Vesti

Francusko povezivanje regiona

14. septembar 2012.
SEEcult.org
Francusko povezivanje regiona
Francusko povezivanje regiona

Stručnjaci u oblasti scenskih umetnosti (pozorišta, igre, cirkusa, uličnih umetnosti) iz Francuske, jugoistoka Evrope i šire, učestvuju 14. i 15. septembra na “Beogradskim susretima” u okviru projekta “Teatroskop“, koje je Francuski institut organizovao u Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) u pratećem programu 46. BITEF-a. Učesnici tog projekta razmeniće mišljenje i iskustva kako bi uspostavili ili učvrstili saradnju, a prema rečima i stručnjaka iz regiona, i iz Francuske, na tom polju ima dosta posla.

Program “Teatroskop” polazi od toga da saradnja na polju pozorišta, igre, cirkusa ili ulične umetnosti, nije dovoljno razvijena u Evropi, uprkos savremenim sredstvima komunikacije i prevoza koji mnogo toga olakšavaju.

Prema studiji Francuskog instituta i francuskog Ministarstva kulture, slične poteškoće postoje i u Francuskoj i u njenoj saradnji sa jugoistokom Evrope.

Više od 60 učesnika “Beogradskih susreta” pozdravila je v.d. direktora JDP-a Tamara Vučković, upoznavši ih sa istorijom tog teatra, osnovanog 1947. godine sa ciljem da okupi najveće umetnike iz regiona. Ističući da je JDP od osnivanja poklanjalo veliku pažnju međunarodnim kontaktima, ona je navela da je samo u poslednjih deset godina gostovalo u više od 40 gradova u Evropi i šire.

“U doba krize koja utiče na sve oblasti života, a u velikoj meri i na kulturu, ovakvi susreti imaju veliki značaj, jer razmena ideja i iskustava može da doprinese poboljšavanju uslova u kojima umetnici stvaraju”, rekla je Tamara Vučković učesnicima susreta projekta “Teatroskop”, koji ima ambiciju da pospeši razmenu između Francuske i 13 zemalja regiona, odnosno celokupnog bivšeg jugoslovenskog prostora, kao i Mađarske, Rumunije, Bugarske, Albanije, Grčke i Turske.

Projekat “Teatroskop” odvijaće se u više faza do 2014. godine: u prvoj fazi su prikupljeni podaci o najvažnijim pozorištima, baletskim studijima, festivalima i profesionalnim udruženjima u svakoj od zemalja u regionu, a nakon Beogradskih susreta u okviru BITEF-a, biće nastavljen tokom 2013. godine kroz posete i razmene u manjim grupama, a zatim kroz projekte, predstave, radionice, prevode, publikacije, obuke, turneje...

Beograd je odabran kao domaćin, jer u njemu postoje ustanove, kao što su BITEF i JDP sa već afirmisanom međunarodnom reputacijom, zainteresovane da rade sa Francuskim institutom.

Učesnici će imati ujedno priliku da otkriju i predstave iz regiona u glavnom programu BITEF-a, među kojima su srpske, hrvatske i slovenačke, kao i francuski komad “Velika i neverovatna istorija trgovineŽoela Pomeraa, koji je na programu 14. i 15. septembra u Ateljeu 212.

Na poziv Francuskog instituta u Srbiji, odgovorile su značajne ustanove iz Francuske, kao što su Nacionalni teatar iz Šajoa, Nacionalni centar za igru, Komedija u Remsu, Nacionali teatar u Strazburu ili Koreografski centar u Renu. Među učesnicima je i reditelj Erik Lakaskad, kao i predstavnici udruženja i centara zaduženih za saradnju na polju scenskih umetnosti na evropskom i regionalnom planu. Tu su i predstavnici francuskih ministarstava kulture i inostranih poslova, te Francuskog instituta u Parizu.

Umetnički direktor i koselektor BITEF-a Jovan Ćirilov rekao je povodom projekta “Teatroskop” da je suština BITEF-a da uvek ide u potragu za novim, eksperimentalnim formama.

“Mi se obaveštavamo na razne načine a Francuski institut može da odigra važnu ulogu... Ne možemo uvek lako da putujemo, pa razgovaramo sa prijateljima, ljudima koji putuju... Otkrivamo predstave koje su možda poznate u svetu, ali kod nas nisu. Moj san je da pronađem kvalitetne predstave koje ne poznajemo ni Francuzi, ni mi u Srbiji”, naveo je Ćirilov.

Direktor festivala Atina Epidaurus Jorgos Lukos takođe je istakao važnost tog projekta zbog regionalne saradnje.

“Ja skoro nemam nikakve veze sa ovim zemljama, sem sa Turskom i to zahvaljujući pre svega Avinjonskom festivalu i mreži Kadmos. Nikada nisam imao priliku da odem do Albanije, a to je korak od mene! Voleo bih i da radim sa Mađarskom, Rumunijom... Ako ‘Teatroskop’ može da nam probudi želju da radimo zajedno i da otkrijemo nove sinergije, vrlo dobro. Ako Francuska može da igra ulogu posrednika kako bismo se okupili, još bolje”, poručio je Lukos.

Francuski reditelj Erik Lakaskad ocenio je da su francuske scenske umetnosti nedovoljno prisutne u inostranstvu, između ostalog i zbog troškova produkcija.

“Kažu često i da je francuski stil zaokružen i da je ponekad teško prihvatljiv gledaocima. Međutim, čini mi se da nam priznaju veštinu osmišljavanja pozorišta. Treba da se zapitamo zašto nismo prisutni i zatim da radimo na tome. Raspolagali smo ekonomskim povlasticama zbog kojih smo lakše radili u Francuskoj, a dotle su se ostali okrenuli evropskom prostoru. Danas kasnimo 30 godina!”, rekao je Lakaskad.

Glavni program 46. BITEF-a obuhvata do 22. septembra 13 predstava, od kojih je sedam iz regiona, a među njima su četiri domaće.

Uprkos krizi, BITEF i ove godine nudi raznovrstan prateći program, uključujući 13. “BITEF Polifoniju” i 35. “BITEF na filmu”.

Festivalski sajt je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

*U PRILOGU: učesnici Beogradskih susreta projekta "Teatroskop"

**Na fotografiji: Tamara Vučković

(SEEcult.org)

Tagovi