Vesti

Najbolji e-sadržaji u svetu

29. oktobar 2013.
SEEcult.org
Najbolji e-sadržaji u svetu
Najbolji e-sadržaji u svetu

Globalni kongres World Summit Award 2013. završen je proteklog vikenda u Kolombu gala ceremonijom dodele nagrada predstavnicima 40 najboljih digitalnih sadržaja iz zemalja širom sveta, među kojima je i Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org iz Srbije.

SEEcult.org je jedini projekat iz regiona bivše Jugoslavije koji se našao među 40 dobitnika WSA 2013, odabranih odlukom međunarodnog žirija među više od 460 nacionalnih kandidata iz 168 zemalja-članica UN.

Među nagrađenima u kategoriji “e-kultura i turizam” bili su, osim SEEcult.org, i sajtovi iz Francuske, Španije, Indije i Ugande, koji su, kao i njihove kolege u ostalih sedam kategorija (e-poslovanje i trgovina, e-uprava i javni podaci, e-učenje i nauka, e-zabava i igre, e-mediji i novinarstvo, e-zdravlje i čovekova okolina i e-uključivanje i osnaživanje), imali priliku da se samostalno predstave učesnicima i žiriju Globalnog kongresa WSA, kao i da učestvuju u zanimljivim panelima tokom intenzivnog četvorodnevnog programa.

Direktorka SEEcult.org Vesna Milosavljević, predstavljajući desetogodišnju istoriju i raznovrsnu produkciju tog portala, istakla je važnost neprofitnih onlajn platformi u oblasti kulture kao svojevrsnih oaza u moru tabloidnih i ka zabavi okrenutih sadržaja, kako u klasičnim, mejnstrim medijima, tako i na internetu. Posebno je naglasila značaj portala za kulturu, poput SEEcult.org-a, u postkonfliktnim područjima, kakav je i prostor bivše Jugoslavije, čije se nekadašnje republike nalaze u različitim fazama procesa evropske integracije i demokratizacije. Između ostalog, apelovala je na vlade i finansijski uspešne kompanije u IT sektoru, da obrate pažnju na manji deo internet zajednice koji posluje neprofitno i suočava se sa brojnim problemima opstanka, a predstavlja dragocen izvor informacija i živi arhiv savremene kulture i umetnosti.

Prema navodima žirija WSA 2013, SEEcult.org se ističe kao sveobuhvatna, lokalno-globalna, idealistička, kritička i kontinuirano ažurirana internet platforma.

Osnovan 2003. godine u Beogradu kao razvojna informativna kulturološko-edukativna i prezentaciono-dokumentaciona platforma za kulturu i umetnost u Srbiji i regionu, SEEcult.org je objavio do sada više od 160.000 tekstova u sopstvenoj produkciji (vesti, izveštaja, prikazan, reportaža, intervjua, članaka i kritika). Uz svakodnevnu produkciju informativnog sadržaja, SEEcult.org sadrži i dnevno ažurirani Kalendar događaja, Foto i Galeriju umetnika sa ustupljenim radovima nekih od najznačajnijih autora u oblasti savremene umetnosti od 70-ih godina do danas, kao i prezentacione i različite interaktivne blokove sadržaja.

U saradnji sa partnerima iz regiona, SEEcult.org je realizovao i više saradničkih projekata usmerenih na edukaciju i medijsku produkciju analitičkih i kritičkih tekstova u oblasti kulturnih politika i savremenog umetničkog stvaralaštva, podržanih od programa “Kultura” Evropske unije, Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu, Evropske kulturne fondacije, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Skupštine grada Beograda - Sekretarijata za kulturu.

Iz Srbije je na Globalnom kongresu WSA, koji se održava svake druge godine pod okriljem UN, učestvovala i Ana Pantelić, koja trenutno živi i radi u Kolumbiji, a bila je među predstavnicima 18 projekata koji su dobili nagradu WSA za mlade (WSYA). To priznanje namenjeno je inicijativama koje doprinose ostvarenju Milenijumskih ciljeva razvoja UN korišćenjem internet i mobilnih tehnologija. Njen projekat (LISTA inicijativa) usmeren je na edukaciju žena u ruralnim područjima Kolumbije za korišćenje tablet računara.

Među učesnicima Globalnog kongresa WSA bili su predstavnici 43 zemlje-članice UN, koje je prve večeri primio u starom zdanju parlamenta predsednik socijalističke Šri Lanke Mahinda Radžapaksa (Mahinda Rajapaksa).

Radžapaksa je u podužem govoru istakao da tehnologija ne bi trebalo da bude privilegija samo za odabrane pojedince, već za svakoga. Zato je Vlada u Kolombu i pokrenula inicijativu “e-Sri Lanka”.

“Fokusiraćemo se na pametnu vladu koja će uraditi više manjim sredstvima”, istakao je Radžapaksa, navodeći da je kompjuterska pismenost u Šri Lanki povećana na 40 odsto. Zemlja je sada, kako je rekao, spremna da pređe u novu fazu - “pametnu” Šri Lanku sa “pametnim” selima koja će biti vodeća snaga inovativnosti.

Panel diskusije tokom četvorodnevnog Globalnog kongresa WSA, uprkos tropskoj klimi, izazvale su veliku pažnju i aktivno učešće predstavnika nagrađenih projekata iz celog sveta, koji su razgovarali o ekonomskim pitanjima u IT sektoru, statusu žena u toj oblasti, društvenom aktivizmu i posebno akcijama mladih posredstvom internet tehnologije, unapređenju edukacije i izgradnji društva znanja, novim vizijama univerzitetskog obrazovanja, pitanjima tržišta, razvoju mobilnih tehnologija, značaju e-vlada i e-administracije i drugim pitanjima od lokalnog i globalnog interesa.

Sajt WSA je www.wsis-award.org

*Foto: ©Philipp Benedikt/Alexander Mattersberger

(SEEcult.org)

Tagovi