Vesti

Počeo 7. Festival tolerancije

20. maj 2013.
SEEcult.org
Počeo 7. Festival tolerancije
Počeo 7. Festival tolerancije

Filmom “Kad svane dan” nagrađivanog srpskog reditelja Gorana Paskaljevića, 19. maja u Zagrebu počeo je sedmi Festival tolerancije - Festival jevrejskog filma (JFF), posvećen edukaciji o holokaustu, kao i o nužnosti razumevanja različitog.

Paskaljevićev film o stradanju u koncentracionom logoru na Starom sajmištu u Beogradu za vreme Drugog svetskog rata, prikazan je u krcatom bioskopu “Europa”, a reditelj se predstavio publici nakon projekcije s glavnim glumcem Mustafom Nadarevićem i hrvatskim koproducentom Damirom Terešakom.

Ističući uoči projekcije da mu je izuzetna čast što je njegov poslednji film odabran da otvori JFF, Paskaljević je rekao da je, iako je trebalo da bude u Kanu, radije došao u Zagreb.

     Terešak, Lustig, Popović, Paskaljević, Ilić

Kad svane dan”, kako je naveo, jednostavan je film baziran na istinitim događajima i sudbinama i posvećen je svim žrtvama Starog sajmišta.

Paskaljević je istakao da je njegov film hrvatsko-francusko-srpska koprodukcija i posebno zahvalio Hrvatskom audiovizuelnom centru i Maxima filmu, bez kojih film verovatno ne bi bio snimljen.

Paskaljevićev film, koji je bio srpski kandidat za Oskara, govori o penzionisanom profesoru muzike koji pod neobičnim okolnostima otkriva pravo poreklo.

Osnivač i predsednik JFF-a Branko Lustig, srećan zbog prepune sale, rekao je da mu je posebno drago što je publika sve mlađa.

“Sada i mladima imamo priliku prenositi uzrečicu koju stalno ponavljamo: ‘To se više nikada ne sme ponoviti!’”, rekao je Lustig, izražavajući zadovoljstvo što je “sve više mladih sa srcima ispunjenih ljubavlju, a ne mržnjom”.

       Lustig & Bandić

I direktorka JFF-a Nataša Popović istakla je da taj festival proširuje znanje publike o holokaustu i istoriji, ali i o oproštaju, ljubavi i ljudskoj snazi koja uvek motiviše i kojoj je potrebno dati mesta kako na filmu, tako i u svakodnevici.

“Upravo je ovaj festival platforma na kojoj se otvoreno razgovara o svim onim potencijalima i snagama koje čoveka čine čovekom i koje brišu svake religijske, rasne, seksualne, kulturološke predrasude. Hipokrat je rekao ‘Bolje sprečiti nego lečiti’, pa predlažemo da upravo tu mudrost zajedno primenimo u kulturnom, edukativnom i političkom smislu za razvoj zdravog društva unutar naše sredine”, rekla je Nataša Popović.

Okupljene na otvaranju pozdravio je i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, koji je rekao da je “četvorostruko ponosan i srećan” - najpre zato što sedmi put otvara JFF, zatim zato što je proteklih godina upoznao velikog čoveka, a danas prijatelja Branka Lustiga. Bandić je rekao da je ponosan što su zajedno od Zagreba napravili pravu evropsku metropolu, a posebno zadovoljstvo izrazio je time što će se JFF prvi put održati i u Rijeci.

Publici se obratio i poznati grafiči dizajner Mirko Ilić, autor vizuelnog identiteta JFF-a, koji je najavio izložbu “Antimasonski plakati” sa 20 nacističkih propagandnih plakata iz Srbije iz Drugog svetskog rata, koji su u njegovom vlasništvu.

“Ova je izložba bila zapravo nemački trik. To su antijevrejski plakati koje je osmislila nemačka propagandna mašina kako bi opravdali Staro sajmište, jedan od prvih koncentracionih logora u Evropi. Neke od tih ikonografija iz 1941. koje ćete videti nažalost se počinju pojavljivati opet danas”, rekao je Ilić, koji će 20. maja održati predavanje “Simboli mržnje”.

Festivalski program organizovan je uz podršku Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, UNHCR-a, ministarstvima kulture i socijalne politike i mladih, ambasada SAD i Izraela, AIC fondacije, HAVC-a, Gete institutom, Queer Zagreb sezonom i festivalom Žedno uho.

Festivalski sajt je www.jff-zagreb.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi