Među učesnicima četvrtog Solunskog bijenala savremene umetnosti je i umetnik Ivan Petrović iz Srbije koji se predstavlja izborom fotografija sa različitim motivima koje su, prema njegovim rečima, referentne vrednosti, ali ne na konkretne događaje, već na nepredvidivost posledica koje određeni procesi promena mogu da impliciraju.
Rad “Uzorne fotografije” uobličen je izborom fotografija koje su nastale u Srbiji između 2007. i 2010. godine, a prikazuju motive kao štu su: muzejski depo, enterijer cvećare, ulični reklamni plakat, seoska veterinarska ambulanta, izložba u galeriji, dvorišna ograda ili voćnjak npr, označavaju neme prizore…
Ti motivi su, prema rečima Petrovića, metafore o zasićenoj svakodnevici društveno-političkih procesa i doba u kojem živimo, koje u većoj meri nalikuje stanju nego što bi se moglo opisati kao događajno.
Petrovićeve fotografije, kako je navela u katalogu 4. Solunskog bijenala istoričarka umetnosti Una Popović, u većoj meri predstavljaju slike-zagonetke, nego što bi eksplicitno sugerisale značaj prikazanog motiva.
To je naročito iz razloga što su im uklonjene atribucije koje bi govorile o mestu ili sadržaju.
“Mi o njima nemamo ni jedan faktografski podatak osim godine nastanka i činjenice da nastaju u Srbiji. Iako tema ‘Uzornih fotografija’ ne uključuje entropiju kao krajnju posledicu, one kao da nude jednu nestabilnu sliku političke neizvesnosti i moguće društvene traume. Na njima prošlost kao da je zatvorena za posmatrača - ona prošlost dosta šira i kompleksnija, čiji se događaji gube iz mape pamćenja i koja nam svedoči o pokidanim političkim, društvenim i kulturološkim kontinuitetima sredine u kojoj su fotografije nastale”, navela je Una Popović.
Četvrto Bijenale savremene umetnosti u Solunu otvoreno je do 31. januara 2014. godine, a predstavlja radove više od 50 umetnika iz 25 zemalja, među kojima su i zvezde svetske umetničke scene poput Marine Abramović i zatvorenog iranskog reditelja Džafara Panahija (Jafar).
Centralna izložba “Svuda ali sada” (Everywhere but Now) organizovana je prema koncepciji kustoskinje Adeline von Fürstenberg.
(SEEcult.org)