Vesti

Podrška umetnicima otkupom

26. novembar 2012.
SEEcult.org
Podrška umetnicima otkupom
Podrška umetnicima otkupom

Zagrebačka Lauba predstavlja od 6. decembra, na godišnjoj prodajnoj izložbi “Finalisti 2012”, dela umetnika sa kojima je sarađivala u proteklih dana i kojima je i sama otkupila radove.

Postavka obuhvata radove Lovre Artukovića, Ivana Fijolića, Duje Jurića, Alema Korkuta, Kristiana Kožula, Ines Matijević Cakić, Viktora Popovića, Igora Rufa, Marka Tadića, Stipana Tadića, Zlatana Vehabovića i Silvia Vujičića, koje je Lauba otkupila tokom ove godine.

Među autorima je i pet imena koja još nisu prezentovana publici kroz samostalne izložbe u Laubi - Ines Matijević Cakić, Matko Vekić, Viktor Popović, Alem Korkut i Igor Ruf.

Ines Matijević Cakić, rođena 1982. u Osijeku, radi kao multimedijalna umetnica, koristeći medije crteža, slikarstva i instalacije. Na izložbi “Finalisti 2012” biće predstavljen “Imaginarni bestiarij”, serija fotografija digitalno otisnutih na platno s naknadnom crtačkom intervencijom u tehnici šivenja koncem. U fotografijama koje su nastale kroz komunikaciju s kćerkom, umetnica propituje privatne prostore majčinstva i istražuje novu životnu ulogu majke kroz koju reinterpretira i redefiniše umetničku aktivnost. Crteži na fotografijama su konture ličnih doživljaja i vizuelizacija koje su nastale kroz komunikaciju i mogući su vizuelni odgovori na kćerkina pitanja i želje.

    Ines Matijević Cakić, Gdje je namještaj

Matko Vekić, rođen 1970. u Zagrebu, radi u mediju slikarstva. Prikazuje najrazličitije motive iz svakodnevice (automobili, pacovi i zlatne ribice, kukci, saobraćajne petlje i mostovi, dalekovodi, teroristikinje i bodibilderi, fudbaleri i manekenke), kojima uglavnom nastoji da problematizuje i ironizuje stanje današnjeg društva. Izlagao je na mnogim samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inostranstvu. Radom “Unutarnja zbivanja” Vekić propituje odnos unutrašnjeg i spoljneg “ja”, putujući kroz nivoe svesti. U stvaranju radova kombinuje različite tehnike, a prepoznatljiv motiv te serije je i gradacija simbola, tj. njegovo raščlanjivanje do nivoa razumljivosti pojednostavljivanjem vrednosti znaka, ornamenta i amblema. Time poistovećuje i nivoe svesti pokušavajući da pronađe nešto dublje u nama kako bi otkrili nova značenja i promenili način posmatranja sebe i okoline. Autor želi da nas podstakne da razmišljamo samostalno, a ne da samo sledimo već nametnute i definisane znakove i obrasce.

    Matko Vekić, Unutarnja zbivanja

Viktor Popović, rođen 1972. godine u Splitu, bavi se istraživanjem u mediju vajarstva. Izlagao je na mnogim izložbama u Hrvatskoj i inostranstvu. Popovićev rad “Mid-career artist” zapravo je istoimena poruka ispisana svetlećim neonskim cevima kojim autor opisuje sebe, tačku karijere u kojoj se nalazi, a možda i koketira krizom srednjih godina.

Alem Korkut, rođen 1970. godine u Travniku u Bosni i Hercegovini, u svom radu kroz različite materijale istražuje mogućnosti skulpture, povezujući je s videom i fotografijom. Autor je nekoliko javnih skulptura, među kojima su Karijatida u Pazinu, Spomenik biciklu u Koprivnici i Spomenik palim braniteljima u Šibeniku i Karlovcu. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama. Ciklus “Slabost, Snaga” nadahnut je citatom iz filma “Stalker” koji opisuje drvo u rastu kao nežno i savitljivo, a suvo i tvrdo kada umire. Upotrebivši geometrijske oblike kojima menja oblik i tako oduzima osnovna svojstva, Korkut prikazuje savitljivost i slabost kao svežinu i postojanje, a tvrdoću i snagu kao suputnike smrti.

      Igor Ruf, Sjever, jug, istok, džem i boom

Igor Ruf, rođen 1984. u Virovitici, radi u mediju vajarstva. Njegove skulpture i objekte karakteriše konstruktivistički duh, te eksperimentisanje sa svetlosnim elementima. Izlagao je na nekoliko grupnih i samostalnih izložbi.

Rad “Sjever, jug, istok, džem i boom” proizašao je iz autorove fascinacije arhitekturom i prostorom. Najdraže prostore, poput nadzorne kućice iz Mađarske, šatora iz Komiže, isečka rečice iz Virovitice, atomskog skloništa i kukuruzišta, objedinio je u jednom radu, a svaki podstiče asocijacije na neko životno razdoblje, najčešće detinjstvo.

Grupna izložba “Finalisti” započeta je 2009. godine, kada je u Laubi prvi put predstavljen javnosti rezultat jednogodišnjeg rada Zbirke Filip Trade koja prati, producira i prezentuje rad hrvatskih umetnika mlađe i srednje generacije.

Bio je to prvi pokušaj da se jednom godišnje zajedno izlažu radovi otkupljeni u proteklih godinu dana.

Zbirka Filip Trade ne prodaje radove, već ih sistematski otkupljuje i sakuplja, a vodeći se idejom da u svom programu predstavlja samo radove umetnika koje i sama podržava, prodajni deo izložbe obuhvata samo radove onih umetnika čija je dela i sama otkupila.

Tako postavka predstavlja već otkupljene radove i preporučuje radove istih umetnika koji su još u njihovom vlasništvu.

Izložba “Finalisti 2012” biće otvorena do 28. januara 2013.

Sajt Laube je www.lauba.hr

(SEEcult.org)

Tagovi