Međunarodna multimedijalna izložba “Država u krevetu” biće održana od 1. do 21. februara u Galeriji umjetnina u Splitu, a zasnovana na feminističkoj maksimi “Lično je političko”, preispituje na koje sve načine država, vlast i politika upravljaju ličnim životima ljudi i utiču na njih.
Izložba prestavlja 24 umetnička rada iz celog sveta, objedinjena pod kustoskim konceptom Natashe Kadin “Država u krevetu”, uz prateći program koji obuhvata razgovore sa umetnicima, filmske i video projekcije, prezentacije knjiga i ciklus predavanja.
Na izložbi učestvuje više umetnika iz regiona, od kojih su iz Hrvatske, uz Natashu Kadin, i Ivana Čagalj, Ivana Kevo, Marija Kotarac, Glorija Lizde, Dina Rončević, Sandra Sterle, Svitogora & Serpent i Petra Zlonoga. Iz Srbije učestvuje Doplgenger, iz Slovenije IRWIN, a iz Bosne i Hercegovine Adela Jusić.
Među umetnicima koji će se predstaviti, a neki od njih su prvi put pred hrvatskom publikom, našli su se i Mez Breeze (Australija), Andy Campbell (Velika Britanija), Melanie Bonajo (Holandija), Jay Critchley, Faith Holland, Joan Oh i Leslie Wilson (SAD), Jing Zhou (Kina/SAD), Maria Ezcurra (Meksiko/Kanada), Francine Flandrin (Francuska), Roberta Orlando (Italija) i Marta Ivanova (Rusija).
Prema rečima Natashe Kadin, do naziva izložbe došla je sledeći feminističku maksimu “Lično je političko”, kao i preispitivanjem razloga za bavljenje feminizmom i javno deklarisanje kao feministkinja.
“Želimo znati koliko duboko i na koje načine sistem, država, vlast i politika upravljaju našim životima, te u kojoj meri i zašto imaju potrebu da ulaze u naše živote, ložnice, tela i glave i upravljati njima. Posebno želimo razotkriti načine na koje prihvatamo ili ne prihvatamo njihova zavođenja, poljupce, naloge i nasilja. Želimo ogoliti sistem kao što on ogoljava nas. Želimo mu uzvratiti udarac, ili poljubac, rasvetliti ovu priču i saznati zašto imamo osećaj da je to vođenje ljubavi zapravo silovanje i kakve sve posledice ostavlja na naše lično. Koje jeste političko. Koje jeste lično”, navela je Natasha Kadin.
Program izložbe, otvorene do 21. februara, obuhvata, između ostalog, i razgovor s grupom IRWIN, projekciju filma “Žemsko” Dunje Ivanišević i razgovor sa autorkom i Sandrom Sterle, predavanja Ivane Radačić i Mirjane Kučer “Konstrukcija ženske seksualnosti u zakonu i praksi - Regulacija braka i seksualnog nasilja”, Željke Jelavić “Je li moje telo stvarno moje?” i Silve Mežnarić “Država u ložnici: brojnost nacije i održanje političke zajednice”, kao i projekcije filmova “Pussy Riot, a Punk Prayer” (Mike Lerner, Maxim Pozdorovkin) i “Šuti” Lukasa Nole.
Biće predstavljene i knjige Susan Sontag “Ponovno rođena”, “Kao što je svijest upregnuta u jarmu tijela” i “Istovremeno”, u saradnji s udruženjem Domino iz Zagreba.
U kreiranju koncepta, kao i u organizaciji izložbe, uz kustoskinju Natashu Kadin, aktivno su učestvovale i polaznice kolegijuma (Eni Buljubašić, Ivana Čagalj, Lovorka Kalebić, Ivana Kevo, Glorija Lizde, Jelena Novaković, Mia Raos, Neli Ružić i Maja Stojić).
Producent i organizator izložbe i manifestacije je organizacija Mavena, kroz projekat “Art&Fact”, a donatori su Fondacija ERSTE, Zaklada Kultura nova, Ministarstvo kulture Hrvatske, HAVC i Grad Split.
Projekat se realizuje u saradnji sa Umetničkom akademijom u Splitu, Hrvatskom udrugom likovnih umjetnika i Galerijom umjetnina.
Program izložbe i manifestacije nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)