Festival proširenih medija Aprilski susreti, koji je odigrao značajnu ulogu početkom 70-ih na umetničkoj sceni u Beogradu, promovišući prevazilaženje granica među umetnostima, tradicionalno se održava i ove godine od 1. do 4. aprila u Studentskom kulturnom centru, nudeći raznovrstan program izložbi, video arta, performansa, susreti sa mladim piscima, muzičkih performansa, rok koncerata.
AS 2014. počinje ispred svečanog ulaza SKC-a performansom “Skulpture” Teatra Mimart koji nastavlja obeležavanje 30-godišnjice postojanja festivalom SPOT 30 – celovečernjim programom autorskih radova petnaestak performera 3. aprila u Velikoj sali SKC-a.
Nela Antonović i Mimart predstaviće na otvaranju AS pokretne skulpture – linijsku postavku u formi “svečane trake” od performerskih tela, koja se modifikuje kroz prostor i vreme do konačnog “prolaza od telesnih figura”. Publika će proći kroz tu nesvakidašnju postavku kako bi ušla na svečani ulaz SKC-a, u kojem su AS prvi put održani u aprilu 1972, godinu dana nakon otvaranja tog kulturnog centra, odnosno dodeljivanja bivše zgrade tajne komunističke policije (UDBA) Savezu studenata.
Umesto očekivanog populističkog koncepta zadovoljavanja osnovnih studentskih potreba za zabavom, SKC je ustanovio radikalno nov i savremen pristup kulturnoj produkciji, u okviru kojeg je definisana i sintagma "prošireni mediji", kao jedan od najvažnijih segmenata AS, pored gostovanja umetnika po pozivu i javnih debata.
AS 1972, Gina Pane - Život Smrt San
Prvu seriju AS (1972-1977) karakterisao je aktivan interdisciplinarni umetnički program, u cilju prevazilaženja klasičnih granica među umetnostima. AS su bili toliko uspešni u postizanju tih ciljeva da je festival ubrzo dokinuo smisao svog postojanja i bio napušten u korist drugačijih programskih praksi. Posle prekida od dve i po decenije, festival AS obnovljen je 2002. godine, budući da je koncept multidisciplinarnih događanja koja okupljaju u isto vreme i na jednom mestu veliki broj, pre svega mladih, umetnika i stvaralaca različitih profila, ostao delotvoran i dalje.
Na istorijat AS ukazaće ove godine izložba printova u Galeriji Cikurs „Ovde u ovom prostoru, održavali su se Aprilski susreti, stari i novi“.
U Galeriji SKC-a je autobiografska izložba „Delići života“ Branka Miškovića, koju čine skulpture sastavljene od delova različitih materijala zatečenih u okruženju umetnikovog radnog prostora.
Koristeći metal, terakotu, papir, drvo, autor koristi prirodu materijala, njihovih dimenzija i naziva samih dela da bi proizveo određene asocijacije. Početna kao i krajnja tačka doživljaja te izložbe su emocije kako autora dela, tako i ljudi oko njega i skulpture kao medija za njihov prenos.
Srećna galerija predstavlja izložbu “Moje r’n’r nebo” Anamarije Vartebedijan, koja obuhvata likovna rešenja za oblikovanje knjige rok poezije od ideje do realizacije. Autorka predstavlja kompletan materijal u više likovnih disciplina: kroz crteže u kombinovanoj tehnici, male crteže, ilustracije, fotografije, video animaciju i samu knjigu – bibliofilsko izdanje kao objekat.
Anamarija Vartabedijan, Ima nas, Goblini
Želeći da kroz prizmu likovnog stvaraoca sačuva rok momente i nesvakidašnju energiju kojom je bila godinama okružena, Anamarija Vartebedijan predstavlja svoj omaž rokenrol sceni sa ex-YU prostora, podsećajući na ljude bez čijeg postojanja, kako je navela, mi danas ne bismo bili kakvi jesmo - svoji, drugačiji, uporni, pravični i nezaustavljivi.
Ilustracija za rok poeziju kojom se trenutno bavi je novi kompleksniji izraz koji sublimiše likovne medije kojima se godinama bavi (crtež, fotografiju, slikarstvo, grafički dizajn) i druga stremljenja. U knjizi su ilustrovane pesme: „Nebo“ Električnog orgazma, „Sunce u noći“ grupe Fit, „San“ od Starfakersa, ,,Ima nas“ od Goblina, „Nafta“ od grupe Let 3, „Mir no Alternativ“ od Kud Idijota, „Bluz Gnjus“ od Buldožera i „Mislim dakle postojim“ grupe S.U.S.
Izložbeni program AS obuhvata i postavke plakata i printova na stepeništu prema Happy centru, u kojem je priređena izložba „Reč u prostoru“, dok se u foajeu ispred Male sale predstavljaju studenti Fakulteta primenjene umetnosti izložbom „Reciklaža je u modi“. U Maloj sali posetioci će moći da vide i izložbu studenata FPU sa odseka za primenjenu grafiku, praćenu muzikom Bitlsa. Reč je o ilustrovanim plakatima na nadrealističke tekstove pisane u slengu iz knjige Džona Lenona „In His Own Write“ (1964). Na plakatima je korišćen sjajan prevod Dragane Trandafilović iz knjige „U ličnom spravospisu“ (1982), u izdanju Gradine iz Niša.
Migracije, Mladen Blažević
U Novom prostoru biće predstavljeni video radovi „Migracije“ Mladena Blaževića i „Bičalj“ Radmile Lizdek - studenata na doktorskim akademskim studijama likovne umetnosti na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu u klasi prof. Slobodana Trajkovića.
Posebno će biti predstavljen u Happy centru i umetnički koncept „Rad“ koji je autorka Marija Šavija zasnovala doslovno na procesu crtanja na telefonu, ajpedu. U programu za crtanje i beleženje, služeći se elektronskim alatom, ona nanosi različita linijska obojenja iz kojih uobličava nefigurativne forme, a tom akcijom ukazuje se na mogućnost kreativne autentičnosti svakog rada, odnosno da autentičnost nije sama po sebi umetnost ali bez nje nužno i nema umetničkog dela.
U dnu kružnog stepeništa je interaktivna zvučna instalacija umetničkog kolektiva Karkatag „Točak kantri pevača Dona Vilijamsa“ u kojoj hodanje, čovekov prirodni ritam, analogno pokreće gramofon. Instalaciju čini dvoipometarski točak/cilindar na postolju sa valjcima, sajla tahografa, gramofon i ploče. U zavisnosti od brzine hodanja u točku, kao i od izbora gramofonske ploče, zvuk varira. Harmonija se događa na 33 i 1/3 obrtaja ploče u minutu, a sva odstupanja u obrtajima tiču se mogućnosti/nemogućnosti hodača da održi ritam. Time se u zoni greške stvara polje za kreaciju/zvučni eksperiment.
Festival AS nudi i raznovrstan književni i muzički program, pa će, između ostalog, u Velikoj Sali biti održan serijal „Reč u prostoru“ autorke Vesne Kapor, koji obuhvata čitanje radova koje su odabrali Ana Ristović, Živorad Nedeljković i Mirko Demić.
Otpadnik, Primož Oberžan
Za 2. april u Velikoj Sali najavljen je multimedijalni muzički performans „Otpadnik“ Primoža Oberžana iz Maribora, koji već dve decenije radi kao muzičar, filozof, pedagog i vođa kolektiva The Stroj. „Otpadnik“ je njegov prvi pozorišno-muzički projekat, a govori o profesoru Franzu Spielmannu, besposlenom filozofu koji se nastanjuje na otpadu i počinje da traga za neobičnim predmetima i otpadnim mašinama od kojih izrađuje metamašine, odnosno strojeve za proizvodnju smisla.
„Otpadnik“ je originalna kritika i refleksija potrošačkog društva, nabijena energičnim muzičkim kompozicijama na specialno izrađenih instrumentih autora, koji kroz predstavu u ulozi prof. Spielmanna na duhovit i bezkompromisan način izlaže vlastitu životnu filozofiju – metamehaniku.
U Velikoj Sali će 3. aprila biti predstavljena video selekcija radova koje su odabrali Insa Evans i Gabrijel Savić Ra u nameri da predstave umetničku scenu Portlanda koja, inače, privlači umetnike iz svih američkih država. Selekcija radova upravo i ukazuje na prevazilaženje geografskih, nacionalnih, rasnih, ličnih i drugih granica.
Učestvuju umetnici: Linda Kliewer, Demian Diné Yazhi, Michael Martinez, Steven Gonzalez, Joe Noreen, Isabelle Harada, Heidi Schwegler, Avery L Gilbert II, Ajna Lichau, Insa Evans, Tatjana Šešerko, i Gabrijel Savić Ra, beogradski umetnik koji poslednjih godina živi i radi u Portlandu.
Pretposlednjeg dana AS, 3. aprila, u Velikoj Sali biće održano i veče performansa Teatra Mimart SPOT 30, posvećeno jubileju tog pozorišta, jednog od prvih na alternativnoj sceni na prostoru bivše Jugoslavije
Autorske radove predstaviće performeri Marina Bukvički (Srećni dani), Ljubica Ilić (IT ožiljak), Verica Jovanović (START), Anja Nikolić (Seppuku), Miodrag Kovačević (Breaking the Silence - dok pevam Milenine reči), Dobrica Kamperelić (Protivrečna osećanja u istoj stvarnosti), Đurđa Pavlović (Tuluz) , Arion Asllani (Actionart – SKOK), Dubravka Popović (Šta nas ne ubije, ojača nas), Tanja Damjanovski (Yoga trans), Teuta Asllani (Nota & Teuta), Nikola Vranić (Ja-Drvo), Gabrijel Savić Ra (No reason for beign), Vukašin Popović (Kad te nema) i Biljana Kosmogina (Biračko telo).
Za završnicu AS najavljen je transmedijalni projekat koji će sumirati utiske prikazanih performansa, ukazujući na mogućnosti razvoja savremene umetničke misli i primene otvorenih koncepata, gde se sve više koriste znanja i iskustava iz drugih vanumetničkih oblasti: nauke (matematike, fizike, hemije, biologije…), kao i filozofije, psihologije i istorije umetnosti. Razgovor će koordinirati osnivačica i rediteljka Teatra Mimart Nela Antonović sa učesnicima performansa na SPOT 30.
Muzički program AS obuhvata koncert grupe Rain Dogs (Tom Waits tribute bend) 2. aprila u Velikoj sali, kao i muzički performans “Pop-off” u Happy centru - novi projekat braće Srđana i Pavla Popov za koji su karakteristični spori tehno i dub obrasci, dopunjeni 3D projekcijama. Njihov nastup je pretpremijera izdanja ''Purple'', koje će uskoro biti objavljeno.
Publika će imati priliku 3. aprila da prisustvuje i nesvakidašnjem koncertu “Musica Dividientis“ Andrije Sagića i Miše Savića u dve dvorane u kojima se čuje razdeljen zvuk, postavljajući situaciju audio-vizuelnog diverziteta u kojem izvođač na jednom instrumentu emituje zvuk u drugoj sali. Posmatrač ne čuje ono što vidi, već naknadno uobličava doživljaj. Asinhrona pojava slika-zvuk u prvoj sali ostvaruje sinhronizacuju u drugoj, prizivajući sećanje iz prethodne. Posmatrač može u više navrata da prelazi iz jedne sale u drugu i tako da sam stvara sopstveni koncertni doživljaj.
Završnica AS biće u znaku celovečernjeg koncertnog programa 4. aprila u Velikoj sali, gde će nastupiti Multietnička atrakcija, Lira Vega, Teleport, E-Play, Ciklon i sastav Trese, Lupa, Udara – ad hoc postava koju čine Koja (Disciplin A Kitschme, ovog puta solo gitara i vokal), Švaba (Električni orgazam, bas i vokal) i Buca (Disciplin A Kitschme, bubnjevi i vokal), uz prateće vokale Manju i Đurđicu. Repertoar T.L.U. baziran je na Kojinoj muzici (na tekst Gorana Gajića) iz filma "Kako je propao rokenrol", ali uključuje i srodne rok standarde.
Ulaz na celokupan program festivala AS je besplatan.
Sajt SKC-a je www.skc.org.rs, a program AS se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)