi Narodni muzej mogao da bude otvoren.

“Da otvorimo makar jedno odeljenje, da se skine skela, odnosno da se opere fasada. Svi megalomanski projekti su besmisleni. Kopanje, pravljenje staklenih piramida po ugledu na Luvr je bespredmetno. Mi smo toliko siromašni, da nam takve egzibicije nisu potrebne. Takođe, to bi značilo još jednu deceniju nerada”, rekao je Petković.

Petković je izneo ideju prema kojoj bi se u zdanju Narodog muzeja na Trgu republike smestio Muzej Nikole Tesle, dok bi Narodni muzej bio smešten u aktuelno zdanje Glavne pošte u Takovskoj ulici.

Zgrada Predsedništva, koja je nekada bila galerija kneza Pavla, sada bi mogla da bude nacionalna galerija, a u zdanju Skupštine grada Beograda mogao bi da zaživi Muzej srpskih dinastija, naveo je Petković.

“Narodna skupština u periodu kada ne radi isto tako bi mogla da bude dostupna za razgledanje. Napravili bismo u toj centralnoj beogradskoj zoni naš srpski Versaj”, dodao je Petković.

Osvrćući se na stanje ustanova kulture, posebno pozorišnih, Petković je ocenio da su oni “koji su bili dužni da razvijaju kulturu i kulturne ustanove radili upravo suprotno”.

“U pozorištu imamo ‘svete krave’ koje odavno nisu donele ni jednu jedinu kap koristi srpskoj kulturnoj sceni. One već skoro pola veka vladaju, mora se priznati vrlo vešto manipulišu. Uvek se pojavljuju kao alternativa sebi samima. Sve drže pod svojom šapom. Dele nagrade, novac, putuju po svetu. Od egzekutora začas se pretvore u žrtve, a žrtve smo svi mi: srpska kultura, srpsko pozorište. Gde god su spustili šapu sve su spržili, urušili. Sve je njihovo: fondovi, pozorište, festivali, kritika... A sve to uistinu ne postoji i nije u korist naroda i države”, naveo je Petković, ocenjujući da je to “dovelo do situacije da u Beogradu dobijete predstavu ‘Zoran Đinđić’”. Tu predstavu Olivera Frljića nazvao je “najgorom vrstom pozorišnog otpada”.

Takođe, oštro je kritikovao upravu Jugoslovenskog dramskog pozorišta, ocenjujući da je “ogroman novac utrošen u to pozorište”, a da “danas tavori na ivice bede”.

Petković je, između ostalog, naveo i da bi trebalo revidirati sistem dodele nacionalnih penzija.

“Ljudima se baci koska zbog koje se oni bune i prepucavaju, a sve sa namerom da se zataškaju mnogo ozbiljniji problemi. Tu bačenu kosku oko koje se sasvim nepotrebno glože umetnici svakako treba revidirati”, naveo je Petković.

Ministar kulture u odlasku Predrag Marković predstavio je 14. juna redovni tromesečni izveštaj o radu i izrazio nadu da će biti uspostavljen kontinuitet po formiranju nove vlade.

(SEEcult.org)

Tagovi