Srpska napredna stranka prepustila je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije koalicionim partnerima, a očekuje se da će ime novog ministra biti poznato 25. avgusta posle sednice Predsedništva Socijalističke partije Srbije (SPS) premijera Ivice Dačića koji je ranije izjavio da je direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac prihvatljiv kandidat.
Uoči početka sednice Predsedništva SPS završen je javni deo sednice Glavnog odbora SNS na kojem je lider naprednjaka i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić izjavio da nije predložio kandidate za ministre kulture i informisanja, kao i omladine i sporta, jer će to biti predmet razmatranja drugih stranaka.
Izvori bliski vrhu SNS-a samo dan ranije su preneli medijima da bi novi ministar kulture mogao da bude v.d. upravnik Narodne biblioteke Srbije Dejan Ristić. Prema tim izvorima, za Ristića se zauzeo bio predsednik Srbije Tomislav Nikolić, iako je njegov savetnik za kulturu Radoslav Lale Pavlović bio protiv i predlagao je državnog sekretara u Ministarstvu kulture Zorana Avramovića.
Dok Predsedništvo SPS-a odlučuje o novim ministrima, mediji su preneli nezvanične informacije prema kojima ta stranka nudi mesto ministra kulture Ivanu Tasovcu.
Premijer Dačić je 23. avgusta izjavio da Tasovac "sigurno zaslužuje da bude ministar kulture, jer je veliko ime", ali je dodao i da to ministarsko mesto ne pripada socijalistima. Ipak, ni tada nije isključio bio mogućnost da u razgovorima o rekonstrukciji vlade dođe do rokade resora sa SNS-om.
Na čelu Ministarstva kulture i informisanja do sada je bio Bratislav Petković iz SNS, koji odlazi sa te funkcije odlukom stranačkog vrha. Vučić je krajem jula na sednici GO SNS rekao za Petkovića da je “divan i vredan čovek”, ali su “objektivne okolnosti bile takve i mnoge stvari su bile protiv njega”.
Tasovac je rođen 1966. godine, a direktor je Beogradske filharmonije od marta 2001.
Diplomirao je i magistrirao na konzervatorijumu “P.I. Čajkovski” u Moskvi, u klasi profesora Sergeja Dorenjskog.
U 12. godini je kao pijanista debitovao sa orkestrima Beogradske i Zagrebačke filharmonije. Nastupao je kao solista i sa orkestrima u Italiji, Švajcarskoj, Španiji, Irskoj, SAD, Rusiji, Belgiji i bivšoj Jugoslaviji.
Član je žirija međunarodnih konkursa, a kako je istaknuto u njegovoj biografiji na sajtu BGF, vodio je i majstorske kurseve pijanizma u Italiji, Rusiji i Jugoslaviji.
Dobitnik je više priznanja u oblasti menadžerstva i marketinga, među kojima su godišnje priznanje Kluba privrednih novinara za menadžera godine, nagrada udruženja PR agencija Hrvatske za regionalni brend u kulturi za 2011, godišnja nagrada “The MEN of the year 2010” časopisa “The MEN”, nagrada “Gorki list – Plamen strasti” za 2009. godinu…
Dobitnik je i nagrade “Doprinos godine Evropi 2009” koju dodeljuje Evropski pokret u Srbiji, u saradnji sa Međunarodnim evropskim pokretom, kao i priznanja “Disrupton” za 2004. godinu, koje dodeljuje predstavništvo advertajzing mreže TBWA iz Njujorka onima koji rade drugačije od uobičajenog, menjaju pravila, razbijaju ustaljene kanone…
Tasovac je uveo niz novina u poslovanje BGF koja je ove godine proslavila 90. rođendan, a izdvojila se od većine ostalih ustanova kulture aktivnostima za obezbeđivanje donatorstva i sponzorstva.
Početkom juna BGF je gala koncertom sa slavnim Zubinom Mehtom i potonjom donatorskom večerom prikupila oko pola miliona dolara, što je trećina sredstava potrebnih za prvu američku turneju u istoriji tog orkestra, planiranu za 2014.
Među prisutnima su bili i Milan Beko, Ivana Mišković i Goran Karić, Vojin Lazarević, Ronald Zeliger, Toplica Spasojević, Srđan Šaper, menadžeri kompanija Hemofarm, Delta, Rudnap, Bambi, Strauš grupe, predstavnici Srpske asocijacije menadžera, princeza Jelisaveta Karađorđević, glumac Pirs Brosnan, Den Tana...
BGF već nekoliko godina uspeva da rasproda sezonu pre početka, a uz gostovanja cenjenih muzičara, njen rad je obeležio i regionalni projekat saradnje sa kolegama iz Zagreba i Ljubljane “Pika-Točka-Tačka”.
Takođe, BGF je izazvala veliku pažnju javnosti i provokativnim promotivnim kampanjama, poput “Hvala što ne dolazite”, ali i akcijama kao što je sviranje članova orkestra na prometnim ulicama ili raspisivanje tendera za izbor dirigenta BGF, kao reakcija na Zakon o javnim nabavkama i njegovu problematičnu primenu u oblasti kulture.
Tasovacje početkom juna govorio u sedištu UN u Njujorku, u okviru tematske rasprave o kulturi kao razvojnom instrumentu koju je organizovala Generalna skupština UN u saradnji sa UNESKO-om.
Povodom rekonstrukcije vlade, Tasovac je na svom Twitter profilu naveo nedavno da će se posle ove rekonstrukcije, odgovorne majke "poradjati u foteljama kako bi na pravi način osigurale budućnost svoje dece". Komentarisao je, izmedju ostalog, i obeležavanje 1700-godišnjice Milanskog edikta u Srbiji, uz ocenu da je "tačno da 'proslava Milanskog edikta menja imidž srpske kulture'. Sada su svi uvereni da smo veće budale nego što su mislili".
Za dosadašnjeg ministra kulture naveo je: "Skromni matematičar Bratislav Petković: 'Za 100 dana uradio sam više nego moj prethodnik za 4 godine i to je moguće matematički dokazati'", a povodom svojevremene izjave predsednika Tomislava Nikolića da "kultura nije trošak", napisao je: "Naravno da nije trošak. Sa 0,6% iz budžeta kultura je statistička greška".
(SEEcult.org)