Vesti

Postmedijske vaninstitucionalne umetničke prakse

28. novembar 2014.
SEEcult.org
Postmedijske vaninstitucionalne umetničke prakse
Postmedijske vaninstitucionalne umetničke prakse

Postmedijske i vaninstitucionalne umetničke prakse od 60-ih godina 20. veka naovamo tema su naučno-stručnog skupa koji 28. i 29. novembra u Zagrebu organizuju Akademija likovnih umketnosti i Instituta za povijest umjetnosti, uz učesće stručnjaka će istražiti značajne postmedijske umetničke pojave koje su obeležile poslednjih pedesetak godina na prostoru Srednje i Jugoistočne Evrope.

Cilj tog projekta je da istraži uticaj institucija na umetničke fenomene u prvim posleratnim decenijama, te njihovu uslovljenost političkim i društvenim okolnostima.

Među predavačima tog skupa, koji će biti održan u Kinu Europa, najavljeni su Ryszard Wasko, Reinhard Braun, Dalibor Martinis, Krešimir Purgar, Liesbeth Decan, Katarzyna Kozyra, Ivana Keser Battista, Fabio Cavallucci, Bojan Mucko, Falk Messerschmidt, Igor Španjol i Tanja Vrvilo.

Vaninstitucionalne nezavisne umetničke prakse (samoinicirani projekti, performansi, akcije umetnika, događanja u privatnim prostorima) biće razmotreni izvan uobičajene modernističke (redukcionističke) logike, a posebna pažnja biće poklonjena medijima čiji identiteti nisu fiksirani u vremenu, već su podložni promenama značenja i tumačenja, najavio je Institut za povijest umetnosti.

U odnosu na period postojanja Berlinskog zida (1961-1989), kao važnog dela hladnoratovskog perioda u podeljenoj Evropi, biće razmotreno na koji su način umetničke prakse nastajale i trajale iza Gvozdene zavese, te koje su im specifičnosti i zajednička mesta koja dele sa eksperimentalnim umetničkim praksama Zapada.

Biće reči i o postojećim kontaktima umetnika i teoretičara Istoka i Zapada.

Namera skupa je da omogući mladim generacijama da inovativno deluju u području jezika sposobnog za stvaranje novih pojmova, te novih oblika komunikacije.

Organizatori napominju da je skup u potpunosti posvećen važnoj evropskoj kulturnoj dimenziji, uz istovremeno očuvanje posebnosti različitih sredina.

Izlaganjima i panel-diskusijama želi se doprineti promociji zajedničkog umetničkog, kulturalnog i inovativno-stvaralačkog okvira.

Vise o skupu moguće je naći na sajtu Instituta za povijest umjetnosti, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

*Foto: Ryszard Wasko

(SEEcult.org)

Tagovi