Vesti

De-programiranje zastarelosti

22. februar 2014.
SEEcult.org
De-programiranje zastarelosti
De-programiranje zastarelosti

Centar za nove medije Kuda.org organizuje 27. i 28. februara u Omladinskom centru CK 13 u Novom Sadu međunarodnu konferenciju “Fakultet za de-programiranje zastarelosti”, koja je posvećena preispitivanju različitih aspekata koncipiranja i sticanja znanja danas, a okupiće teoretičare, pisce, aktiviste i umetnike iz Velike Britanije, Nemačke, Danske, Hrvatske i Srbije.

Neki od ključnih pojmova konferencije su: osujećeni doktorat, anti-univerzitet, anti-akademija, proleterski univerzitet, autodidaktizam, opšti intelekt, slobodni univerzitet, 68, anti-istoricizam, grupna terapija, orgonsko biće, nemislivi-umetnički-ansambl

Da li možemo da preradimo sopstvene načine koncipiranja znanja? Da li su postojeće činjenice i zaglupljujuće forme dovoljne za to? Da li možemo da učimo iz eksperimenata iz prošlosti? Da li ti eksperimenti ispoljavaju preskriptivnu prisutnost koja može da ometa nastajanje afektivnog konteksta? Kako možemo da polažemo pravo na znanje kada nas učena društvena generacija pretiče kao subjekti-koji-znaju? Da li možemo da prigrlimo takvu zastarelost? Da li možemo da se podudarimo? Da li možemo da stremimo? Da li možemo da aktualizujemo?

To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici konferencije, među kojima su najavljeni: Jakob Jakobsen (Kopenhagen/London), Petar Atanacković (Potsdam/Berlin), Fabian Tompsett (London), Branka Ćurčić (Novi Sad), Kasper Ostrup Frederiksen (Kopenhagen), Zoran Gajić (Novi Sad), Nikoleta Marković (Rijeka) i Howard Slater (London).

Jakob Jakobsen je politički angažovan vizuelni umetnik, edukator i aktivista. Bio je deo Copenhagen Free University od 2001. do 2007. godine, su-osnivač je sindikata Mladih umetnika (Young Artworkers) 2002. i TV stanice koju su vodili umetnici, tv-tv, 2004. godine. Bio je profesor na Funen Art Academy od 2006. do 2012.

Petar Atanacković je član Grupe za konceptualnu politiku. Emigrant čija je sudbina istoričara neizvesna. Takođe, aktivista je koji učestvuje u projektima kolektivnog stanovanja u Nemačkoj. Praktikuje poetsko pisanje o politici.

Fabian Tompsett je pisac i aktivista koji je prevazišao nedostatke buržoaskog obrazovanja sticanjem radničkog kroz London Workers Group. Tome je pridružio višegodišnje iskustvo radeći u više štamparskih kooperativa/Print Co-ops u Londonu tokom 1980-ih. Tokom 90-ih je pokrenuo London Psychogeographical Association i sarađivao sa Alastairom Bonnettom na Transgressions, A Journal of Urban Exploration. Detealjno se bavio i pisao o Situacionističkoj internacionali.

Branka Ćurčić je članica kuda.org i Grupe za konceptualnu politiku. Piše o umetničkoj teoriji/praksi i politici i povremeno ko-uređuje publikacije.

Kasper Opstrup Frederiksen je pisac i istraživač radikalne kulture. Bio je godinama aktivan u umetničkom kolektivu floorleš u Kopenhagenu, a koji se bavio izdavaštvom i kreiranjem multimedijalnih instalacija izvan i u institucijama. Njegovu knjigu “The Way Out - Invisible Insurrections and Radical Imaginaries in the UK Underground 1961-1991” objaviće 2015. Minor Compositions.

Zoran Gajić, takođe član Grupe za konceptualnu politiku, teoretičar je koji se odrekao sociologije nakon što ju je studirao. Bio je radnik u novosadskoj fabrici kablova “Novkabel”, a danas govori i piše o umetnosti, teoriji i politici.

Nikoleta Marković je umetnica koja svoje delovanje situira u liminalnom prostoru između savremene umetnosti i potencijalne nove publike i stvaralaca, istražujući kompleksne međuodnose koje takva razmena čini. Njeni radovi su najčešće generisani testiranjem pozicija, uloga i odgovornosti umetnika/ca problematizujući na taj način svu dramu politike koja se odvija između individue i društva. Trenutno radi doktorsku tezu na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu.

Howard Slater je volonter u terapiji igre, pisac i teoretičar. Njegovu knjigu “Anomie/Bonhomie & Other Writings” objavio je Mute Books 2012. godine, a njen prevod na srpsko-hrvatski jezik “Anomija/Bonomija i drugi tekstovi” kuda.org 2013.

Nakon konferencije, biće objavljen zbornik tekstova koji uređuju kuda.org i Howard Slater u vidu dvojezične publikacije, u izdanju kuda.org.

Konferencija je organizovana u okviru projekta "Proširena estetska edukacija", u okviru kojeg sarađuju Berliner Gazette, Kontrapunkt, kuda.org, Multimedijalni institut i Mute, a delom je podržan programom “Kultura 2007-2013” Evropske komisije. Realizuje se i uz podršku Evropske kulturne fondacije u Amsterdamu, Fondacije za otvoreno društvo u Beogradu, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine, Zavod za kulturu Vojvodine, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Gimnazije “Svetozar Marković” u Novom Sadu.

*Ilustraciju “fa-fa-fakultet” kreirali su organizatori, inspirisani materijalom prikupljenim na blogu Jakobsena (vizuelna poezija Boba Cobbinga na koricama jednog i jedinog časopisa koji je objavio Antiuniversity of London 1968. godine i fotografija stolica na ovom Antiuni-u).

(SEEcult.org)

Tagovi