Motel Trogir, izgrađen 1965. godine prema projektu arhitekte Ivana Vitića, već godinama stoji devastiran, iako se stručnjaci slažu da se radi o “vrhunskom primjeru visokomodernističke arhitekture u Hrvatskoj koji zaslužuje prikladnu obnovu”. Tim povodom počinje kampanja za zaštitu Motela Trogir, čiji je cilj informisanje i upozoravanje javnosti o arhitektonskoj i kulturnoj vrednosti Vitićevog zdanja i njegovog lokalnog značaja kao jednog od retkih primera moderne arhitekture u Trogiru.
Cilj projekta je i upisivanje Motela Trogir u registar kulturnih dobara Hrvatske, čime bi se osiguralo da sadašnji ili budući vlasnici tretiraju i Motel i pripadajuće područje kao jedinstvenu i spomeničku celinu čija bi obnova trebalo da poštuje načela konzervatorske struke, odnosno originalno arhitektonsko rešenje.
Javna rasprava o slučaju Motela Trogir organizovana je 20. novembra u lokalnoj Gradskoj većnici, uz projekciju filma Tamare Bjažić Klarin i Ana Marije Ganza Habjan o arhitekti Vitiću i predavanje Lidije Butković Mićin na temu njegovih jadranskih motela.
Prema navodima organizatora kampanje, svaka buduća obnova Motela trogir trebalo bi da ide u smeru njegove prenamene u širokom rasponu programa naglašeno javne orijentacije, kojom bi se adekvatno valorizovala izuzetna arhitektonsko-urbanistička vrednost sklopa u čije bi prostore bio smešten - činjenica je da se radi o projektu jednoga od najistaknutijih hrvatskih arhitekata 20. veka.
U sklopu projekta, u toku je i inicijativa prikupljanja podrške za pokretanje postupka za trajnu formalnu zaštitu Vitićevih motela u Trogiru i Rijeci kao spomeničke baštine Hrvatske.
Kampanju za zaštitu Motela Trogir započela je grupa građana u sklopu programa udruženja za savremene umetničke prakse - Slobodne veze.
(SEEcult.org)