Institut Servantes u Beogradu započinje 2. jula izložbom “Godina Kortasar 2014” niz aktivnosti u čast čuvenog argentinskog književnika Hulija Kortasara, povodom stogodišnjice njegovog rođenja i 50-godišnjice izlaska romana “Školice”.
Kortasarov roman “Školice”, koji je izdavačka kuća Sudamericana objavila u junu 1963. godine, ubrzo je postao jedno od kultnih ostvarenja književnosti na španskom jeziku, kao i najistaknutiji predstavnik „buma“ koji je potom proslavio latinoameričke autore i njihova dela.
Proslava 50 godina od objavljivanja romana “Školice” poslužila je tokom 2013. godine kao polazna tačka za sećanje na život i delo Kortasara, čija se stogodišnjica rođenja obeležava ove godine.
Tim povodom, u saradnji sa argentinskom ambasadom u Beogradu i ULUPUDS-om, Institut Servantes predstavlja grupnu izložbu “Godina Kortasar 2014” koju čine odabrani radovi 35 umetnika inspirisanih Kortasarom. Reč je o radovima odabranim na osnovu konkursa u disciplinama: fotografija, video umetnost, slikarstvo, crtež, ilustracija, grafički dizajn i privremene instalacije.
Prvu nagradu na konkursu dobio je Nenad Galantić iz ULUPUDS-a, koji će i otvoriti izložbu sa direktorom Instituta Servantes Antoniom Lasaro Gosalom i sekretarom Ambasade Argentine Huanom Skartašinijem.
Izložba će biti otvorena do 15. septembra, a u znak sećanja na Kortasara, od 10. i 17. jula biće organizovan i niz paralelnih aktivnosti posvećenih njegovom životu i delu.
Za 10. jul u Institutu Servantes najavljena je projekcija animiranog filma “Priče o kronopijima i famama” (2013) Hulija Luduenje, koji je nagrađen na 35. Međunarodnom festivalu novog latinoameričkog filma u Havani 2013. godine. U tom filmu Kortasarove priče smeštene su u jednom kinematografskom kolažu koji slikaju najznačajniji argentinski slikari, poput Karlosa Alonsa, Patrisija Bonte, Rikarda Esposita i drugih, a rezultat je zajedničko delo koje kombinuje film, književnost i vizuelnu umetnost sa najnovijim tehnikama slobodne animacije.
Za 15. jul najavljen je dokumentarni film “Kortasar” (1994) Tristana Bauera, u kojem su protagonisti Ugo Kariso, Agustin Goldšmit i sam Kortasar, a narator je Alfred Alkon. Film je dobitnik pet nagrada, među kojima je i Srebrni kondor za najbolji film.
Posetioci Instituta Servantes imaće priliku 17. jula da prisustvuju i programu “Jazzuela”.
Postoje stanovišta da je Kortasarova strast ka džez muzici imala do te mere uticaj na njegovo književno stvaralaštvo da se njegov stil, slobodan i improvizujući, može smatrati odrazom sastavnih elementa džeza. U razgovoru posvećenom životu, muzici i pričama Kortasara, uz argentinski mate i džez muziku, učestvovaće prevodilac i traduktolog Aleksandra Mančić, hispanista Bojana Kovačević Petrović i pisac Jovica Aćin.
(SEEcult.org)