Vesti

Demanti i mere Ministarstva u Narodnom pozorištu

6. mart 2014.
SEEcult.org
Demanti i mere Ministarstva u Narodnom pozorištu
Demanti i mere Ministarstva u Narodnom pozorištu

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije demantovalo je 6. marta navode uprave Narodnog pozorišta u Beogradu o razlozima teške situacije u tom teatru, zbog koje je, kako je saopštilo, već preduzelo niz mera, uključući vanrednu reviziju poslovanja i inicijativu za razrešenje Upravnog odbora i v.d. upravnika, kao i imenovanje novih.

Optužujući upravu Narodnog pozorišta za manipulisanje umetnicima i javnošću, Ministarstvo kulture izrazilo je žaljene i zabrinutost zbog štrajka honorarno angažovanih umetnika Baleta, ali je, “imajući razumevanja i za njihovu situaciju i zahteve i nudeći svoje najbolje usluge da se situacija normalizuje”, navelo istovremeno da “odbija da bude deo spora između umetnika i v.d. upravnika Narodnog pozorišta, na šta je insinuirao deo polemike između dve strane”.

Ministarstvo kulture demantovalo je tvrdnju v.d. upravnika Dejana Savića da ga je svojim dopisima blagovremeno upozoravao o navodnim finansijskim teškoćama Narodnog pozorišta.

Prema navodima Ministarstva, od početka godine primilo je samo jedan Savićev dopis u kojem zahteva da za predsednika UO bude imenovan zamenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa verskim zajednicama Bratislav Petković, bivši ministar kulture.

Ministarstvo je odbacilo kao netačnu i tvrdnju da Narodno pozorište ove godine iz budžeta nije dobilo ni dinar, navodeći da mu je od 1. januara do 5. marta “doznačeno ukupno 152.710.427 dinara” i da bi narednih dana trebalo da bude dato još oko 60 miliona dinara, što je ukupno više od 200 miliona dinara.

“Ukupan ovogodišnji budžet opredeljen za Narodno pozorište, zajedno sa novcem za aktivnosti povodom obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata, premašuje iznos od milijardu dinara, čime će sredstva izdvojena za tu instituciju biti uvećana za više od pet odsto u odnosu na prethodnu godinu. Osim što ima evidenciju o prilivu novca, v.d. upravnika posedovao je pre početka ove budžetske godine i zvaničnu informaciju Ministarstva o godišnjem iznosu sredstava namenjenih radu nacionalnog teatra”, navelo je Ministarstvo kulture povodom Savićevih tvrdnji da ustanovama kulture koje se finansiraju iz republičkog budžeta, uključujući Narodno pozorište, od početka godine “nije uplaćen ni dinar sredstava koja su već obezbeđena u budžetu, pa su zaustavljeni započeti projekti, obustavljene premijere, onemogućeno isplaćivanje zarada honorarnim saradnicima i dobavljačima”…

Povodom baletske predstave “Krcko Oraščić”, koju su pomenuli baletski umetnici u saopštenju o štrajku, a čija je premijera zakazana za 18. mart,
Ministarstvo je navelo da su sredstva za tu produkciju prebačena na račun Narodnog pozorišta unapred i to u celosti još u decembru 2013. godine. Ministarstvo je navelo i da je utoliko začuđenije što baletskim umetnicima do sada nisu isplaćeni honorari.

Ministarstvo kulture demantovalo je i da nije potpisalo godišnje ugovore sa ustanovama kulture.

Navodeći da je sa Narodnim pozorištem taj ugovor potpisan 3. marta, Ministarstvo je navelo i da “to ne predstavlja nikakvo kašnjenje, budući da je uobičajeno vreme za potpisivanje godišnjih ugovora sa ustanovama kulture period od kraja februara do početka aprila”.

“Zbog svega toga, apostrofiranje Ministarstva kulture i informisanja kao
aktera i uzroka spora između umetnika i menadžmenta Narodnog pozorišta ne samo da predstavlja grubu neistinu, već je i nedostojan pokušaj manipulacije umetnicima i javnošću”, navelo je Ministarstvo kulture, dodajući da je, zabrinuto za vođenje Narodnog pozorišta i upozoravajući na mogućnost problema koji se događaju, blagovremeno preduzelo nekoliko mera.

Zbog indicija o propustima u oblasti ekonomsko-finansijskog poslovanja, 3. marta je u Narodno pozorište upućen tim stručnjaka koji će izvršiti vanrednu reviziju njegovog poslovanja.

Zbog višemesečne institucionalne krize u toj kući, proistekle iz tri neuspela javna konkursa za izbor upravnika, Ministarstvo kulture je krajem 2013. godine javno pozvalo članove UO i v.d. upravnika da podnesu ostavke i demonstriraju svest o sopstvenoj odgovornosti.

Pošto su v.d. upravnika i deo UO ignorisali taj poziv, Ministarstvo je uputilo sredinom januara inicijativu Vladi Srbije za razrešenje UO i v.d. upravnika, kao i za imenovanje novih.

Ministarstvo kulture navelo je i da će nastaviti da sa povećanom pažnjom prati događanja u Narodnom pozorištu, “uvereno da je načelo govorenja istine, a ne manipulacija javnošću, prvi korak ka prevladavanju postojećih problema”.

Narodno pozorište saopštilo je 5. marta da u ovoj godini nije dobilo od Ministarstva kulture “ni dinara za finansiranje repertoarskih i programskih aktivnosti” i zamolilo publiku za razumevanje zbog mogućih izmena repertoara.

Prema navodima Narodnog pozorišta, mnogi honorarni saradnici i umetnici, bez kojih je nemoguće realizovati izvođenje programa i predstava, “dovedeni su na samu ivicu egzistencije i onemogućen im je normalan i neometan rad u toj meri da su prinuđeni da otkazuju svoje učešće na probama i u repertoaru”.

V.d. upravnika Narodnog pozorišta Dejan Savić požalio se 4. marta i zvaničnicima Vlade Srbije na Ministarstvo kulture i informisanja zbog navodnog odsustva komunikacije i nepotpisivanja godišnjih ugovora sa većinom institucija kulture koje se finansiraju iz republičkog budžeta.

U pismu upućenom na adrese premijera Ivice Dačića, prvog potpredesdnika vlade Aleksandra Vučića i generalnog sekretara vlade Veljka Odalovića, Savić je naveo da je prinuđen da im obrati usled “potpunog jednostranog prekida komunikacije” Ministarstva kulture s Narodnim pozorištem.
U međuvremenu su 5. marta honorarno angažovani baletski umetnici saopštili da stupaju u štrajk i da za to imaju podršku kolega koji su u stalnom radnom odnosu.

Navodeći da Narodno pozorište već duže vreme “potresaju lomovi, smene i otkazivanje predstava”, honorarni baletski umetnici naveli su da otkazivanjem predstave “Petar Pan”, koja je trebalo da bude igrana 5. marta, stavljaju do znanja i v.d. upravniku Narodnog pozorišta, i v.d. direktoru Baleta Konstantinu Kostjukovu i Ministarstvu kulture, da su “gladni i na ivici egzistencije”.

Baletski umetnici naveli su u saopštenju i da istovremeno sa neisplaćivanjem njihovih zarada poslednjih meseci, Narodno pozorište priprema najskuplju predstavu u poslednji par godina “Krcko Oraščić” u koreografiji Kostjukova, čiji honorar u visini 12 plata prosečnog radnika.

(SEEcult.org)

Tagovi