Međunarodna konferencija devete Beogradske nedelje dizajna (BDW), centralni deo programa tog festivala, počela je 9. oktobra u bivšoj fabrici Staklopan na Dorćolu predstavljanjem italijanskog arhitekte Masimilijana Fuksasa, a naredna dva dana okupiće arhitekte, dizajnere i stručnjake za komunikaciju iz više od 20 zemalja, povezujući ih temom “Brand New World”.
Osnivač i direktor BDW Jovan Jelovac izrazio je zadovoljstvo na otvaranju konferencije nesmanjenim interesovanjem javnosti za program tog festivala koji je ove godine, inače, nešto manjeg obima nego prethodnih, zbog finansijske krize.
Ambasador Holandije u Srbiji Loren Stokvis istakao je u uvodnom obraćanju značaj dizajna za razvoj savremenog društva, ali je skrenuo pažnju i na ekološku problematiku, pozivajući kreativce da više koriste prirodne materijale.
Prvi dan konferencije BDW-a bio je posvećen arhitekturi, a ključne je bila prezentacije arhitektonskog studija Masimilijana Fuksasa, koji je projektovao, između istalog, i aerodrom u Šencenu u Kini sa najkomplikovanijom strukturom na svetu, gostujući je profesor prestižnih univerziteta u Parizu, Beču, Njujorku… i godinama je već posebno posvećen urbanim problemima u velikim metropolama.
Zvezda prvog dana konferencije bila je i Zuzana Skalska, direktorka za trendove u jednoj od najvećih evropskih agencija za strategije, dizajn i realizaciju VanBerlo, koja je rođena u Poljskoj, a od početka 90-ih živi u Holandiji. U Poljskoj je 2011. otvorila novu akademiju za dizajn SOF (School of Form), koja je do sada imala više od 400 studenata.
Posebno interesovanje izazvala je i prezentacija norveškog studija Bleed koji se bavi konceptualnim projektima dizajna i arhitekture, a predstavio je zanimljiv centar za decu od 0 do 14 godina konstruisan tako da od malih nogu uče da prepoznaju i zbližavaju se sa različitim bojama i oblicima.
Drugi dan konferencije, posvećen dizajnu, otvoriće Tom Strala iz Švajcarske, arhitekta koji projektuje stolice, stolove i lampe umesto zgrada, i čiji inspirišu posmatrače na razmišljanje o životu.
“Ljudi moraju opet da počnu da maštaju. Umetnost ne treba da rešava složene probleme. Potrebna nam je strast. Potrebna nam je želja. Ne novo ažuriranje našeg operativnog sistema. Treba nam intenzitet, a to ne može da se pronađe u kompromisu”, kaže Strala.
Uslediće predstavljanje švedskog arhitekte i dizajnera Jonasa Vagela, poznatog po projektu montažnih kuća od najmanje 15 kvadratnih metara, koji će objasniti šta zapravo znači “plemeniti minimalizam” i da li će projekat “Mini House” uticati na način na koji živimo.
Komunikaciji je posvećena posebna pažnja i ove godine. Džeremi Etinghausen, predstavnik britanske nezavisne advertajzing agencije BBH, poznate po reklamama za Levis, Audi, Johnnie Walker i PlayStation, objasniće kako se osvaja kanski Lav.
Posetioci konferencije imaće priliku da razgovaraju sa gostima koji će, kako su najavili organizatori, pokazati svoje veštine, ideje o kombinovanju novih tehnologija, umetnosti, mode i dizajna i ukazati kako je moguće biti inovativan i razviti svetski uspešan biznis. U posebnom delu programa posvećenom domaćim kreativnim genijima, predstaviće se najuspešniji srpski dizajneri iz celog sveta, kao što su Irena Kilibarda, Gavrilo Božović iz Lozane, Uglješa Vrcelj, Magdalena Klašnja…
Drugi konferencijski dan će se završiti predstavljanjem najuspešnijih švajcarskih kreativaca. Industrijski dizajner Nikola le Moan će opisati iskustvo u različitim oblastima dizajna kojim se zvanično bavi od 2007. godine. Predstaviće se i arhitekta Kristijan Kerez, tvorac dvojne porodične kuće koju samo jedan zid deli na dve polovine. Umetnici Sabina Lang i Danijel Bauman, poznatiji pod imenom L/B, prikazaće intervencije koje radikalno menjaju javni prostor ili krase enterijere umetničkih institucija.
Treći dan konferencije BDW-a posvećen je komunikacijama, a kao glavna zvezda najavljen je Michel Rojkind iz Meksika, osnivač firme Rojkind Arquitectos, gostujući profesor u Los Anđelesu (SCI-Arc) i Barseloni (IACC) i član žirija niza međunarodnih takmičenja i konkursa.
BDW se prvi put od osnivanja održava pod pokroviteljstvom predsednika Srbije i Grada Beograda, u saradnji sa Delegacijom Evropske komisije u Srbiji, Privrednom komorom Srbije i uz podršku i ambasada i institucija Japana, Holandije, Švajcarske, Nemačke, Meksika, Indije i Izraela.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i ambasador Majkl Devenport su i otvorili 7. oktobra devetu BDW, koja obuhvata izložbu “Dizajn park”, međunarodne radionice “Dizajnlabs”, projekat “100% Future Serbia” koji promoviše talentovane mlade kreativace koji prvi put prikazuju radove, ali i etablirane autore koji prvi put žele da izlažu u izlozima centra Beograda…
Nikolić je, otvarajući BDW, istakao važnost dizajna kao dela stvaralaštva koje najbrže donosi i primenjuje promene, utičući najboljim rešenjima na društvo, državu i čitavu epohu. Nikolić je istakao i da Srbija promoviše dizajn još od 70-ih godina 20. veka, a BDW vidi kao način za razmenu dostignuća i iskustava domaćih i svetskih kreativaca.
Ambasador Devenport istakao je značaj dizajna za ekonomski razvoj, podsećajući da ga Evropska komisija podržava i kroz program “Kreativna Evropa” u kojem učestvuje i Srbija.
Sajt BDW-a je www.belgradedesignweek.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
M. Marjanović (SEEcult.org)