Srpski akademik Milosav Tešić i kineski pisac Luji Dženjun otvoriće 26. oktobra 59. Međunarodni beogradski sajam knjiga, na kojem će učestvovati više od 500 izlagača, od kojih je oko 70 stranih.
Pod sloganom “Vreme je za knjigu”, 59. Sajam knjiga ugostiće Kinu kao počasnog gosta, a ta daleka zemlja predstaviće se programom pod sloganom “Knjiga produbljuje prijateljstvo i saradnju”, saopšteno je 22. oktobra na konferenciji za novinare.
Svečano otvaranje biće prvi put održano u Hali II, jer se u njoj nalazi štand Kine.
Kinu će predstavljati 200-člana delegacija, koja uključuje sto izdavača iz 60 izdavačkih kuća i desetak pisaca, najavila je direktorka Kineske nacionalne korporacije za izvoz i uvoz publikacija Lin Lijing.
Među gostima iz Kine najavljeni su pisci: A Lai, Ju Hua, Liu Dženjun, Li Er, Džang Juežan, Džao Lihung, Cao Vensjuen, Ma Đunđije (Lao Ma), Liu Đun (Si Čhuan) i Mai Đija, koji pišu romane, književnost za decu, istorijske romane, poeziju… Među njima su predstavnici mlađe generacija pisaca, kao i predstavnici nacionalnih manjina.
Na kineskom štandu, kao i na Univerzitetu u Beogradu i u Biblioteci grada Beograda, predviđeno od 27. do 31. oktobra više od 20 tribina na kojima će srpski i kineski pisci razgovarati o književnosti.
Za 27. oktobar u Narodnoj biblioteci Srbije najavljen je forum “O razvoju izdavaštva i kulturnoj saradnji Kine i Srbije”, uz učešće predstavnika ministarstava za kulturu dve zemlje, kineske ambasade, kao i pisaca i izdavača.
Predviđeno je i nekoliko tematskih izložbi koje svedoče o savremenom kineskom izdavaštvu, dometima i bogatstvu kulture: izložba fotografija svetske kulturne baštine u Kini, Dani kineskog filma u Jugoslovenskoj kinoteci, izložba ilustracija savremenih kineskih dečjih knjiga i izložba fotografija "Lepote Kine - šarm provincije Fuđijen".
Gradski sekretar za kulturu Beograda Vladan Vukosavljević izrazio je očekivanje da će 59. Sajam knjiga dodatno unaprediti saradnju dve zemlje u kulturi.
Pored Kine, na 59. Sajmu knjiga učestvuju i izdavači iz Angole, Austrije, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Velike Britanije, Grčke, Indije, Irana, Makedonije, Francuske, Nemačke, Japana, Holandije, Hrvatske,
Rusije, Španije, Crne Gore i drugih zemalja.
Među stranim gostima najavljeni su Mark Tompson i Toni Parsons iz Velike Britanije, Kristof Mori iz Francuske, Robert Hodel i Tomas Plecinger iz Nemačke, Jan Sonergor iz Danske, Dimitris Sotakis iz Grčke, Sahar Delijani iz Irana, Gustav Murin i Dušan Mitana iz Slovačke, Petar Milošević iz Mađarske, Robert Perišić i Igor Mandić iz Hrvatske, Danko Šipka iz SAD, Marko Tomaš, Dževad Karahasan i Emir Imamović iz Bosne i Hercegovine, Risto Lazarov iz Makedonije…
Sajam će, kako je najavio urednik programa i pesnik Dragan Hamović, biti usmeren i na tri značajne godišnjice srpske kulture i istorije: 200 godina od izlaska prvih dela Vuka Stefanovića Karadžića, 150 godina od rođenja Branislava Nušića i 100 godina od početka Prvog svetskog rata.
Biće održani i omaž programi posvećeni preminulim piscima Svetlani Velmar Janković, Dobrici Ćosiću i Miodragu Pavloviću.
Uprkos ranijem negodovanju pojedinih izdavača, predsednik Odbora Sajma knjiga Zoran Avramović ponovio je stav da je, na osnovu novih kriterijuma, izlagački prostor pravičnije raspoređen nego proteklih godina. Dodao je da na to ukazuje i manji broj prigovora i žalbi.
Tradicionalno će biti dodeljene nagrade za izdavača godine, izdavački poduhvat, dečju knjigu i najlepšu knjigu, kao i nagrada “Dositej Obradović” stranom izdavaču za kontinuirani doprinos u objavljivanju i promociji srpske književnosti.
Nagrade će i ove godine dodeliti i novinari - najboljem izdavaču i izdavaču koji je imao najkorektniji odnos prema medijima.
Cena pojedinačne ulaznice nepromenjena je već pet godina i iznosi 250 dinara, dok je karta za grupnu posetu 150 dinara, a porodičnu 600 dinara.
*Foto: MC
(SEEcult.org)