Vesti

Kliker - prvi mejkers lab CPN-a

24. novembar 2014.
SEEcult.org
Kliker - prvi mejkers lab CPN-a
Kliker - prvi mejkers lab CPN-a

Centar za promociju nauke (CPN) otvorio je u Beogradu, povodom trogodišnjice postojanja, interaktivan prostor u kojem posetioci mogu besplatno da se oprobaju u izgradnji gradova, proizvodnji uvrnutih mašina i kreativnih izuma, upotrebi novih materijala, savremenih mehaničkih i električnih uređaja.

Kao prostor koji podstiče kreativnost, širenje znanja i inovacije, prvi Makers Lab u Srbiji “Kliker” otvoren je u prizemlju bivše robne kuće “Beograd” u Knez Mihailovoj, u kojoj je CPN ranije, na drugom spratu, otvorio i svoj Naučni klub.

CPN je osnovan 2010. kao javna ustanova, na osnovu Zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti, a počeo je da radi 2011. godine.

Uprkos finansijskim teškoćama i drugim izazovima, kako je saopštio, uspeo je da tokom protekle tri godine okupi građane, naučnu zajednicu, medije, škole, državne institucije i nevladine organizacije oko istog cilja – povećanja naučne pismenosti.

CPN je organizovao do sada više stotina naučnopopularnih akcija, koje je posetilo, kako ističe, ukupno milion ljudi.

Tim CPN-a okuplja 20 ljudi, ali oko sebe okuplja na stotine entuzijasta, volontera i mladih naučnika, promotera nauke i novinara.

U najposećenije akcije spada manifestacija “Dani budućnosti: Robotika”, koja je dobila Nagradu grada Beograda. Gostovanje japanskog robota Asimo u okviru te manifestacije 2012. godine privuklo je više od 150.000 posetilaca.

CPN organizuje i manifestaciju “Maj mesec matematike”, kao i naučnopopularne izložbe, kako u Beogradu, tako i širom zemlje i regiona.

Jedna od najposećenijih bila je izložba “CERN u Srbiji”, koju je 2012. videlo 120.000 građana i koja je, povodom 60-godišnjice osnivanja CERN-a, ove jeseni ponovljena u novom izdanju kao “CERN u Srbiji 2014”.

CPN je učestvovao i na stotinama festivala nauke u Srbiji, čiji se broj od svega pet u 2010. godini povećao do 2013. na više stotina.

Mobilni planetarijum CPN-a obišao je 27 gradova u Srbiji, ali i regiji, posetio 185 škola, a planetarijumske projekcije videlo je više od 28.000 posetilaca.

CPN organizuje i Dečji naučni kamp u Viminacijumu, a pokrenut je i Dečji naučni klub.

Doprinosi i obeležavanju Dana nauke, raznih jubileja i drugih događaja posvećenih nauci u Srbiji i svetu, a svake godine izlaže izdanja naučne zajednice na Beogradskom sajmu knjiga, te organizuje redovne tribine u cilju popularizacije nauke.

Nakon što se Srbija uključila u najveći program EU za istraživanje i inovacije “Horizont 2020”, CPN svakog četvrtka predstavlja različite mogućnosti tog programa.

CPN je posebno aktivan na međunarodnom planu i trenutno realizuje 13 evropskih projekata, a u oktobru 2013. godine organizovao je i prvu regionalnu konferenciju promocije nauke (SCIPROM), koja je okupila promotere nauke iz regiona Jugoistočne Evrope.

(SEEcult.org)

Tagovi