Vesti

Umetnik na odmoru, u MSU

1. septembar 2014.
SEEcult.org
Umetnik na odmoru
Umetnik na odmoru

Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac predstavljaju od 2. do 7. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu radove desetak istaknutih umetnika iz regiona i sveta, u završnici projekta “Umetnik na odmoru” koji je održan proteklog leta u Poreču.

Izložba obuhvata produkciju radova umetnika koji su se radno odmarali u Poreču, a medju njima su i Gergelj Urkom iz Londona i Era Milivojević iz Beograda, koji su 70-ih bili članovi neformalne grupe Šestoro autora koja je delovala oko beogrdskog Studentskog kulturnog centra, a činili su je i Marina Abramović, Zoran Popović, Neša Paripović i Dragoljub Raša Todosijević.

    Era Milivojević i Jerko Denegri, Umetnik na odmoru, Poreč, 2014.

Medju umetnicima na odmoru u Poreču bili su i Dragomir Ugren iz Srbije, dosledan svom minimalnom izrazu, Andraž Šalamun iz Slovenije, član grupe OHO, David Nez iz SAD, takođe svojevremeno član grupe OHO, češki umetnik Jiří Valoch koji iznova istražuje granice teksta i slike, te Nemac Ulay, koji je većinu života proveo u Amsterdamu, izvodio brojne performanse po svetu, a mnoge je napravio sa Marinom Abramović, koja mu je bila dugogodišnja životna i umetnička partnerka.

     Umetnici na pecanju - Era Milivojević i Ulaj, Umetnik na odmoru, Poreč, 2014.

Na izložbi učestvuje i Sven Stilinović iz Zagreba, član nekadašnje grupe Šestorice autora, te multimedijalni umetnik mladje generacije Igor Grubić iz Zagreba.

Uoči otvaranja izložbe, jedan od osnivača uticajne slovenačke grupe OHO Marko Pogačnik održaće maratonsko, četverosatno predavanje “OHO-PLUS 50” koje je posvećeno transformacijama u polju savremene umetnosti u poslednjih 50 godina, zasnovano na radu grupe OHO (1965-1971). Kako Pogačnik kaže, u periodu rada OHO formiraju se neke polazne tačke, koje se pojavljuju kao inspiracija u svim narednim transformacijama umetničke prakse do današnjeg dana.

     Marko Pogačnik

Predavanje Pogačnika, organizovano u saradnji s Tiflološkim muzejem, počinje 2. septembra u 16 sati u dvorani Gorgona MSU-a, a obuhvata četiri teme (sa pauzama od 15 minuta, pa se posetioci mogu uključiti na početku svake nove tematske sesije (Umetnički rad nije više zavisan od pojma umetničkog objekta nego se može proširiti u mikro- kao i u makro-dimenzijama prostora;
Umetnički rad nije više isključivo vezan za osobenost autora nego postoji legitimna mogućnost da druge osobe u procesu njegovog stvaranja daju svoj kreativni doprinos; Umetnički rad ne treba da postoji samo kao predmet, nego može postojati kao aktivnost u procesu promena čovjeka, međuljudskih odnosa, te civilizacije; Umetnički rad može postati medij otkrića onih dimenzija postojanja koje savremena civilizacija ignoriše kao nepostojeća).

Program otvaranja izložbe obuhvata i Ulajev performans Grejanje zidova muzeja” Ulaja, te projekciju njegovog filma “There is a Criminal Touch to Art” iz 1976. godine.

      Ulaj, Denegri, Salamun & Milivojević, Poreč, 2014.

Posebna atrakcija izložbe “Umetnik na odmoru 2014” su slike iz serije “Bucan ArtBorisa Bućana, nastale 1972. godine, koje će nakon 40 godina ponovno biti javno predstavljene zagrebačkoj publici. Serija tih slika izložena je u julu u Villa Polesini u Poreču kao deo redovnog programa projekta “Umetnik na odmoru”, čime je stvoren i uvod u seriju “Bucan Art” iz Kolekcije Marinko Sudac koja će biti izložena u sklopu izložbe pop arta “The World Goes Pop” sledeće jeseni u Tejt Modern u Londonu, a nakon toga 2016. godine putuje u muzej Pinacoteca do Estado de São Paulo u Brazilu.

     Bucan Art, Boris Bućan

Izložba “Umetnik na odmoru 2014”, čija je kustoskinja Ana-Maria Milčić, deo je istoimenog projekta koji se treći put odvija u Hrvatskoj, u organizaciji Instituta za istraživanje avangarde i Kolekcije Marinko Sudac, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Hrvatske.

Projekat je 2012. i 2013. godine okupio i predstavio umetnike povesnih neoavangardi i one koji svojim radom nastavljaju radikalne umetničke prakse.

Foto: Institut za istraživanje avangarde

(SEEcult.org)

Tagovi