Vesti

DeMaterijalizacija umetnosti

1. decembar 2014.
SEEcult.org
DeMaterijalizacija umetnosti
DeMaterijalizacija umetnosti

Grupa umetnika, teoretičara i kustosa u Srbiji pokrenula je portal za savremenu umetnost i umetničku kritiku DeMaterijalizacija umetnosti čiji je cilj da u lokalnom kontekstu “otvori prostor za društveno angažovanu umetnost i pruži podršku kritičkim praksama koje prave otklon od aktuelnog dominantnog post-modernističkog diskursa umetnosti kao robe”.

Portal DeMaterijalizacija umetnosti pokrenut je u uverenju da na lokalnoj sceni postoje umetnost i umetnička kritika koje deluju aktivistički kao emancipatorske društvene prakse i agenti političke promene, ali da ne postoji adekvatan prostor za njihovo sagledavanje, kritiku i analizu, saopštila je redakcija, koja je još u formiranju.

DeMaterijalizacija umetnosti, kako je navedeno,  podrazumeva umetnost koja je “dematerijalizovana” u smislu gasolike prirode i ne-objektnosti, ali “materijalizovana” u smislu vezanosti za materijalne socio-ekonomske procese i promene. U tom smislu, svrha portala jeste u permanentnom ostvarivanju umetnosti kao aktivnog društvenog transformatora.

Prvi objavljeni tekst je “klasna analiza savremene umetnosti”, pod nazivom “Politika bez politike: aktivizam retrograde”, u kojoj autor Danilo Prnjat - na primeru rada Žolta Kovača, izvodi kritiku dominacije modernističkih formi umetnosti u polju onog što se popularno naziva aktivističkom umetnošću.

Objavljen je i sažetak prevoda teksta Jelene Vesić i Vladimira Jerića Vlidija o nedavnom 55. Oktobarskom salonu u Beogradu “Stvari koje nestaju”, koji je originalno naručen za magazin Spike na engleskom, te otvoreno pismo pokrajinskom sekretaru za kulturu i javno informisanje Vojvodine Slaviši Grujiću i zaniteresovanoj javnosti “Čija je naša kultura?”, koji je grupa istoričara umetnosti uputila povodom izložbe “Slutnja, krv, nada – Primeri iz umetnosti u Vojvodini i Srbiji 1914-2014” u Kunstlerhausu u Beču.

Portal DeMaterijalizacija umetnosti, kako ističe redakcija, nije projekat koji je finansiran na bilo koji način od države ili privatnih fondova.

Portal poziva volontere/ke koji bi želeli da se uključe u njegov rad pisanjem povremenih kritika i reportaža o dešavanjima na polju aktivističke i društveno angažovane umetnosti. Poziv se odnosi na sve zainteresovane bez obzira na nivo obrazovanja i profesionalno iskustvo, pa mogu da se jave i studenti, pre svega istorije umetnosti, ali i društvenih i političkih nauka. Potrebno je poslati kratki CV i opis o sebi i interesovanjima na adresu dematerijalizacijaumetnosti@gmail.com

(SEEcult.org)

Tagovi