Berlinski filmski festival predstavlja od 7. do 17. februara 19 filmova u trci za Zlatnog medveda, a počinje međunarodnom premijerom filma “Veliki majstor” (The Grandmaster) Vonga Kar Vaija (Wong Kar Wai), predsednika žirija i jednog od najznačajnijih kineskih i svetskih autora, čiji je jedinstven stil (Raspoložen za ljubav, Čangking ekspres, 2046, Moje noći borovnice...), inspirisao mnoge druge reditelje.
Vong Kar Vai će svečano i otvoriti 63. Berlinale sa festivalskim direktorom Diterom Koslikom (Dieter Kosslick) koji je takmičarski program opisao kao prikaz današnjeg života - brzog i turbulentnog, teškog i nepravednog, ali ipak i zabavanog.
Od 24 filma u zvaničnom programu, 19 je u trci za Zlatnog medveda, a produkcije su i koprodukcije su 22 zemlje.
U konkurenciji za zvanične nagrade je i novi film bosanskog oskarovca Danisa Tanovića “Epizoda u životu berača željeza”, pored novih ostvarenja reditelja kao što su Stiven Soderberg (Steven Soderbergh), Ulrih Zajdl (Ulrich Seidl), Gas van Sant (Gus Van Sant) i Džafar Panahi (Jafar).
Novi film Tanovića, nagrađenog Oskarom za “Ničiju zemlju”, koprodukcija je Bosne i Hercegovine s Francuskom i Slovenijom, a jedini je iz regiona u glavnom programu 63. Berlinala i prvi iz BiH koji učestvuje u trci za Zlatnog medveda posle 2006. godine, kada je glavnu nagradu osvojila sarajevska rediteljka Jasmila Žbanić dramom “Grbavica”.
Tanovićev film baziran je na istinitom događaju, a govori o otuđenju i diskriminaciji u savremenom društvu u BiH kroz priču o romskom paru - radnja filma prati Nazifa koji izdržava svoju porodicu skupljajući staro gvožđe. Nakon što je njegovoj supruzi Senadi uskraćen preko potreban tretman za spontani pobačaj, Nazif će uraditi sve što je u njegovoj moći da joj spasi život - očajnički skupljajući još otpadnog metala, tražeći pomoć od nevladinih i državnih institucija...
U filmu igraju stvarni protagonisti te priče Nazif Mujić i Senada Alimanović, Sandra Mujić i Šemsa Mujić. Film je snimljen u produkciji SCCA/pro.ba, u koprodukciji sa A.S.A.P Films iz Pariza i Vertigo/Emotionfilm iz Ljubljane, a većinski ga je finansirala Fondacija za kinematografiju Sarajevo.
Iz regiona bivše Jugoslavije na 63. Berlinalu biće prikazani i filmovi “Krugovi”, drama Srdana Golubovića iz Srbije inspirisana herojskim delom Srđana Aleksića ratnih 90-ih u Trebinju, te “Odbrana i zaštita” Bobe Jelčića iz Hrvatske, sa Bogdanom Diklićem u glavnoj ulozi.
Oba filma deo su selekcije “Forum”, programski najsmelije selekcije Berlinala, koja stavlja naglasak na inovativna dela koja predstavljaju odmak od srednje struje i neguju nekonvencionalne filmske pristupe.
U programu “Forum Expanded”, koji predstavlja avangardne, eksperimentalne, politički angažovane filmove i još neistražene filmske forme, biće prikazan film Marte Popivode iz Beograda “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo”, u produkciji Teorije koja hoda (TkH).
Takođe, dokumentarni film “Ja, kad sam bila klinac, bila sam klinka” Ivane Todorović, u produkciji Akademskog filmskog centra iz Beograda, uvršten je u glavni takmičarski program kratkometražnih filmova 63. Berlinala, dok će u programu “Generacija”, kao jedini iz regiona, biti prikazan kratki animirani film "Rabbitland" Ane Nedeljković i Nikole Majdaka mlađeg, ironični prikaz savremenog društva u produkciji beogradske kuće Baš čelik iz Beograda koja stoji i iza Golubovićevog filma “Krugovi”.
Među 19 filmova u trci za Zlatnog medveda 63. Berlinala posebno željno se očekuju novi filmovi Soderberga “Side Effects” sa Džudom Louom (Jude Law) i Van Santov “Promised Land”.
U trci za Zlatnog medveda su i ruski film “Dug i srećan život” Borisa Hlebnjikova, američki “Prince Avalanche” Dejvida Gordona Grina (David Gordon Green), debitantski “Harmony Lessons” kazahstanskog reditelja Emira Baigazina, kanadski "Vic+Flo Saw a Bear” (Denis Cote) i poljski “In the Name of” (Małgośka Szumowska).
U konkurenciji su i francuski filmovi “Camille Claudel 1915” (Bruno Dumont) sa Žilijet Binoš (Juliette Binoche) i “On my Way” (Emmanuelle Bercot), s Katrin Denev (Catherine Deneuve), francusko-nemačko-belgijski “The Nun” (Guillaume Nicloux), nemački “Gold” (Thomas Arslan), koprodukcija Nemačke, Južne Afrike, Francuske i Holandije “Layla Fourie” (Pia Marais), kao i “Parde (Closed Curtain)” iranskog reditelja Džafara Panahija koji je u kućnom pritvoru u Teheranu, uz višegodišnju zabranu rada i komunikacije sa medijima. Njegov saradnik na tom ostvarenju, kao i na ranijem dokumentarcu “Ovo nije film”, ponovo je Kambozia Partovi.
U trci za Zlatnog medveda je i čileansko-španski film “Gloria” (Sebastián Lelio), južnokorejski “Nobody's Daughter Haewon” (Hong Sangsoo), “Paradise: Hope” provokativnog austrijskog reditelja Ulriha Zajdla, te rumunski “Child's Pose” (Călin Peter Netzer).
Biće prikazan i debitantski američki film “The Necessary Death of Charlie Countryman” Fredrika Bonda, a specijalnu projekciju i svetsku premijeru imaće van konkurencije nemački dokumentarni film “Redemption Impossible” (Christian Rost, Claus Strigel).
Van konkurencije u glavnom programu biće prikazan i američki animirani 3D film “The Croods” (Kirk De Micco i Chris Sanders), kao i američko-grčki “Before Midnight” (Richard Linklater), holandski “Dark Blood” (George Sluizer) i “Night Train to Lisabon” (Bille August), nemačko-švajcarsko-portugalska koprodukcija, sa Džeremijem Ajronsom (Jeremy Irons) u jednoj od glavnih uloga.
Među članovima žirija 63. Berlinala, osim Vong Kar-vaija, našli su se i danska rediteljka i oskarovka Suzan Bir (Susanne Bier), nemački reditelj Andreas Dresen, američki glumac Tim Robins (Robbins), iranska vizuelna umetnica i filmska autorka Širin Nešat (Shirin Neshat), američka autorka i snimateljka Elen Kuras (Ellen) i grčka autorka i producentkinja Atina Cangari (Athina Rachel Tsangari).
U takmičarskom programu “Panorama” 63. Berlinale predstavlja više od 30 filmova iz dvadesetak zemalja, među kojima je veći broj američkih, ali su pozvani i filmovi iz Indonezije, Indije, Tajvana, Obale Slonovače…
Na 62. Berlinalu, 2012. godine, Zlatnog medveda osvojila je italijanska zatvorska doku-drama “Cezar mora da umre” italijanskih filmskih veterana braće Taviani (Paolo i Vittorio Taviani). Gran pri žirija, na čelu sa britanskim rediteljem Majkom Lijem (Mike Leigh), dobio je mađarski film "Samo vetar" (Just the Wind) Benedeka Fliegaufa, inspirisan ubistvima Roma u Mađarskoj 2008. i 2009. godine.
Najboljim rediteljem proglašen je Kristijan Pecold (Christian Petzold) za film “Barbara" koji je bio jedan od favorita za Zlatnog medveda, a govori o ženi koja je pravila plan da pobegne iz Istočne Nemačke.
Sajt Berlinala je www.berlinale.de
(SEEcult.org)