Kancelarija Tačka kulturnog kontakta (TKK) Ministarstva kulture i informisanja Srbije prestaje uskoro da radi posle šest godina funkcionisanja u svojstvu implementacionog tela programa “Kultura 2007-2013” Evropske komisije na nacionalnom nivou.
Dosadašnje korisnike usluga i potencijalne nove učesnike na konkursima evropskog programa “Kreativna Evropa”, koji zamenjuje “Kulturu 2007-2013”, Kancelarija TKK je uputila na Ministarstvo kulture i informisanja Srbije koje je nedavno saopštilo da je započelo proceduru pristupanja tom novom evropskom programu.
Od uključivanja Srbije u program “Kultura 2007-2013” početkom 2008. godine, 53 organizacije učestvovale su u 65 uspešnih evropskih projekata i 34 uspešna prevodilačka projekta, sa ukupno odobrenim sredstvima od više od dva miliona evra. S obzirom na te rezultate, kako je istakla TKK u novogodišnjoj poruci, u ozbiljnom je interesu sektora kulture da iskoristi novi program “Kreativna Evropa” i njegove mogućnosti za dalji razvoj kapaciteta kulturnog sektora, međunarodne saradnje, razvoj kulturnih industrija i nove publike.
Kancelarija TKK realizovala je u proteklih šest godina 36 seminara i radionica, 18 prezentacija, učešća na osam konferencija, od kojih je dve sama organizovala, te 14 javnih slušanja/debata/tribina i dva studijska putovanja.
Evaluacija i analiza učešća Srbije u programu “Kultura 2007-2013” objavljeni su u publikaciji “Srbija u kulturi, kultura u Srbiji”. Takođe, TKK je organizovala javno slušanje na temu finansiranja kulture u saradnji sa Odborom za kulturu Skupštine Srbije i izradila video “Zašto kultura?” kojim se promoviše učešće Srbije u programu “Kreativna Evropa”. Kancelarija TKK istaknuta je kao primer dobre prakse u Završnom izveštaju Delegacije EU i pohvaljena za inovativni pristup u Evaluaciji učešća Srbije u programima EU za period 2007-2012, koji je radila Kancelarija za evropske integracije.
Ponosna na svoj rad i uspeh organizacija koje su učestvovale u programu “Kultura 2007-2013”, Kancelarija TKK uputila je zainteresovane da se po pitanju programa “Kreativna Evropa” ubuduće obrate Ministarstvu kulture i informisanja.
Sajt i Fejsbuk stranica Kancelarije TKK, kao i e-mail adrese biće aktivne do kraja januara 2014. godine.
Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je nedavno da je uputilo pismo o namerama za učešće u programu “Kreativna Evropa” Generalnom direktoratu Evropske komisije za obrazovanje i kulturu.
Očekuje se da Evropska komisija dostavi Nacrt međunarodnog sporazuma o učešću Srbije u programu “Kreativna Evropa”, nakon čega bi bile započete interne procedure, kao i procedure u nadležnim telima Evropske unije radi pristupanja tom programu.
Pozivajući se na informacije preuzete sa sajta Generalnog direktorata za obrazovanje i kulturu, Ministarstvo je saopštilo i da bi Evropska komisija trebalo najkasnije do 31. januara 2014. da potvrdi da li potencijalni korisnici iz Srbije mogu da učestvuju na raspisanim konkursima i pre zvaničnog potpisivanja Sporazuma, imajući u vidu da je već iskazana zainteresovanost za učešće u tom programu.
Osim Srbije, inače, među zemljama iz regiona bivše Jugoslavije koje su još u procesu pregovora sa Evropskom komisijom o pristupanju programu “Kreativna Evropa” su i Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija.
Evropska komisija bi trebalo do 31. januara da potvrdi koje će od tih zemalja, uz Albaniju, Izrael, Moldaviju, Maroko, Švajcarsku i Tursku, moći da učestvuju u programu “Kreativna Evropa” koji zamenjuje dosadašnje programe “Media”, “Media Mundus” i “Kultura 2007-2013”.
Prvi konkursi za finansiranje projekata u okviru programa “Kreativna Evropa” - za potprograme “Kultura” i “Mediji”, raspisani su 10. decembra.
U okviru potprograma “Kultura”, objavljeni su konkursi za projekte evropske saradnje, evropske platforme, evropske mreže i književne prevode, koji su otvoreni do marta 2014.
Rok za apliciranje na konkurs za evropske saradničke projekte je 5. mart 2014, za evropske platforme i evropske mreže 19. mart, a za prevođenje književnosti 12. mart 2014.
Potprogram za kulturu u okviru Kreativne Evrope podržava transnacionalne aktivnosti kulturnih i kreativnih organizacija i promoviše prekograničnu razmenu kulturnih proizvoda i mobilnost kulturnih radnika iz zemalja EU, ali i onih koje nisu članice EU, a ispunile su uslove predviđene regulativnim normama o pokretanju Kreativne Evrope.
Potprogram za medije, namenjen podršci filmu i audiovizuelnim industrijama, finansijski podržava razvoj, distribuciju i promociju u tim sektorima. U 2014. godini, između ostalog, najavljena je podrška za tri nove inicijative - razvoj publike i filmske pismenosti, međunarodne koprodukcije i video igrice.
Za sada su raspisani konkursi za razvoj pojedinačnih projekata (prvi rok 28. februar, drugi 6. jun 2014), zatim za podršku televizijskom program i audiovizuelnim radovima (28. februar, 13. jun 2014), transnacionalnu distribuciju evropskih filmova u okviru šeme “Cinema Selective” (28. februar, 2. jul 2014) i za podršku festivalima (28. februar za aktivnosti između 1. maja i 31. oktobra 2014, odnosno 4. jul za aktivnosti predviđene od 1. novembra 2014. do 30. aprila 2015).
Najavljeno je još desetak konkursa u oblasti medija i audiovizuelnog sektora, uključujući za razvoj video igrica, distribuciju radova, razvoj publike i koprodukcijske fondove.
Detalji konkursa, uputstva, formulari i ostali neophodni podaci mogu se naći na sajtu Kreativne Evrope.
Budžet programa Kreativna Evropa, odobren u Evropskom parlamentu, iznosi 1,46 milijardu evra do 2020. godine, što je devet odsto više od dosadašnjeg.
(SEEcult.org)