Britanski glumac Rejf Fajns (Ralph Fiennes) predstavio je 22. jula u pulskoj Areni rediteljski debi “Koriolan”, dvosatnu ratnu dramu snimljenu prema literarnom predlošku Viljema Šekspira, koja je smeštena u današnje vreme, a publika 59. Festivala igranog filma u Puli ima priliku da je vidi i 25. i 26. jula u Kinu Valli.
Regionalna premijera “Koriolana” bila je 2011. godine na otvaranju 39. FEST-a u Beogradu, gde je taj ratni film delom i snimljen.
Projekcija “Koriolana” u Areni održana je u kasne sate, praćena vetrom koji je nemilosrdno duvao i prašinom koja je hrlila u nebo.
Prema rečima Fajnsa, kako su saopštili organizatori, to je bio najbolji mogući ambijent za projekciju beskompromisnog "Koriolana".
Fajns je ostao u Areni do samog kraja projekcije, u društvu najvernijih gledalaca koje ni vetar nije pokolebao.
Fajns je poseban gost 59. Pule, a najavljen je kao jedan od “najzanimljivijih svetskih filmskih umetnika poslednjih godina”.
Fajns igra i naslovnu ulogu u drami “Koriolan”, kojom ukazuje na višeslojnost ljudske ličnosti - kroz priču o ratniku koji je istovremeno i dželat, i junak, i žrtva.
Radnja filma, koji je sniman većim delom u Beogradu i Pančevu, događa se u savremeno doba, ali uz dijaloge iz originalnog Šekspirovog teksta koji je napisan, kako se pretpostavlja, oko 1607. godine.
Beograd je u “Koriolanu” pretvoren u Rim, a srpski parlament u rimski Senat. U epizodnim ulogama pojavljuju se Slavko Štimac i Dragan Mićanović, a film sadrži i neke od antologijskih arhivskih snimaka iz novije istorije Srbije, poput petooktobarskih demonstracija 2000. godine i gužve prilikom deljenja besplatnog hleba 90-ih.
Fajns je pre desetak godina glumio Koriolana i u pozorištu u Londonu, u predstavi u režiji Džonatana Kenta, a tada je i dobio ideju o filmskoj adaptaciji tog komada za koju je scenario napisao Džon Logan.
Koriolan je rimski ratni heroj, čiji ekstremni stavovi izazivaju masovnu pobunu, pa ga proteruju iz Rima. Odriču ga se i političari, kao i njegova majka Volumnija, koja se ponosila njegovim ratnim podvizima, a čiji je lik odlično dočarala Vanesa Redgrejv. Koriolan nudi zato usluge dugogodišnjem protivniku Tulu Aufidiju, koga tumači Džerad Batler, i kreće sa njim na Rim kako bi se osvetio. U poslednjem trenutku prihvata apel majke da pristane na mir, što Aufidije smatra izdajom…
U glumačkoj ekipi je, inače, i Dan Tana, Srbin po poreklu i vlasnik jednog od najpoznatijih holivudskih restorana, čija je ćerka Gabrijela Tana producentkinja filma “Koriolan”, uz samog Fajnsa.
Festival igranog filma u Puli svečano je otvoren 21. jula u Areni, uz tradicionalni vatromet i projekciju romantične komedije “Sonja i bik” Vlatke Vorkapić, a ceremoniji su prisustvovali i predsednik Hrvatske Ivo Josipović i generalni sekretar UN Ban Ki-mun.
Međunarodni program 59. Pule, koji je počeo 14. jula, obuhvata 18 ostvarenja u konkurenciji za nagade, a žiri čine srpska glumica Mirjana Karanović, makedonski reditelj Milčo Mančevski i slovenački redatelj i glumac Metod Pevec.
Pulski festival prikazaće do 28. jula u Nacionalnom programu ukupno 14 filmova, od kojih su dva van konkurencije, a dva su manjinske koprodukcije - “Praktični vodič kroz Beograd s pevanjem i plakanjem” Bojana Vuletića i “Parada” Srđana Dragojevića iz Srbije.
Filmove u Nacionalnom programu ocenjivaće filmski kritičar Tomislav Kurelec, reditelj Dalibor Matanić, scenarista Ante Tomić, glumica Nina Violić i snimatelj Vanja Černjul.
Predjubilarno izdanje pulskog filmskog festivala predstavlja ukupno oko 150 filmova, a deo programa videće i publika u Rijeci, Dubrovniku, Šibeniku, Zadru i Zagrebu.
Prošle godine je Velika zlatna arena za najbolji film dodeljena je porodičnoj drami “Kotlovina” Tomislava Radića, koji je nagrađen i za scenario, dok je Zlatnu arenu za režiju dobio Dalibor Matanić za film “Ćaća”, takođe nagrađen u još nekoliko kategorija. Arena za najbolji film u Međunarodnom programu 58. Pule dodeljena je drami “Nader i Simin” Ashgara Ferhadija, a za režiju je nagrađen Luca Guadagnin za film “Ja sam ljubav”.
Žiri je odao posebno priznanje filmu “Montevideo, Bog te video” Dragana Bjelogrlića iz Srbije.
Festivalski sajt je www.pulafilmfestival.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)