Nacionalni savet za kulturu (NKS) pridružio se 28. januara javnim apelima na Ministarstvo kulture i informisanja Srbije da ispuni sve formalnosti koje zahteva Evropska komisija radi pristupa fondovima programa “Kreativna Evropa”. Ujedno, NSK je kritikovao Ministarstvo zbog gašenja Tačke Kulturnog kontakta (TKK), koja je bila zadužena za primenu prethodnog evropskog programa “Kultura 2007’2013”.
Tri dana uoči najavljene odluke Evropske komisije o listi zemalja koje će imati mogućnost da učestvuju na prvim konkursima “Kreativne Evrope” i pre zvaničnog potpisivanja sporazuma, NSK je naveo u saopštenju da postoji opasnost da evropski fondovi za kulturu ostanu nedostupni za institucije, organizacije i pojedince iz Srbije ako Ministarstvo ne ispuni sve procedure oko potpisivanja sporazuma.
NSK je podsetio i da je program “Kreativna Evropa” zvanično počeo da funkcioniše 1. januara, te da su prvi konkursi raspisani već 10. decembra 2013. godine, a rokovi za podnošenje projekata su: 5. mart (za evropske projekte saradnje), 12. mart (za projekte književnih prevoda) i 19. mart (za projekte evropskih platformi i evropskih mreža).
Povodom prestanka rada TKK krajem decembra 2013, NSK je ocenio neprimerenom odluku Ministarstva da ugasi tu kancelariju, koja je bila obavezno implementaciono telo za program “Kultura 2007-2013”.
Napominjući da i “Kreativna Evropa” podrazumeva obavezu države-članice da osnuje implementaciono telo za taj program, ovaj put pod nazivom “Desk Kreativne Evrope”, NSK je ocenio da bi najefikasniji i najracionalniji način bio da je Kancelarija TKK preimenovana u “Desk Kreativne Evrope”, kao što su to učinile brojne druge evropske zemlje koje su iskoristile dragocena znanja angažovanih stručnjaka.
“Kao što je svima poznato, odbacivanje stečenog znanja je neodgovoran čin”, naveo je NSK i pozvao Ministarstvo da još jednom razmotri svoju odluku i spremi stručni tim za implementaciju programa “Kreativna Evropa”.
Kako je istakao NSK, Kancelarija TKK je održala 36 seminara i radionica, 18 prezentacija, učešća na 8 konferencija, od kojih je dve sama organizovala, 14 javnih slušanja /debata/tribina, 2 studijska putovanja. Pomogla je da 53 organizacije iz Srbije učestvuju u 65 uspešnih evropskih projekata i 34 uspešna prevodilačka projekta, sa ukupnim odobrenim sredstvima od više od 2 miliona evra do 2013. godine.
Nedavno je pokrenuta i onlajn peticija za hitno pristupanje Srbije programu “Kreativna Evropa” koju je potpisalo već gotovo 3.000 ljudi.
Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije je krajem decembra apelovala na Ministarstvo kulture da što pre finalizuje proceduru pristupanja Srbije “Kreativna Evropa” i hitno omogući savetodavnu i tehničku pomoć kulturnom i kreativnom sektoru za učešće u tom programu. NKSS je tada pozvala celokupnu javnost da se zajedničkom reakcijom ne dozvoli da još jedan kanal međunarodne saradnje i izvora sredstava ostane nedostupan za razvoj kulturne i umetničke produkcije u Srbiji.
Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je sredinom decembra da je uputilo pismo o namerama za učešće u programu “Kreativna Evropa” Generalnom direktoratu Evropske komisije za obrazovanje i kulturu, te da se očekuje da Evropska komisija dostavi Nacrt međunarodnog sporazuma o učešću Srbije u programu “Kreativna Evropa”.
Nakon toga bi bile započete interne i procedure u nadležnim telima Evropske unije radi pristupanja tom programu.
Ministarstvo je saopštilo i da bi Evropska komisija trebalo najkasnije do 31. januara da potvrdi da li potencijalni korisnici iz Srbije mogu da učestvuju na raspisanim konkursima i pre zvaničnog potpisivanja Sporazuma.
Evropska komisija najavila je da će do 31. januara objaviti koje će od desetak zemalja, među kojima je i Srbija, imati mogućnost da učestvuju u prvim konkursima programa “Kreativna Evropa”.
Osim Srbije, na listi tih zemalja su i Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Maroko, Švajcarska i Turska.
Budžet programa “Kreativna Evropa” je 1,46 milijarda evra za programe iz oblasti kulture i medija do 2020. godine.
(SEEcult.org)