Vesti

Autonomije - ontologija tehnologizovanih ekosistema

25. novembar 2014.
SEEcult.org
Autonomije - ontologija tehnologizovanih ekosistema
Autonomije - ontologija tehnologizovanih ekosistema

Institut za fleksibilne kulture i tehnologije – Napon objavio je publikaciju “Autonomije”, koja je nastala u okviru internacionalnog projekta “Tehno-Ekologije”, posvećenog istraživanju realnosti i mitologije mašinske (algoritamske) autonomije u različitim savremenim ontologijama i ekologijama.

Prezentacija publikacije “Autonomije” biće održana 4. decembra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, u saradnji sa Zavodom za kulturu Vojvodine, koji je njen izdavač.

Zamišljen kao istraživački, internacionalni projekat “Tehno-Ekologije” je na početku imao cilj da istraži realnosti i mitologije mašinske (algoritamske) autonomije u različitim savremenim ontologijama i ekologijama. Tekstovi Žilbera Simondona, Eriha Herla, Geralda Nestlera i drugih, pružaju u publikaciji pregled nedavnih istraživanja u oblasti koja bi se mogla nazvati ontologijom tehnologizovanih ekosistema.

Sastavni deo publikacije čini i katalog izložbe “Autonomije koja je 2013. godine predstavila publici u MSUV radove umetnika, teoretičara i ekoloških aktivista na temu “Autonomija”.

Većina radova na toj izložbi, čiji su koncept osmislili Kristian Lukić i Sunčica Pasuljević Kandić, odabrana je na konkursu, a predstavljaju umetnička istraživanja fenomena HFT (visoko frekventne trgovine), mašinskih grešaka na primerima Google street view-a ili Fejsbukovog face recognition softvera. Neki radovi se bave autonomnim sistemima monitoringa granica, a neki izbegavanjima elektromagnetnih polja. Značajan deo izložbe je fokusiran na odnos ekološkog i tehnološkog - od analize velikih tehnoloških sistema i njihovim prozimanjem sa lokalnim ekosistemima, do mikroekoloških intervencija.

Onlajn verzija publikacije dostupna je preko platforme Issuu, a tokom decembra, kako je najavio Napon, publikacija će se naći i u prodaji.

Napon je učestvovao u projektu “Tehno-Ekologije” kao neprofitna organizacija usmerena ka istraživanjima savremenih umetničkih praksi koje su bazirane na digitalnim tehnologijama. Projekat je realizovan u saradnji sa Centrom za nove medije RIXC iz Rige, Baltan Laboratories iz Ajndhovena, Finskim društvom za bioumetnost iz Helsinkija i Ars Longa iz Pariza.

(SEEcult.org)

Tagovi