Vesti

Ljubav časne sestre i kaluđera

25. jul 2010.
SEEcult.org
Ljubav časne sestre i kaluđera
Ljubav časne sestre i kaluđera

Mjuzikl “Glorija” prema tekstu hrvatskog pisca i akademika Ranka Marinkovića (1913-2001), koji je adaptirao Jovan Ćirilov, a režirala Iva Milošević iz Beograda, premijerno će biti izveden 25. jula u Budvi, kao koprodukcija 24. festivala Grad teatar i beogradskog Pozorišta na Terazijama.

Beogradska premijera tog mirakl-mjuzikla o ljubavi časne sestre i kaluđera najavljena je za početak oktobra u Pozorištu na Terazijama.

Naslovnu ulogu igra Ivana Knežević, a glumačku ekipu čine i Rade Marjanović, Duško Radović, Ivan Bosiljčić, Feđa Stojanović, Milan Milosavljević i Katarina Gojković, uz balet i hor Pozorišta na Terazijama.

Mjuzikl je rađen na originalnu muziku Kornelija Kovača, a tekst songova potpisuje Maja Pelević.

Scenograf je Gorčin Stojanović, kostimograf Boris Čakširan, a koreografkinja Danica Arapović.

Svetska premijera Marinkovićeve drame bila je sredinom 50-ih u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, sa Mirom Stupicom u naslovnoj ulozi, a u režiji Bojana Stupice.

Druga postavka bila je 1956. u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu, u režiji Tomislava Tanhofera, kome je asistirao Jovan Ćirilov, a Gloriju je igrala Olga Spiridonović. Premijeri je prisustvovao i autor Ranko Marinković, a predstava je, kao i praizvedba, ostvarila veliki uspeh i kod kritike i kod publike.

Prema rečima Ćirilova, ideja da se mirakl u šest slika “Glorija” prikaže kao mjuzikl na tragu je uspeha mjuzikla “Maratonci” na sceni Pozorišta na Terazijama i velikoj broja mjuzikla na Brodveju, koji i najozbiljnija dela američke i svetske literature pretvara u mjuzikl.

Drama “Glorija”, prema rečima Ćirilova, “adaptabilna” je u žanr mjuzikla, i to najvišeg umetničkog nivoa - komad ima jasnu radnju, sukob principa ideologije i ljubavi, kao i potencijale muzičkog žanrovskog raznoglasja sveta crkve i cirkusa.

Napominjući da Marinković nije imao nameru da se obračunava sa crkvom kao takvom, Ćirilov je naglasio da predstava, ni u ranijim dramskim izvođenjima nije imala taj prizemni plan.

“Komad ne samo što treba igrati na jeziku na kom je napisan, već ga ne treba izmestiti izvan dalmatinskog miljea sa bogatim muzičkom tradicijom, pored sveta cirkusa sa svojom muzikom i crkve sa duhovnom muzikom, sasvim u skladu sa žanrom koji je odredio sam Ranko Marinković - mirakl”, naveo je Ćirilov povodom budvanske premijere “Glorije”.

Autor drame “Glorija” Ranko Marinković je, između ostalog, bio direktor Drame HNK-a od 1946. do 1950. godine, a od 1951. do penzije radio je kao profesor na Akademiji dramskih umetnosti u Zagrebu.

Njegova dela su prevedena na nekoliko jezika i često izvođena u inostranstvu, a na osnovu njegovog romana “Kiklop”, snimljen je i film (1982) u režiji Antona Vrdoljaka, u kojem glume najpoznatiji glumci tadašnje Jugoslavije: Ljuba Tadić, Rade Šerbedžija, Mira Furlan, Frano Lasić, Rade Marković, Boris Dvornik...

U njegovu čast, dnevnik “Večernji list” ustanovio je nagradu “Ranko Marinković” za najbolju kratku priču.

Reprize mjuzikla “Glorija” u Budvi su 26, 27. i 28. jula.

Sajt Grada teatra je www.gradteatar.me, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi