Hrvatski festival Perforacije gostuje 10. i 11. septembra na TBA (Time-Based Art) festivalu u Portlandu, a predstaviće balkansku izvođačku scenu kroz radove Petre Kovačić i kolektiva East Rodeo iz Hrvatske, kao i srpske umetnice Biljane Kosmogine, dok će umetnički direktor Zvonimir Dobrović održati predavanje “Istočne granice” o generaciji umetnika koji deluju na području istočne Evrope.
Petra Kovačić učestvuje radovima “Delo(vanje)” i “Refleksije”.
Prema njenim rečima, performansom “Delo(vanje)” želi da prenese na publiku “jednostavan osećaj prisutnosti, bivanja delom procesa, doživljavanja i uživanja u stvaranju, ništa više od toga...ili pak, puno više od toga”. Rad “Refleksije” istražuje odnos vlastitih osećaja i pokušaja njihovog povezivanja s činom koji ih pobuđuje. Performans govori o promenama i akcijama koje su potrebne da bi se one dogodile, što odražava žudnju za otkrivanjem novih područja i otvaranjem novih poglavlja, pokušavanje stvaranja reda, sagledavanja čitave slike.
Petra Kovačić diplomirala je 2008. godine na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, a izlagala je na samostalnim i grupnim izložbama, te učestvovala na različitim radionicama u Hrvatskoj i inostranstvu.
Dvojac East Rodeo, koji je nedavno postao popularan na eksperimentalnoj muzičkoj sceni u Hrvatskoj, predstaviće u Portlandu rad “254.-i dan u godini i 255.-i dan u godini”, čiji naziv menjaju prilikom svake izvedbe - u zavisnosti od broja dana tekuće godine.
“Ako muziku uzmemo u obzir kao vrstu vremenske linije koja ograđuje vremensko razdoblje i označava prostor (u našem slučaju putem improvizacije), to bi značilo da sa svakom izvedbom uokvirujemo određen trenutak našeg kreativnog procesa. Taj izolovan trenutak procesa istovremeno je i ime projekta”, objašnjavaju braća Alen i Nenad Sinkauz, koji su rođeni u Puli, a osnovali su bend toekom studija muzikologije u Italiji.
Od objavljivanja trećeg albuma “Morning Cluster” primećeni su od važnih kritičara, te stekli naklonost publike. Istovremeno, braća Sinkauz deluju i na pozorišnoj sceni.
S Perforacijama u Portland ide i provokativna umetnica i književnica Biljana Kosmogina iz Beograda, koja performansom "P kampanja" želi da ukaže na to da je ženski polni organ hiljadama godina bio potcenjivan, obezvređen, zlostavljan i zloupotrebljen u sveprisutnoj patrijarhalnoj sferi, nevezano za podneblje, društveno i državno uređenje bilo koje zemlje.
Taj performans premijerno je izvela krajem 2011. godine u Domu omladine Beograda, u okviru programa Perforacija na festivalu Limit. Najavila ga je rečima: “Performans predstavlja maštovitu političku parodiju, kandidaturu Vagine (u narodu poznate kao Pička) na predsedničkim izborima, u cilju njenog dolaska na čelo države i velikog preporoda Srbije…”
Festival TBA, koji od 2003. godine organizuje Portlandski institut za savremenu umetnost (PICA), okuplja umetnike iz SAD, ali i širom sveta iz izvođačkih i vizuelnih umetnosti. Slaveći svoju desetu godinu, TBA će biti održan od 6. do 16. septembra, uz izložbe koje će trajati i tokom oktobra.
Ovogodišnje festivalsko izdanje predstavlja i neka od imena koja je udruženje Domino, organizator Perforacija, već predstavilo u Hrvatskoj, kao što su Miguel Gutierrez i Keith Hennessy. Poseban segment biće posvećen i izvođačkim umetnostima iz balkanske regije, u suorganizaciji TBA s Dominom i Perforacijama.
Prvi TBA festival održan je 2003. godine, inspirisan različitim evropskim i australijskim festivalima, posebno iz Edinburga i Adelaide. Kao multidisciplinarna platforma koja pruža prilike za stvaranje i prezentaciju novih radova, TBA je postao utelovljenje kreativne životnosti svoje regije i savezne države Oregon, prikazujući nove i već etablirane umetnike iz čitavog sveta i tokom 10 godina svog postojanja stvorio publiku od 25.000 posetilaca.
Osim u Portlandu, Perforacije učestvuju i na Summer Labu u Portugalu, koji će od 5. do 9. septembra okupiti u Tores Vedrasu umetnike, naučnike, aktiviste i razne druge stručnjake koji će razmatrati promene potrebne za održivu budućnost.
Hrvatski predstavnik je umetnik sa festivala Perforacije Stipe Kostanić koji je 2003. goidne u Beogradu upisao Akademiju umetnosti u klasi prof. Ivana Bekjareva, a 2007. je diplomirao predstavom “Casanova”. Potom se doselio u Zagreb, gde je započeo glumačku karijeru u pozorištu i na televiziji. Od tada započinje saradnju sa redateljem Ivicom Buljanom, sa kojim je radio na delima Koltesa, Milera i Margeret Muellera i Margarete Diras, u okviru čega je i nastupao na festivalima Perforacije i Queer Zagreb u organizaciji Domina.
Udruženje Domino je, inače, sa ekološkom platformom festivala Perforacije, deo evropske mreže IMAGINE 2020, Art and Climate Change, čija je misija unapređenje svesti o uzrocima i posledicama klimatskih promena.
Mreža povezuje 11 kulturnih organizacija iz devet evropskih zemalja, od kojih su dve regionalne - uz Domino, član je i Bunker iz Ljubljane, a upravo će te dve organizacije iduće godine ugostiti program Summer Lab.
(SEEcult.org)