Beogradski festival Alternative film/video, najstarija manifestacija te vrste u regionu, gostuje 11. februara u bioskopu Tuškanac u Zagrebu, a predstavlja program najboljih filmova sa prvog izdanja od pre više od 30 godina, kao i najbolja ostvarenja sa prošlogodišnjeg izdanja.
Publika u Tuškancu videće filmove sa Liste prvog festivala iz 1982, kao i one sa prošlogodišnjeg festivalskog izdanja, a oba programa predstaviće Nikola Đurić, reditelj i urednik arhiva Akademskog filmskog centra, organizatora festivala Alternative film/video.
Među filmovima sa poslednjeg festivalskog izdanja su “Rezidencija” nemačkog Grka Ioannisa Savvidisa, u kojoj autor na suptilan način ismejava koncept umetničkih rezidencija, kao i “Dan je pobedio noć”, francuskog autora Jeana-Gabriela Périota, svojevrsni dokumentarni socijalni mjuzikl skriven u formi vežbe izrade portreta.
Među filmovima sa prvog festivalskog izdanja su dva ostvarenja jednog od najznačajnijih i najzanimljivijih jugoslivenskih eksperimentalnih filmskih stvaralaca 70-ih godina, beogradskog reditelja, fotografa i erotomana Ljubomira Šimunića - “Gerdi, zločesta veštica” i “Pression”.
Reč je o filmovima koji su montirani unutar kamere tokom razdoblja od tri do pet godina, a za to vreme Šimunić je kameru držao u frižideru kako bi sprečio da nerazvijenoj filmskoj traci istekne rok trajanja.
Sa prvog festivalskog izdanja biće prikazani i filmovi “Levitacije” Dragana Pešića, “Velo misto” Branka Karabatića, “Stradanje Jovanke Orleanke” Miroslava Bate Petrovića, “Kras 88” (Franci Slak, Hanna Preuss, Radovan Čok, Bojan Kastelic, Andrej Morovič), “Aura/ In Aurovision” (Emmanuel Gott-Art), “Izgnanstvo” Ivana Martinca, “Samoglasnici” Nikole Đurića i “Revlon” Slobodana Đorđevića.
Alternative film/video, festival novog filma i videa, nekada jugoslovenski, zatim eks-jugoslovenski, a danas regionalni i međunarodni festival, osnovan je 1982. godine kako bi “beležio i teorijski definisao kretanja i ukazivao na vrednosti i stvaralačke mogućnosti na području alternativnog filma (eksperimentalni, istraživački, avangardni, osobni film...)”. Festival se 1985. proširio i na umetnički video, vođen proročanskom idejom da oba medija, u tom trenutku vrlo različita, imaju istu budućnost.
Devedesetih godina 20. veka održavanje festivala prekinuo je rat u bivšoj Jugoslaviji, a festival je obnovljen 2003. i reformisan kao sastajalište stvaralaca sa bivšeg jugoslavenskog prostora. Uključivanje cele regije u evropske i svetske integrativne tokove nužno je dovelo do širenja festivala, koji je danas međunarodnog karaktera, iako se regiji i dalje posvećuje posebna pažnja, istakao je Hrvatski filmski savez (HFS) u najavi gostovanja, ističući da Alternative film/video i dalje nastavlja prvobitnu misiju podsticanja i vrednovanja alternativnog filmskog razmišljanja, pri čemu beskompromisno podržava i inovativne audiovizuelne mogućnosti novih digitalnih medija.
Koncepcija festivala od samog početka bila je da se na njemu ne dodeljuju nagrade, već postoji tzv. Lista značajnih ostvarenja festivala s maksimalno deset filmova, koje odabira stručni žiri.
Prošle godine na Listi značajnih ostvarenja našlo se šest filmova iz Kanade, Slovenije, Francuske, Italije i Nemačke. Nagrađeni autori imaju priliku da, kao gosti rezidencijalnog programa, snime film u produkciji AFC-a Doma kulture Studentski grad.
U produkciji AFC-a nastao je i jedini film iz Srbije koji učestvuje na aktuelnom 64. Berlinalu - eksperimentalni “Sky Lines” autorke Nadin Pulen (Poulain), koji je u trci za Zlatnog medveda u programu kratkog filma.
Program u Tuškancu organizovan je u saradnji HFS-a sa Slovenačkim filmskim arhivom i Hrvatskom kinotekom, a ulaz je besplatan.
(SEEcult.org)