Nacionalni savet za kulturu (NSK) odbacio je kao neosnovane tvrdnje koje je na račun tog tela izneo nedavno ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, ocenjujući ih kao zamenu teza. NSK se zauzeo i da se tema ozbiljnog stanja u kojem se nalazi kultura u Srbiji uozbilji, a rasprave “vode odgovorno i bez populističkih i marketinških ispada”.
Povodom obraćanja ministra na sednici Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije 12. novembra, koje je većim delom objavljeno proteklog vikenda u “Politici”, NSK je naveo u saopštenju da odobrava to što je Vlada Srbije počela sa “čišćenjem niša u koje se bez kontrole odliva novac” i da to “čini i Ministarstvo kulture”.
“Zaista jeste posao Ministarstva kulture da ‘očisti’ netransparentne puteve novca koji su nastali pogrešnim radom i/ili rasipanjem, i/ili pogrešnom raspodelom tog istog ministarstva. Kao što je poznato, članovi NSK ni na koji način nisu učestvovali u stvaranju tih ‘niša’, a nisu, prema ovlašćenjima koje imaju, ni mogli, čak i da su hteli. Pa ipak, u istupanju ministra uočava se nastojanje da se uspostavi izvesna veza između reči ‘niša’ i reči ‘apanaža’ koju on pežorativno koristi govoreći o Savetu”, naveo je NSK u saopštenju sa vanredne sednice održane 19. novembra.
NSK je naveo i da odlučno odbacuje “sve insinuacije koje se tiču ‘pitanja apanaže’, jer ono nikad nije bilo tema za NSK”.
“To je bilo jasno i više puta saopšteno pred Odborom za kulturu i informisanje i potvrđeno od strane prisutnih poslanika. Zbog ozbiljnosti teme, bilo bi neophodno da se ova očigledno namerno iskrivljena činjenica odstrani iz svake dalje komunikacije”, naveo je NSK povodom reakcije Tasovca na predloženu dopunu Zakona o kulturi kojom je bilo predviđeno uvođenje naknade za rad članova NSK, ali je vlada povukla taj predlog iz skupštinske procedure.
NSK je ocenio neodgovornom izjavu Tasovca da bi Srbija imala bar predlog strategije u oblasti kulture da je NSK “sa jednakim elanom kao po pitanju apanaža pristupio pitanjima od javnog interesa u kulturi”.
“Ovim ministar ili pokazuje da nije obavešten o tome da donošenje Strategije ne zavisi od Saveta već od Ministarstva, ili namerno plasira netačnost. Da je suprotno, odnosno da je to posao Saveta, Strategija bi već bila doneta na isti način kao što je Savet doneo ‘Prioritete delovanja u kulturi 2013-2017’ i predlog strukture same Strategije”, naveo je NSK.
NSK je odbacio kao netačnu i izjavu ministra da su članovi NSK “umesto pitanjima o svom statusu, punili srpske medije predlozima o strukturnim reformama u kulturi, ne bi danas Srbija imala 61 instituciju od nacionalnog značaja u kulturi”.
“Ni ovo nije tačno - istina je da je odluka o ustanovama od nacionalnog značaja doneta uprkos stavovima Saveta, pa bi se ministar sa ovom zamerkom morao obratiti direktno Vladi Srbije koja je donela odluku o tome. Savet je svojevremeno dao pozitivno mišljenje za znatno manji broj ustanova od 61, a za jednu instituciju, koja nije ustanova nego udruženje građana, bio je jednoglasno i izričito protiv”, naveo je NSK.
Povodom izjave Tasovca da Srbija ima daleko “veći broj manifestacija i festivala nego što ima dana u godini”, NSK je naveo da niti pravi i bira, niti finansira manifestacije, pa se “ne oseća odgovornim za takvo stanje, mada i sam ima ideje i predloge šta bi na tom polju trebalo menjati”.
“Na osnovu ovakvih i sličnih stavova koji su izneti na sednici Odbora za kulturu, stiče se utisak da Ministarstvo namerno koristilo zamenu teza i da je, umesto da rešava ogroman broj otvorenih pitanja iz domena kulture, pokušalo da na Savet prebaci odgovornost za ono što samo nije moglo, znalo ili htelo da uradi”, naveo je NSK u saopštenju.
NSK je naveo i da je Tasovac, stavljajući te sve tvrdnje u prvi plan svog istupanja na sednici Odbora za kulturu i informisanje, “propustio da se ma i jednom rečju osvrne na dva pisma koja su Savetu uputila njegova dva državna sekretara, a ta su pisma, međutim, bila jedini pravi povod za zajednički sastanak Odbora, Ministarstva i Saveta”.
“Propustio je, takođe, priliku da objasni s kojim je pravom pokušana da se uvede kontrola stručnog, javno iznetog mišljenja”, naveo je NSK, negodujući i zbog jezika kojim su pisana pisma koja je dobio od Ministarstva, a koja su, kako je navedeno, “na samoj ivici razumljivosti”.
(SEEcult.org)