Umetnica Tatjana Ilić predstavlja od 13. septembra u Novoj galeriji u Beogradu “performativne slike” - radove nastale tokom performansa “Licenco por vivo/Nula punkto”, koji je nastavak njenih ranijih radova u sinergiji sa pticama.
U performansu “Licenco por vivo/Nula punkto”, kako je i naziv izložbe, Tatjana Ilić drži u rukama golubove, moćne sportske visokoletače, i u pažljivo izabranom prirodnom okruženju, u trenutku najdublje koncentracije, uspostavlja harmoniju kretanja međusobnih energija, “oslikavajući” platna krilima u pokretu. Stvara se ishod, trag tog performansa, koji je kanalisan u vizuelno-energetski balans napona slika, između naglašenog ponavljanja jednog toka kretanja različitih monohromnija i naglašenih enigmatičnih elementa, navela je u tekstu povodom izložbe Ivana Benović.
“Kao dovršeni umetnički ‘objekti’, performativne slike Tatjane Ilić mogu biti posmatrane u kontekstu ‘dovršenosti’ performansa i njegovoj materijalizaciji u nekoj taktilnoj formi”, navela je Ivana Benović, dodajući da se taj umetnički čin, imajući u vidu način i situaciju u kojoj su nastale perfomativne slike, mora svrstati u performans, dok materijalizacija tog performansa u vidu slika, završenih umetničkih predmeta, podriva, na prvi pogled, same temelje umetnosti performansa”.
Prema navodima umetnika Ilije Šoškića, sa kojim je Tatjana Ilić više puta sarađivala, njena platna su dokument akcionog performansa, kojima kao da namerava povratak na klasičnu sliku, ali nije tako.
“Tatjana pušta ptici da između platana proleti i tako ostavljajući tragove stvara Događaj koji će stvoriti umetnički rad. Dakle, percepcija ima dugu i kompleksnu genezu, na šta se mora obratiti pažnja da ne bi došlo do nesporazuma... Polazište percepcije je proces mentalnog razvoja konceptualne umetnosti i nema pozitivan ishod u komunikaciji sa društvenim sistemom, niti treba da ga ima, zato što je njegov oponent, osim u slučaju sistema sa visokorazvojnom kulturnom dijalektiktom, što uopšte ne postoji. Ovde se postavlja pitanje koegzistencije i elementarne egzistencije kroz pitanje sveukupne hronične impontencije”, naveo je Šoškić u tekstu “Tačka gledišta”, ističući da je Tatjana Ilić mlada umjetnica koja uporno vodi i tu bitku.
Rođena 1966. u Beogradu, gde je 1995. diplomirala na Fakultetu likovnih umetnosti, na Grafičkom odseku, Tatjana Ilić je 1994. upisala i Umetničku akademiju u Dizeldorfu, gde je studirala u klasi slavnog Janisa Kunelisa (Jannis Kounellis). Na predlog svog profesora, 1997. je dobila povelju Majstora, nastavljajući da radi u toj klasi do 2000. Doktorirala je na FLU u Beogradu, Odsek slikarstvo, na tezi “Performativna slika”.
Učestvovala je na mnogim značajnim međunarodnim izložbama, a njeno ime nalazi se u referentnim internacionalnim pregledima, priručnicima, katalozima izložbi i bibliotekama, kao što su: Kiršnerov leksikon umetnosti (2007, 2009), internacionalni Direktorijum umetnosti (2009), analitički, istorijski pregled Performance-Art-Kontext, gde se u oblasti istraživanja egzistencijalnog performansa XX veka navodi njen rad Vogel (Ptica )...
Članica je Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) od 1995. i Internacionalnog umetničkog gremiuma (IKG) od 2003. godine.
Izložba u Novoj galeriji biće otvorena do 15. oktobra.
*U PRILOGU: Tekst Ilije Šoškića “Tačka gledišta”
**Deo radova Tatjane Ilić predstavljen je i u onlajn Galeriji umetnika SEEcult.org
(SEEcult.org)